Sommardukning

Ack semestertid du sköna

Så är den äntligen här, sommarsemestern. Efterlängtad. Och väderleksprognosen ser lovande ut med 22-25 grader. Ljuvligt. Ser fram emot några lata dagar på vårt lantsställe. Att ta av sig klockan och bara låta hungern och sömn styra tiderna. Att ha mina dagliga beting.

Rensa rabatten på förmiddagen, gå en promenad, bada, dricka en kopp te, vila i hängmattan och så dra igång något projekt. I teorin ser jag hur jag ligger i hängmattan och sträckläser en bok eller två under flera dagar i sträck, men i själva verket är jag den rastlösa typen. Måste göra något. En prestation före jag kan sätta mig ned.

Fast jag är lat också. Seg på morgonen och vill dricka min kopp kaffe i lugn och ro. Morna mig. Pyssla med ingenting i min pyamas. Maken och sonen är däremot morgonpigga. De kan bara skutta ur sängen. Och fånga dagen på en gång. En ny spännande dag. Jag är som en sengångare, tappar saker, rör mig långsamt och kan inte tänka klart. Hur som helst ser jag fram emot att komma till landet där allt är stilla. Så hoppas jag förstås att goda vänner kommer förbi att vi får varma dagar med mycket sol.

Ett och annat inlägg har jag nog tänkt, fastän mer när andan och inspirationen kommer på. Och så vill jag bara tacka dig som tittar in här på bloggen.

Foto: Ralph Lauren Home

Linje

Relaterade nyheter

Bow chair
Danska klassiker
10 januari, 2026

Grethe Jalk

Stiliga hem
För de allra flesta är hon idag nog mest känd för att ha sammanställt den omfattande fyra-volyms bokse...
Charles Voysey
1900-1929
Designikoner
3 januari, 2026

Arts and craftsarkitekten Charles Voysey

Stiliga hem
När jag letade efter tapeter i arts and craftsstil till en hall för dagens skriveriberättande, så raml...