921AF038-3D2D-478F-A712-79A8955CC9F0

I fokus: Faux Agave

Veckans inrednings-,  eller kanske snarare utredningsaccessoar eftersom den är till trädgården, är en Agave i metall.

Agave, Agave Americano är en klassisk utomhusväxt för mer påkostade planteringar. Anledningen är att den äkta agaven är en medelhavsväxt som i vårt klimat kräver växthus på vintern. Av den anledningen har den också bara funnits i planteringar vid herrgårdar och slott där man har orangerier.

Jag påmindes om hur snyggt det är, när jag åkte förbi ett hus häromdagen som hade agaves i gjutjärnsurnor på grindstolpen till sitt hus. De var förstås inte levande, utan i kopparplåt. Parallellt med den äkta varan har det funnits "faux", dvs imitationer i målad plåt. Fördelen med en växt av metall är att den inte växer sig för stor och att den tål frostgrader. Och är den skickligt målad är den förvillande lik den växande förlagan. 

Några Agaves blir det inte på vårt nuvarande lantställe, som är ett torp i södra Östergötland. Men skulle vi flytta till ett ståtligare hus någon gång skulle jag definitivt shoppa Gysinges vackra växter i plåt. 

 
Foto: Gysinge Byggnadsvård och Proantic.com
85391F09-E662-47FF-9BD4-24AB7D0F49D0

Linje

Relaterade nyheter

IMG_6519
Designikoner
Stiligahem besöker
18 september, 2023

Reijmyreglasen gör drycken

Stiliga hem
Reijmyreglasen gör drycken Det kräver fem personer för att göra ett av Reijmyres lövtunna kristallgla...
Kantareller
Trädgårdsdagboken
3 september, 2023

Skördetider

Stiliga hem
Skördetider Almanackan säger 1 september och skogen dignar av bär och svamp. Den regniga juli månad f...