Apskåpet modell 1140, Josef Frank, Svenskt Tenn. Bukowskis

Moderna auktionsfavoriter hösten 2022

Det går också trender när det gäller de stora slagauktionerna. Det finns förstås alltid mycket från Svenskt Tenn och svenskt glas från guldåldern, men på designsidan ser jag ovanligt mycket glas i Art nouveau-stil, alltså mustiga färger och glas från Émile Gallé och Daum. Kanske är det ett tidens tecken och att trendpendeln svängt från ton-i-ton och formstarka föremål till jugendperiodens lite ”smaklösa” och maxade färgkombinationer.

Här kommer mitt urval av 14 föremål från Bukowskis Moderna samt Stockholms auktionsverk och Uppsala auktions  moderna och samtidiga kataloger.

Vas av glas av Émile Gallé (Frankrike 1846-1904) i Art Nouveau, Nancy Frankrike

1. Vas av glas av Émile Gallé (Frankrike 1846-1904) i Art Nouveau, Nancy Frankrike

Det kändes nästan tvunget att ta med en Art Nouveau-vas, även om jag har blandade känslor kring dessa färgrika överfångsglas. De både fascinerar och skaver i det estetiska ögat. Den här fångade dock mitt intresse med sin etsade dekor av berglandskap och bruntonade övergång. Foto: Uppsala auktion
Pallen Butterfly av Sori Yanagi för Tendo Mokko, Japan

2. Pallen Butterfly av Sori Yanagi för Tendo Mokko, Japan

Den här pallen har stått på min spaningslista i många år. Jag tycker mycket om ting som både är funktionella och vackra och den här uppfyller båda kriterierna med råge. Den är formgiven 1954 och är i jakaranda och mässing och den skulle kunna stå var som helst i vårt hem. Foto: Stockholms auktionsverk/auctionet
Skrivbord tillskrivet Ragnar Hjorth (1887-1971) Stockholm 1926. Ett underbart skrivbord i Swedish grace

3. Skrivbord tillskrivet Ragnar Hjorth (1887-1971) Stockholm 1926.

Ett underbart skrivbord i Swedish grace med uppsats fanerat med flera träslag, framförallt björk. Jag är så förtjust i intarsia från 1920-talet och det här skrivbordet gör ingen besviken. Det är både lite grovhugget och elegant på samma gång med med sina ben med skuren dekor. Foto: Uppsala auktion
Coasters i silver, ett par från Georg Jensen, Köpenhamn.

4. Coasters i silver, ett par från Georg Jensen, Köpenhamn.

Vindruvorrankor i silver är ett typiskt kännetecken för Georg Jensens produktion i början av 1900-talet. Dessa underbara coasters med träfodrad botten är formgiven av Georg Jensen år 1918 och är också producerade omkring den tiden. Foto: Bukowskis
Ringklocka i silver, modell 77, av Harald Nielsen för Georg Jensen

5. Ringklocka i silver, modell 77, av Harald Nielsen för Georg Jensen

Det finns mycket fint silver i årets kataloger och det skulle nästan kunna ha blivit ett helt eget inlägg. Jag tyckte därför att det var roligt att lyfta fram ett lite udda objekt, en ringklocka i silver av Harald Nielsen med ringknapp i ben. Jag ser dessa ganska sällan, men i höstens utbud finns det två. En hos Stockholms auktionsverk/Auctionet. Foto: Bukowskis
Eldhundar i järn av Anna Petrus, Svenskt Tenn

6. Eldhundar i järn av Anna Petrus, Svenskt Tenn

De här eldhundarna tillverkas inte längre av Svenskt Tenn, men gör sig så fint i vilken öppen spis som helst. Vi  har ju en eldskärm i vår spis, så det passar inte hos oss, men annars. Det är något med denna lejonform som jag tycker mycket om. Foto: Bukowskis
Soffbord av Massimo Papiri för Mario Sabot, Italien 1970

7. Soffbord av Massimo Papiri för Mario Sabot, Italien 1970

Italiensk design när det är som allra bäst. Det här underbara soffbordet i kromad metall, svart plexiglas på en fot av svartlackerat trä skulle vara ett blickfång i vilken studio-lägenhet som helst. Invändigt finns fack för flaskor och belysning. Kan det bli läckrare? Foto: Stockholms auktionsverk/Auctionet
Fåtölj av Mats Theselius (1956-) för Källemo Jag har alltid tyckt om Mats Theselius ikoniska fåtöljer för Källemo. Den här heter Järn-mocca-fåtöljen och formgavs 1994 och är numrerad no 230/260

