Prästkrage

…med lust och fägring stor

Jag kommer på mig själv med att nynna på Den blomstertid nu kommer mest hela tiden. Det är verkligen en passande text. Just nu vill jag fånga de vilda blommorna i vägkanten via min kameralins. Snart flyttar blicken in mot trädgården. 

Glad midsommar!

Jag bjuder på texten till den blomstertid nu kommer som är en av de vanligaste psalmerna så här års, även i Finland och i Norge. Den är skriven av Israel Kolmodin ( 1643-1709) som var superintendent (biskop) i Visby redan i slutet av 1600-talet. Den fick först namnet Sommar-wisa. Den kom i svenska psalmboken redan 1695 och hette då Een sommarwisa och texten har omarbetats flera gånger sedan dess. 

Foto: Stiligahem

Den blomstertid nu kommer, noter

Den blomstertid nu kommer
med lust och fägring stor.
Du nalkas, ljuva sommar,
då gräs och gröda gror.
Med blid och livlig värma
till allt som varit dött,
sig solens strålar närma,
och allt blir återfött.

2.
De fagra blomsterängar
och åkerns ädla säd,
de rika örtesängar
och lundens gröna träd,
de skola oss påminna
Guds godhets rikedom,
att vi den nåd besinna
som räcker året om.

6.
Välsigna årets gröda
Och vattna du vårt land.
Giv oss nödtorftig föda,
Välsigna sjö och strand.
Av himlen drype fetma,
Bespisande vår jord,
Och flöde nådens sötma
Till oss av livets ord.

Maskros

Maskrosor på rad

Rödklöver

Rödklöver är ett ganska jobbigt ogräs och nästan omöjligt att bli av med. Jag minns ett besök på Tage Andersens Gunillaberg där de låtit klövern ta över som en kantväxt till ölandsstenen. Inte något annat ogräs i sikte.  If you can’t beat them, let them. Det var väldigt inspirerande. 

Lingon

Lingon hör till mina favoritväxter. Älskar blommorna, det söt-bäska bäret och bladen som är så vackra och användbara

Smultron

Smultron älskar jag också. Ni vet säkert att Carl von Linné åt smultron för sin hälsa. Detta ett par hundra år före man pratade om superbär. På danska heter det skovjorbær, skogsjordgubbar och det låter fint.

Midsommarblomster

Midsommarblomstern blommar som bäst på landet just nu. Jag hoppas att någon kan plockas till midsommarens blomsterkvast till bordet. 

Smörblomma

Till den vill jag också plocka smörblommor. Älskar dessa glada och pigga växter.

Rhododendron

Så kan jag inte låta bli att visa vår fantastiska rhododendron som blommar så övermäktigt vackert. 

Rhododendron, humla

Linje

Relaterade nyheter

Tea caddy, stirling silver, Pierre Gillois 1762-1763, London
1500-1799
Föremålet
Hos oss i stan
1 maj, 2026

Tedosa i silver av Pierre Gillois London

Stiliga hem
Det kunde blivit ett riktigt fynd, men kan fynd bara räknas monetärt? För mig handlar det mer om att h...
IMG_8670
Hos oss på landet
Okategoriserade
3 april, 2026

Alla borde ha ett vinterrum och

Stiliga hem
Det är långfredag och vi dricker ytterligare en kopp kaffe i det honungsfärgade rummet på furuparadise...