DA0E0EE5-49E7-41BE-8F72-32CDB12B83C0

Nutida auktionsfavoriter hösten 2014

Från efterkrigstiden, dvs sent 40-tal till vår egen samtid räknas in i begreppet Contemporary. Här har jag valt ut mina tio Nutida favoriter hos Bukowskis och Stockholms auktionsverk. Titta och njut.

D53AB581-4E99-4603-ACF6-B3F51202B867

1. Ett par fåtöljer med fotpall, Ib Kofod Larsen

Bekväma karmstolar kan man inte få för många av. 1950-1960-tal är inte riktigt mitt heminredningsideal där jag bor nu, men vore det så, skulle dessa få flytta hem. De här heter Elisabeth och är tillverkade av Christensen & Larsen. Bukowskis

97AC9B01-C6ED-4619-AED3-AD5974022163

2. Fåtöljer Ambassad av Mats Theselius

Mats Theselius stolar har en särskild plats i mitt hjärta. Stolarna Ambassad för Källemo är inget undantag. Foto: Auktionsverket

1E4D13DB-2FA9-4882-8157-1501A5E5B770

3. Soffbord av Poul Kjærholm

Är svag för både runda och kvadratiska former på soffbord. Poul Kjærholms PK61 i stål och marmor för Fritz Hansen har varit en favorit under många år. Foto: Bukowskis

154B854A-38CE-46AF-8508-3F5365B6C018

4. Ishink, Aldo Tura

Den här smaragdgröna Aldo Tura-ishinken är italiensk 1950-60-talsdesign när det är som bäst. Vi har visserligen ismaskin hemma och då behövs kanske inte en ishink, eller är det kanske precis då den kommer bäst till sin användning. Den här får gärna stå på mitt drinkbord i jul. Foto: Bukowskis

6C84D1F3-5EA3-429B-BEA3-96782C02B43C

5. Fåtöljen Smock av Patricia Urquiola

Patricia Urquiola är en av vår tids främsta formgivare skulle jag vilja påstå. Fåtöljen Smock för Moroso bär Patricias tydliga signatur - lekfull och självklar på en och samma gång. Foto: Bukowskis

6DC05C1D-C7E1-4A56-9A8B-8BB43CAF32A1

6. Fåtölj Åskbollen av Eero Arnio

Eero Arnios fåtölj Åskbollen för Adelta, Finland är 1960-talet i ett litet nötskal. En riktig James Bond stol. Foto:Bukowskis

7BA4C5CE-B60D-470E-91EC-18A46F2C7320

7. Madonna av Ola Billgren

Ola Billgrens målning Madonna är en sån där härlig färgklick. Foto: Auktionsverket

F6E2DB11-6BC0-45D6-BDD0-085B4E4450C8

8. Målning av Reidar Sarestöniemi

Målningen Lappland i aftonrodnad har en härlig färgkombo. Jag är vansinnigt svag för rosa gult och orange i kombination. Foto: Auktionsverket

A4152E84-36C0-4F3F-BACE-38806827341B

9. Fotografi av Bert Stern

Bilder på kändisar är ointressant i sig. Men när bilden är så här oemotståndligt, ja då faller även jag för en bild av Marilyn Monroe i tidningen Vogue 1962. Den här är fotograferad av Bert Stern. Foto: Auktionsverket

248D8F59-C18B-47DF-817C-B4F0617C14A1

10. Fotografi av Charlotte Gyllenhammar

Det här underbara fotot skulle få flytta in hos mig vilken dag som helst. Fotografiet Fall VII är signerat Charlotte Gyllenhammar och daterad 2006. Foto: Bukowskis

IMG_7476
Stiligahem besöker
Trädgård och växter
15 juli, 2024

Bo på Hälsingegården Träslottet

IMG_7425
1900-1929
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
14 juli, 2024

Tjolöholms slott – interiören