4B46DA16-AF3A-4B6C-9F73-EAC169DC2F6E

Moderna auktionsfavoriter våren 2017

I morgon inleds de moderna auktionerna och jag har i vanlig ordning valt ut mina favoriter från Bukowskis och Auktionsverket. I urvalet finns både väntat och oväntat - även för mig. Vilken är din favorit?

649CDF02-8D25-46FE-BFF1-2B8E43C86EB9

1. Vas ur Farsta-serien av Wilhelm Kåge

Cylindrisk vas med rutdekor i relief på fem oglaserade fötter i stengods"Farsta" av Wilhelm Kåge för Gustavsberg Studio 1956. Foto: Bukowskis

Ibland förvånar jag mig själv med att falla för något som inte alls är min stil, egentligen. Som den här vasen av Wilhelm Kåge. Men det är något med det här mönstret jag bara gillar.

61FE1629-639B-408E-823D-09CDBD962B06

2. Ett par ljusstakar i koppar

Tyska jugendljusstakar av Richard Riemerschmid formgivna 1897 och signerade RR Geschützt, Vereinigte Werkstätte, München. Foto: Auktionsverket

Underbar detaljrikedom i dessa jugendljusstakar, typiska och återhållsamt vackra, och den här auktionsomgångens stora "vill ha" objekt.
4B9F4F91-5D28-4DB1-B3C1-CD5ED374F1CB

3. Tändsticksask med motiv av myra med tändsticka

Kay Bojesen, Köpenhamn 1918, CG Hallberg. Foto: Bukowskis

Det måste finnas lite dissonans i inredningen. Saker som får ögat att reagera. Ett sånt är den här tändsticksasken med en jättemyra på. Är den lite obehaglig eller är den rolig? Jag har inte bestämt mig än.

6A19D5E6-223F-4B1C-AFC8-A695FC4E820E

4. Stol klädd i rött skin med underrede i stål

"Scimitar chair no 52" av Preben Fabricius och Jörgen Kastholm för BoEx, Danmark 1962, Foto: Auktionsverket

Som en stol tagen ur StarTrek andas den här 60-tal i kubik. Den passar inte här hemma, men jag skulle gärna ha den som en udda stol på ett kontor tillexempel.

6CAB5B97-3013-4FF3-84F8-8E4642F06408

5. Taburett i gjutjärn

Taburett no 1 av Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk 1925. Foto:  Bukowskis

Något jag bestämt och innerligt alltid älskar så är det ting från Swedish Grace-eran. Den här modellen på gjutjärnstaburett ställdes ut på världsutställningen i Paris 1925. Den här skulle göra sig som blickfång i trädgården i stan.

124BD1B9-2D32-4027-B17B-34FB0450B1FC

6. Spegel med lejon i tenn

Anna Petrus för Svenskt Tenn, Stockholm 1929. Foto:  Bukowskis

Den här spegeln har nog Anna Petrus snyggaste lejon. Spegeln är en variant av den klassiska 322 modellen.

18AE459D-FD52-4474-BFAB-F2F4145A5094

7. Lampfot bordslampa, glasdiskar på en mässingsstomme

Bordslampor av Carl Fagerlund, märkta RD 1984, för Orrefors 1960-70. Foto: Stockholms auktionsverk
De här lampfötterna har jag alltid haft ett gott öga till. I fel miljö blir de kitsch men i rätt miljö är de bara så eleganta.
8C4F547F-3FD3-4403-BB07-0BA07CF1DA80

8. Sekretär i fanerad ekrot och alm med intersia som blomdekor

Av Carl Axel Acking för Världsutställningen i Paris 1937 utförd av snickarmästare Albin Johansson för Stockholms Stads Hantverksförening. Originalnycklar med motiven "Suede" "Paris". Foto: Auktionsverket

Jag dånar så läcker den här sekretären är med sina svävande hyllor och charmiga intarsia. Ja bara nycklarna skulle jag kunna tänka mig

A1DDFFD8-434C-4654-B05E-F7E402AD4487

9. Stolar i palissander och svart läder

Egyptian chairs av Finn Juhl för Niels Vodder, Danmark 1950-1960. Foto: Bukowskis

Det finns med all säkerhet tillfälle att återkomma till den här stolen när jag skriver om Finn Juhl i min serie om danska formgivare. Den här modellen presenterades på Københavns Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Den är inspirerad av en egyptisk stol Juhl sett på Louvren med en triangulära sida som han själv säger "stal rätt av".

93D2A0C7-F8EB-49A2-92E7-951FECD272BC

10. Tavla, litografi

Joan Miro "planche 11" från Album 19. Foto: Bukowskis

Jag är verkligen inte kunnig när det kommer till konst, men Miro har jag alltid älskat. Den här litografin skulle jag inte ha något emot.

IMG_7476
Stiligahem besöker
Trädgård och växter
15 juli, 2024

Bo på Hälsingegården Träslottet

IMG_7425
1900-1929
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
14 juli, 2024

Tjolöholms slott – interiören