Björn Hulténs ihopfällbara vilstol, ritad till H55

Världens snyggaste solstol

Björn Hulténs ihopfällbara vilstol, ritad till H55, kanske är världens snyggaste. Jag tror bestämt det. Eller så är det stundande ledigheten som gör att jag inte kan slita ögonen från den. 

Stolen ritades till Helsingborgsutställningen 1955, H55. Hultén ville göra en flexibel stol som skulle kunna funka både ute och inne. Materialet blev därför sunbrella och teak. Konstruktionen med utställda ben gör den både stadigare, bekvämare och snyggare än liknande.

1955 var dock tiden inte mogen, utan först på 1990-talet kom stolen i produktion. Då genom Berga form och nu av Skaargarden. Med de fina läderdetaljerna vet jag inte om den marinblå eller canvasfärgade är snyggast? 

Foto: skaargarden

Björn Hulténs ihopfällbara vilstol, ritad till H55
Björn Hulténs ihopfällbara vilstol, ritad till H55

Linje

Relaterade nyheter

IMG_6519
Designikoner
Stiligahem besöker
18 september, 2023

Reijmyreglasen gör drycken

Stiliga hem
Reijmyreglasen gör drycken Det kräver fem personer för att göra ett av Reijmyres lövtunna kristallgla...
Kantareller
Trädgårdsdagboken
3 september, 2023

Skördetider

Stiliga hem
Skördetider Almanackan säger 1 september och skogen dignar av bär och svamp. Den regniga juli månad f...