047680E7-1EEE-4F8E-9B78-1BC48FD82C74

Klassiska auktionsfavoriter hösten 2018

I år glädjs jag åt att de tre stora auktionshusen synkar sina katalogsläpp och auktioner igen. Det gör att jag återigen kan välja mina favoriter från auktionerna och presentera dem tillsammans. Det firar jag med att välja tolv favoriter och förgylla inlägget med flera detaljbilder också. Jag fastnade för många fler föremål, så det här inlägget innehåller bara mina möbelfavoriter.

F26FD0EF-EC99-4736-B7C7-0CDADBE92407
2559A859-C23D-466C-A4C0-AF6E0E977888

1. Ampel för åtta ljus (1810-1840) tillskriven Ivan Ivanovich Dippner

Ampel i förgylld brons från St Petersburg. Den här ljuskronan med extra allt är utsökt, på gränsen till too much, i sin detaljrikedom. Foto: Stockholms Auktionsverk

FEE24D98-87CD-4819-B49E-1CD177501C78

2. Ett par hörnskåp Louis XV-stil av Leonard Boudin, Paris

Från 1700-talets senare hälft. Jag är väldigt svag för inläggningar i rutor. Här fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Hörnskåp är väldigt vackert, om än lite svårplacerat. Foto: Bukowskis

1C5F695A-69CD-4292-942F-102A189019FD

3. Senbarock bord med spiralsvarvade ben, Sverige.

Fanerat med alunrot och ek. Jag har ett växande intresse för föremål från barockperioden, särskilt när de ser ut så här. Jag gillar de krafiga och samtidigt perfekta uttrycket. Foto: Uppsala auktionskammare

C1B3D29E-B083-4DE6-BF2B-8A7780CCDF01

4. Sengustavianskt konsollbord

Det här konsollbordet från omkring år 1800 med skiva i svart såkallad Portor-marmor föll jag för pladask på visningen. Jag är bara väldigt förtjust i föremål i gränslandet gustavianskt och empire. Detalj av bordet fick därför bli min toppbild Foto: Bukowskis

EE1376E3-094C-4BBB-ADD7-2B1C6635BAB1

5. Sengustavianska spegellampetter

Dessa är tillskrivna Lago Lundén, Stockholm. Ljusblå bemålning, infattad medaljong med kvinnomotiv. Ett av mina bästa inredningstips är väggbelysning och lampetter ger ett väldigt vackert ljus. De här är bedårande. Foto: Auktionsverket

0D8702A5-AAB5-4E19-9462-F74E5255B54E
C35AEB84-D43A-45C8-9E4C-E7402CDB8153

6. Ett par rokoko karmstolar

Louis XV, Frankrike 1700-talets mitt. Det är alltid lite sorgligt att se karmstolar som stått tillsammans delas upp. De i bild är tillverkade i Frankrike och övriga är tillverkade i Sverige. Stolarna och soffan är målade i en ljuvlig ljusblå färg och klädd i det mest bedårande ljusblå tyget. Nu drömmer jag om en blå salong där också spegellampetterna ovan får vara med.

Här kan du se soffan och karmstolarna med utrop  61  62   63   64  65 och 66 (bild) . Foto: Bukowskis

Baljfåtöljer

7. Ett par sengustavianska baljfåtöljer

Mera ljusblått. Dessa fina är signerade Ephraim Ståhl. Baljfåtöljer står på min ständiga önskelista. Finns det en vackrare form än den här. Naturligtvis var jag tvungen att välja dessa ljusblå. Foto: Uppsala Auktionskammare

Ljusstakar i tenn

8. Sex stycken sengustavianska tennljusstakar

Pehr Henrik Lundén, Lidköping. Tenn är särdeles vackert mot våra timmerväggar på landet. Jag drömmer om massor av ljusstakar till vår matsal där. De här är kanske lite väl exklusiva för landet, men ack så vackra. Precis min style.  Foto: Bukowskis

843C4536-BDEC-4E19-AFA0-857C36F36EDA
C0AF7974-B355-4DD2-8C8C-16756457A136

9. Ett gustavianskt toilettebord, såkallad poudreuse

Tillskriven Gottlieb Iwersson cirka 1780. Ett alldeles bedårande toilettbord fanerat med björk, amarant, rosenträ, jakaranda, lönn och ebenholtz.Tre uppfällbara lock framför spegel, fack, sex små lådor och två små skrin. Inläggningar på locken: i mitten porträttmedaljong av romersk byst omgiven av lagerhängen och gemoetriskt bandverk. Flankerande trompe l'œil inläggningar i form av fjäderpenna, bläckhorn, sax, nystan, nål och pärlhalsband. Sarger med grillageverk och blomrosetter. Du bara måste klicka på länken för att se detaljerna. Foto: Bukowskis

ED5F07E9-8F70-48F5-B53F-9E5A5BCF2B57

10. Spegel och konsollbord i sengustaviansk / empire

Tillskriven Jonas Frisk. | Bara konsollbordet med sina förgyllda fabeldjur är underbar. Tyvärr är det inte fullt så populärt med empire speglar fanerade i mahogny, men jag tycker att det här är underbart vackert. Foto: Uppsala Auktionskammare

67C4F520-B6E3-41D1-95AF-BE21E15BE63F

11. Dagbädd, såkallad Lit de repos

Louis XV stil från 1700-talets mitt, Frankrike. | Jag skulle bra gärna kunna tänka mig den här dagbädden, eller kanske ännu hellre en duchesse brisée, fast jag tvivlar på att jag skulle använda den. Fast i fantasin föreställer jag mig en eftermiddag med en kopp te och en god bok här. Foto: Bukowskis

D9391B68-AE54-4BC7-A298-FFD2816F89BF

12. Sengustavianska stolar av sulla-typ

Tillskrivna Ephraim Ståhl. Lotusspjälor i ryggen och stoppad ryggbricka av sulla-typ tycker jag är väldigt vackert. Dessutom är det stadiga och bekväma stolar att sitta på. De här har en vacker grå patina och skulle jag byta ut mina barockstolar, så skulle det bli något liknande. Foto: Auktionsverket

IMG_7476
Stiligahem besöker
Trädgård och växter
15 juli, 2024

Bo på Hälsingegården Träslottet

IMG_7425
1900-1929
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
14 juli, 2024

Tjolöholms slott – interiören