8. Fåtölj av Mats Theselius (1956-) för Källemo

Jag har alltid tyckt om Mats Theselius ikoniska fåtöljer för Källemo. Den här heter Järn-mocca-fåtöljen och formgavs 1994 och är numrerad no 230/260. Trästomme är klädd med etsad järnplåt och ben av järn. Karmen är av laserad bok och sits och rygg är klädd i mörkbrun mocka. Foto: Uppsala auktion
Barskåp modell 8034 i teak av Hans J Wegner, 1960-tal, Danmark Snickare Andreas Tuck

9. Barskåp modell 8034 i teak av Hans J Wegner, 1960-tal, Danmark

Den här till synes enkla lådan på metallen har ett uppfällbart lock och en låda i sidan. Men tittar man nära så är barskåpet synnerligen fint i detaljerna. Den är tillverkad av Andreas Tuck. Foto: Stockholms auktionsverk / Auctionet
Taklampa av Gunnar Asplund, modell 6022, för Arvid Böhlmarks lampfabrik

10. Taklampa av Gunnar Asplund, modell 6022, för Arvid Böhlmarks lampfabrik

När jag tänker på Böhlmarks är det formgivaren Harald Notinis lampor som jag direkt associerar till. Den här blev först ingen kassasuccé, men fick så småningom pris i en designtävling. Tycker att det är roligt när det finns bilder och annonser från förr - och det gör det här. Foto: Bukowskis
Annons för Böhlmarks lampfabrik
Teservis med bricka i fem delar av Vivianna Torun Bülow-Hübe (1927-2004) Dansk International Designs

11. Teservis med bricka i fem delar av Vivianna Torun Bülow-Hübe (1927-2004)

Organisk elegans präglar Bülow-Hübes smycken. Den här ljuvliga teservisen i försilvrad mässing, Agent Haché för Dansk International Designs är betagande. Den består av allt man behöver för testunden. Bricka, tekanna, sockerskål, mjölkkanna och skål för kakorna. Foto: Bukowskis

Trädgårdsgrupp av Carl Hörvik 1920-tal för Hotell Skansen i Båstad eller Restaurang Lindgården, Djurgården
Trädgårdssoffa av Carl Hörvik 1920-tal för Hotell Skansen i Båstad eller Restaurang Lindgården, Djurgården

12. Trädgårdsgrupp av Carl Hörvik (1882-1954), 1920-tal

Den här trädgårdsgruppen bestående av en soffa, ett bord med skifferbricka och två stolar har formgivits för Hotell Skansen i Båstad eller Restaurang Lindgården som fanns på Abbamuseets tomt på Djurgården i Stockholm. Jag föreställer mig denna grupp i en berså på en uteplats av röd Ölandskalksten. Jag får lust att inhandla den här sittgruppen till vår innergård i Lärkstaden. Det skulle bli så fint. Foto: Bukowskis
Skulptur av fågel, Tyra Lundgren, 1900-tal

13. Skulptur av fågel, Tyra Lundgren, 1900-tal

Fortfarande ”upptäcker” jag nya föremål. Glasyren och sättet att använda leran på är helt enkelt underbar. Det finns helt enkelt hur mycket som helst att upptäcka i dessa små skulpturer. Det finns flera till salu under höstens auktion, bland annat denna. Foto: Uppsala auktion
Skåp modell 1140, apskåpet, i mahogny av Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 1941

14. Skåp modell 1140, apskåpet, i mahogny av Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, 1941

Ett av Bukowskis toppnummer är det helt unika skåpet tapetserad med totalt 40 handkolorerade franska gravyrer ur Content de Buffons klassiska verk ”Histoire naturelle” föreställande apor. Det är roligt att få bidra med kulturhistoria på bloggen. Det här är nämligen ganska sannolikt en specialbeställning för i Svenskt Tenns arkiv finns blott ett skåp dokumenterat. Foto: Bukowskis

Hela bordsskivan, Philip and Kelvin Laverne
1930-1979
Antikt och auktion
Designikoner
21 april, 2024

Funktionell möbelkonst av Studio LaVerne

Marienlyst, Björn Wiinbladh, Gemla
Föremålet
13 april, 2024

Marienlyst om stolen, slottet och kurbadet