77C95A70-102C-4099-BD60-6D7098673CDF

Moderna auktionsfavoriter våren 2015

Nu är äntligen auktionssäsongen igång. Först ut är de Moderna auktionerna och jag har valt ut mina fem favoriter ur Bukowskis och Stockholms auktionsverks kataloger.

FDE1E4A3-8FC4-44B5-B9BB-4ED3E306ADF8

1. Vas Argenta av Wilhelm Kåge, Gustavsberg

En Argentavas har nog stått på min önskelista i 15-20 år. Jag väntar på rätt motiv på rätt form i rätt storlek. Den här ser mycket lovande ut. Foto: Auktionsverket

Uppdatering: Hurra, jag vann budgivningen på den här underbara och maffiga pjäsen.

3D2684AC-27FA-4B60-8950-BC3BB1FF5FEB

2. I april av Stellan Mörner

Stellan Mörners I April är vårkänsla i ett nötskal och vem vill inte ha vår för jämnan i  sitt hem. Foto: Stockholms auktionsverk

DBCA2BBB-C1F0-451E-B8B6-5A9D3124A859

3. Skrivbord, Swedish grace

Det här skrivbordet från 1920-talet skulle gärna få flytta hem till oss pronto. Tyvärr tror jag att priset på denna kommer att landa på närmare 100 000 kronor trots det relativt låga utropet på 20 000-25 000. Hade det här skrivbordet varit signerat Hjorth hade utropet varit i den kalibern, men eftersom det är osignerat så kan man inte sätta ett högre. Men det här är perfekt 1920-tal, precis som det ska vara så därför är min gissning det.  Foto: Bukowskis

C83C9740-20A0-4794-B4D0-84A5CA26811D

4. Vas, Emile Gallé, Frankrike

Jag är svag för jugendvaser i överfångsteknik, som den här Emile Gallévasen. Foto: Stockholms auktionsverk

C2AB6C20-C2B6-41B6-892E-8C00F50349B3

5. Fiskgraal av Edward Hald

Kanske skulle jag ta första steget till min Edward Hald-samling med den underbara fiskgraahlen för Orrefors från 1943. Foto: Bukowskis