C3DAF1F1-6785-4968-A44E-467D49038696

Dukat med frukt

Att dekorera med frukt istället för med blommor är ett sätt att föra in säsong i dukningen. Särskilt nu när det är säsong för röda Ingrid Marie ska jag försöka komma ihåg det till juldukningen. 

Duka med naturen efter säsong
  • Under våren dukar jag gärna med trädgårdens första tussilago, vitsippor eller narcisser. Då använder jag gärna många små vaser med grönt och blommande
  • Några vackra släta stenar kan ge skärgårdskänsla till sommardukningen. När det är varmt ute vill jag gärna duka med svala blå nyanser. Björnbär och hallonkvistar är vackra.
  • Under hösten dukar jag gärna med blad, pumpor i olika kulörer och ekollon. Det är också fint att duka med vindruvor och kvistar av lingon.
  • Under vintern klipper jag gärna grönska från vintergröna växter.
 
Foto: via Ritzy Bee

Linje

Relaterade nyheter

Bow chair
Danska klassiker
10 januari, 2026

Grethe Jalk

Stiliga hem
För de allra flesta är hon idag nog mest känd för att ha sammanställt den omfattande fyra-volyms bokse...
Charles Voysey
1900-1929
Designikoner
3 januari, 2026

Arts and craftsarkitekten Charles Voysey

Stiliga hem
När jag letade efter tapeter i arts and craftsstil till en hall för dagens skriveriberättande, så raml...