Haga slott - interiör

Kronprinsessans Haga slott

Så här bor de, Kronprinsessan Victoria, Prins Daniel och Prinsessan Estelle, i alla fall i representationsvåningen på Haga Slott.

Det är inredaren Andrea Engsäll, tillika kronprinsessans väninna som har stått för inredningen. Jag tycker särskilt om entrén med fotografier från Ockelbo och Drottningholm av Ralf Turander. Och så gillar jag även vardagsrummet med de vackra inbyggda bokhyllorna.

Kronprinsessans hem kan man inte besöka, men alldeles i närheten ligger Gustav III:s paviljong. Det finns sammanlagt tio kungliga slott att besöka.

Några av mina favoriter bland kungliga slott

Att besöka de kungliga slotten är populära utflyktsmål för mig. Särskilt nu under sommaren när sommarslotten är öppna. För den som vill studera svensk Empire är Rosendals Slott en sådan pärla. Annars är mina favoriter utan inbördes rangordning:

  1. Gripsholms Slott,
  2. Kina Slott samt Drottningholmsteatern på Drottningholm,
  3. Tullgarns Slott och
  4. Orangeriet på Ulriksdal.
Foto: Klas Sjöberg/Kungahuset
Haga Slott interiör

Linje

Relaterade nyheter

IMG_6519
Designikoner
Stiligahem besöker
18 september, 2023

Reijmyreglasen gör drycken

Stiliga hem
Reijmyreglasen gör drycken Det kräver fem personer för att göra ett av Reijmyres lövtunna kristallgla...
Kantareller
Trädgårdsdagboken
3 september, 2023

Skördetider

Stiliga hem
Skördetider Almanackan säger 1 september och skogen dignar av bär och svamp. Den regniga juli månad f...