DF26EC6B-13AE-4749-83A3-83F8D1568F6F

Påvens astronomiska renässansur

Det här är ett astronomiskt ur i förgylld mässing från 1500-talets Italien. Det har tillhört Påve Clemens VIII och bär hans vapensköld och namn.

Uret är tillskrivet Carlo Plato, Rom och daterad MDXCI, dvs 1591. Tänk vad det här uret har varit med om. Det är tillverkat efter da Vinci men under Kopernikus tid under renässansen och upplysningens tid. Då kyrkan hade kunskapen och makten. Så spännande. Vilket fantastiskt historiskt objekt.

Det säljs av Uppsala Auktionskammare med utrop på 1,5-2 miljoner kronor.

Foto: Uppsala Auktionskammare

9530E51B-9D17-4BE1-A3DB-CB32FE61DF21