Kinesiska pagoden, lusthus, hagaparken

Kinesiska pagoden i Hagaparken

Kina var högsta mode under 1700-talet. Ostindiska kompaniets resor och handeln med Kina bidrog i allra högsta grad till det stora intresset för kinesisk kultur. Redan i landskapsarkitekten Fredrik Magnus Pipers generalplan över Hagaparken finns ett kinesiskt lusthus utritat. Men uppdraget att utforma templet fick Louis Jean Desprez år 1788.

Den kinesiska pagoden är en öppen åttkantig paviljong med ett böljande plåttak uppburet av färgglada träkolonner. Varje hörn pryds av drakhuvuden, ursprungligen gjutna i bly. I drakhuvudet fanns det tidigare små mässingsklockor som pinglade i vinden. Några äldre drakhuvuden i ek kan man beskåda på Haga parkmuseum i Koppartälten.

Mitt i rummet fanns det ursprungligen ett stort åttkantigt bord. Runt templet stod piedestaler som bar upp kinesfigurer. Dessa finns inte kvar här, men stenplattorna kring templet vittnar om dess placering. Färgsättningen är både kraftfull och härlig.

Foto: Stiligahem

3E76FFCB-A11F-Kinesiska pagoden, lusthus, hagaparken
Kinesiska pagoden, lusthus, hagaparken
Kinesiska pagoden, lusthus, hagaparken
Turkiska kiosken, lusthus, Hagaparken
C6C90290-0DEF-417F-9308-F804F210F75D

Lusthus och orangerier

Läs fler inlägg i serien lusthus och orangerier

Linje

Relaterade nyheter

IMG_8735
1500-1799
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
2 augusti, 2026

Växtplanscherna i arbetsrum och sovrum hos Carl von Linné

Stiliga hem
Jag ville återse de vackra växtplanscherna som Carl von Linné klistrade upp på väggarna och som inspir...
IMG_8746
1500-1799
Stiligahem besöker
2 augusti, 2026

Linnés hammarby och semester

Stiliga hem
Semester definieras på samma sätt av alla, men innebörden är lika personlig och mångfaldig som människ...