…med auktionsföremål, skulle den se ut så här. Jag bläddrar i auktionskatalogerna. Något fångar min uppmärksamhet och så föreställer mig hur det ser ut där den passar. Mitt imaginära dockskåp. Jag har så länge jag kan minnas skapat miljöer i fantasin utifrån föremål eller bilder.

Den här gången är det ett toilettbord och en tavla av Einar Jolin som sätter igång tankarna. Innan jag vet ordet av har det blivit en budoir, allt med ting från två aktuella auktioner; Auktionsverkets Lilla kvalitén och Uppsala auktions kvalitetsauktion.

Toilettbord Empire. Frankrike eller Tyskland. Fanerat med mahogny. Beslag i förgylld brons. 1800-tal

Toilettbord Empire. Frankrike eller Tyskland. Fanerat med mahogny. Beslag i förgylld brons, 1800-tal.

När man är 50+ behövs sminket. Jag tänker att jag slår mig ner här, sätter stearinljus i hållarna och tar fram pudervippan. På bordet har jag några vackra parfymflaskor och några smycken. Foto: Uppsala auktion

Armband samt örhängen i vitt guld, 18K, och brillianter. CG Hallberg, Stockholm 1933

Några smycken måste jag ju ha på mitt toilettbord. Det är vackert med vitt guld mot mahogny så jag väljer ett par örhängen och ett fint armband. Foto: Uppsala auktion

Grönmålad pall, Swedish Grace, 1920-tal

Grönmålad pall i trä, 1920-tal.

Jag föll direkt för den här pallen som kanske har en otippad grön färg. Jag har alltid varit svag för Swedish Grace. Den sätter tonen i rummet. Foto: Auctionet / Stockholms auktionsverk

Matta i röllakan, Svensk Hemslöjd, monogramsignerad SH

Det får bli en generös matta i gröna och turkos toner. Röllakansmattor är ofta väldigt prisvärda och behagliga att gå på. Foto: Uppsala auktion

Tavla föreställande hamnen i Honfleur. Signerad Georges Cyr.

Jag fastnar ofta för olika landskapsmotiv och det här får mig att drömma till solvarma dagar i den medeltida staden i Normandie. Foto:  Uppsala auktion

Vas och skål på fot i serien Kraka av Sven Palmqvist för Orrefors, 1960-tal.

Jag blev otroligt förtjust i dessa. Både till färg och form. De skulle bli så fina på ett sideboard i mitt rum. Jag har inte registrerat Sven Palmqvist tidigare, men snart har jag googlat och lärt mig allt. Foto: Auctionet / Stockholms auktionsverk

Burk med lock i starkeldsfajans av Hans Hedberg, Biot, Frankrike.

Den här skulle få stå på mitt toilettbord, som prydnad eller med något i. Hedberg är mest känd för sina frukter och den här typen av glasyr. På auktionen fanns ytterligare ett parti  |  Foto: Uppsala auktion

Skulptur föreställande Riksdagslejonet i grönpatinerad brons av Gunnar Cyrén.

En liten charmig skulptur som väcker habegär. Den får stå i mitt fönster tillsammans med Waldemarsuddekrukor på rad. Foto: Auctionet / Stockholms auktionsverk

Tavla, olja på pannå, promenad på fältet av Einar Jolin, 1926.

Jag har alltid varit svag för Einar Jolins lite naivistiska och geografiska verk. Vanligtvis är det stadsmotiv från Stockholm, och här är nog en fantasibild av Gärdet.  Foto:  Uppsala auktion

Golvlampa Bergbom & Co.

Golvlampa Bergbom & Co.

Jag tänker mig också en sittgrupp, där jag kan inta mitt te. Då behövs en snygg och klassisk golvlampa. Foto:  Uppsala auktion

Koppar med fat i porslin, fem stycken med dekor i underglasyrblått.  Kina, 1700-tal.

Det blir darjeeling i dessa lövtunna koppar serverat med shortbread från Fortnum and Mason  eller kanske hallongrottor. Foto:  Uppsala auktion

Kaffeservis i silver, tre delar i design nr 3. Georg Jensen, Köpenhamn 1918.

Jag struntar att kannan är tänkt för kaffe. Jag fyller den med te och njuter av den vackra formen. Foto:  Uppsala auktion

Ett par fåtöljer ”Bamboo King” av Mats Theselius för Källemo.

Ett par fåtöljer "Bamboo King" av Mats Theselius för Källemo.

Jag blandar gärna gammalt och nytt. En fåtölj av Mats Theselius har länge stått på min önskelista. Dessa svarta med bambuhandtag blir en fin brygga mellan gammalt och nytt.Foto:  Auctionet/ Stockholms auktionsverk

Förgylld och bronserad spegel med skuren dekor. Empire, Sverige.

Antika speglar har vi ganska gott om redan, men ingen från empireperioden. Den här tyckte jag mycket om.  Uppsala auktion

Fåtöljen ”Willow” i svartbetsad ek för Cassina av Charles Rennie Mackintosh.

Fåtöljen "Willow" i svartbetsad ek för Cassina av Charles Rennie Mackintosh.

När jag besökte Willow Tea Rooms i Glasgow för många år sedan blev jag helt tagen av inredningen med möbler av Mackintosh (1868-1928). Han var en man före sin tid. Fast de är formgivna under slutet av 1800-talet upplevs de som Art deco, alltså 1930. I mitt imaginära rum har jag den här högryggade fåtöljen som en solitär lässtol. Foto:  Uppsala auktion

Ett par spegellampetter fanerade med mahogny,  i Karl Johan.

Ett av mina inredningsknep är lampetter. Det är väldigt trevligt att få stearinljussken från väggen. Tyckte att min inredning behövde lågor ytterligare mahognyföremål. Dessutom kan det vara fint med något som bryter av i en rund form. Foto: Auctionet/ Stockholms auktionsverk

Tavla, olja på duk, stilleben föreställande skål och citron. Sixten Lundbohm.

Jag placerar den här tavlan vid Stolen av Mackintosh. Den tar upp både det svarta och bruna och ger en mjuk övergång. Det får inte bli för matchat i mitt rum. Foto: Auctionet/ Stockholms auktionsverk