6720627B-8EF2-416C-B31A-5A2BF1472D97

Antikmässan 2019

Det är blandningen som gör det. Här har jag samlat några av de föremål och utställningsytor som inspirerade mig mest. Jag har delat in inlägget i två delar: Årets samarbete och Årets inspiration.

Foto: Stiligahem

Årets samarbete: Thunér och Stockholm modern

I år samarbetar Thunér Antik med Stockholm modern under namnet "Objects of desire". När pendeln svänger till mer 1900-talsformgivning gäller det att visa hur antikviteter kan samsas med nyare. Montern är också en av de mest inspirerande på mässan, med föremål från 1700-tal till nästan nutid. En taburett i läckraste swedish grace av Axel Einar Hjort väckte stort habegär.

25FA4BE8-99DF-41E3-B6A5-778E91E2DF3B
A63281E9-7DB0-4963-B03B-B2195C3E2E59

Taburett, Stockholm 1929.

Axel Einar Hjort var chefsarkitekt på Nordiska kompaniet (NK) mellan åren 1927-1938. Han var enormt produktiv och formgav exklusiva möbler. Han tog NK till alla de stora världsutställningarna, bland annat till Världsutställningen i Barcelona 1929, där taburetten fanns med.

På det svartvita fotot kan du se monternoch en glimt av taburetten på vänster sida av bilden. Foto på Barcelonamontern via Gods och gårdar

Bilden nedan ser man taburetten tillsammans med dödsängeln ritad av Carl Milles och också finns som prydnad till på Skogskapellet i Skogskyrkogården.

F546556D-CA0A-4EB2-A1DD-02C962C82997
15B97A8E-17D7-49C1-B993-1BE7A36440D9

Lindomestolar.

Tolv stolar, två armlänstolar och två fönsterbänkar (taburetter) med utskurna ormar på krönet. Ganska imponerande att de fortfarande finns samlade. Provinsarbeten brukar inte tinga lika höga priser som Stockholmsarbeten, med undantag från Lindome-böndernas snickeriarbeten.
C3FC82A7-990B-4857-9F57-3A79478409F9
7BD54D65-7CE0-4404-ADF9-4209623EC66D

En oväntad kombo.

1800-tals speglar, allmogeskänk, läckra keramikfat och Pierre Forsells krona-vaser för Skultuna inspirerade. De fina takpendlarna i grupp gillade jag också.

Årets inspiration

59D1B2CD-CAB1-4D1C-A808-2C6FBC09E7B6

Ja, tack!

Estrid Ericsons spegel i skinn gör sig bara så fint tillsammans med förgyllda bronsljusstakar, uret i Älvdalsporfyr och konsollbordet. Det här upplägget säger jag gärna Ja, tack till.

812B653B-9CD5-4B42-9FF7-65F3A3C885CF

Soffbord från 1920-1930

Det här bordet i L Edelstam antiks monter fick jag lite habegär på, fast det är inte aktuellt. Vi har redan drömsoffbordet hemma. Det här är från 1920-30-talet skulle jag tro, och formgivaren är okänd, men så vansinnigt fint.

D5BCAE5D-66E2-45A2-9183-0525B0EEF4EE

Biblioteksdrömmar

Fin bibliotekskänsla i Helms monter

BBBE2F41-6B9A-4683-B8C0-EDE8D7657BB2
8464987F-5D16-45EF-BEC8-B739CD16D380

Byrå i Art deco

18343694-1549-4570-856B-5118AAFABD0D

Bokstöd i tenn

Vackra bokstöd från firma Svenskt Tenn daterade 1944.

B3CE1AD7-1406-4389-9727-DC9E4219504B

Fruktknivar

Vackra förgyllda fruktknivar med porslinshandtag.

8842E015-1909-4231-881E-179180EEBD54

Styling is everything

En fin sekretär i lagom storlek. Gillade också hur man hade kombinerat föremålen.

1DA80B60-E5CC-4333-9895-BA0388D2E4B9

Allmoge

Bemålade skåp från Hälsingland och Dalarna och ting med allmogepatina inspirerar mig alltid. Även om det inte är min inredningsstil så är det något med färgsättningen och hantverket som slår an strängar i mig. Jag drömmer om att besöka hälsingegårdar och kastar längtansfulla blickar på dessa ting. På Antikmässan är mina instagram-vänner Hezekielssons antik på instagram alltid en av höjdpunkterna.
61330E46-AFAF-4646-9B6D-A29EDA4E3ED9
6C6DE7F7-C92D-48E2-A159-072321D5D4C5