Detalj, väggskulptur, Birger Kaipiainen

Moderna auktionsfavoriter hösten 2019

Höstens moderna kataloger har kommit ut och jag har bläddrat och valt ut mina favoriter från Bukowskis, Stockholms auktionsverk och Uppsala auktionskammare.

Det går trender i vad som visas och det är roligt att se fler ting från den tidigare hälften på 1900-talet. Jag lägger alltid ned ganska mycket tid på att visa en spännvidd av föremål och den här gången är det nog mitt finaste urval hittills. 16 favoriter som jag hoppas att du gillar.

Svartlackerat soffbord, 1930-tal

1. Svartlackerat soffbord med tenninläggningar

Av Alvar Andersson för Hyresgästernas möbelaffär, cirka 1930. Saker med den här typen av proportioner och snygga assymetrisk form görs inte nuförtiden, men det borde det. Hur snyggt som helst med tenndetaljerna. Foto:  Stockholms auktionsverk

Simon Gate, pokal med lock

2. Graverad pokal i glas av Simon Gate

Glasskola i Swedish grace för Orrefors markerad 134, 1920-tal. En vacker dag eller bara fortsatt i fantasin drömmer jag om en samling med glas. Simon Gates vackra graverade glas med kvinnofigurer står högt på listan. Foto:  Stockholms auktionsverk

Piero Fornasetti, chair Capitello

3. Piero Fornasettis "Capitello Corinzio" stol

Den här stolen formgavs 1955. Den har funnits på min önskelista i många år. Just nu känns det kanske inte som rätt tid för oss att handla stolar, men som favorit på den här listan är den given. Foto:   Stockholms auktionsverk

PH Louvre lampa

4. Taklampor i modellen "PH Louvre" av Poul Henningsen

Taklampa för Louis Poulsen. Den här lampan ger mig Danmarkslängtan. Av alla PH-lamporna är den en av de mindre välkända. Den ritades ursprungligen 1957 till Adventkirken i Skodsborg strax norr om Köpenhamn.  Foto: Uppsala auktion

Speglar, Stilnovo, 1960-tal

5. Speglar, tillskrivna italienska Stilnovo

Dessa är i perforerad aluminiumplåt med bakomliggande belysning, 1960-tal. Det här hade kunnat bli till ett inlägg i kategorin då och nu. De moderna Monlux speglarna med belysning är ingen revolutionerande nyhet, utan något som fanns redan på 1960-talet. Dessa skulle jag kunna tänka mig till vår gästtoalett på landet. Foto: Stockholms auktionsverk

Skrivbord Carl Malmsten

6. Skrivbord Nefertite av Carl Malmsten

Skrivbord med intarsia, blomster dekoroch fem lådor i sargen, 1940-50-tal. Herr J är sugen på ett nytt skrivbord. Det här ligger bra till i min värld generellt sett, men kanske ska vi ha ett mer tåligt modernt.  Foto:  Uppsala auktion

Karmstol, nordiska kompaniet
Karmstolar, Nordiska kompaniet

7. Karmstolar, Nordiska kompaniet 1920-1930

I mahogny med träskuren meanderbård i sargen och fotavslut i form av lejontassar i mässing, Nordiska kompaniet 1920-30-tal. Jag är svag för nästan allt med de här stolarna. Formen, rottingsitsen och den vackra bården gör dem bara så fina. Foto:  Stockholms auktionsverk

Ewald Dahlskog, målning

8. Ewald Dahlskog stilleben med motiv från Venedig (1922)

Jag brukar sällan fastna för konst, men den här tavlan skulle bli så fin över vår soffa i stan. Orange, bruna toner, ljusblått och Venedig är min melodi. Foto:  Uppsala auktion

Porslinskatten i röllekan, MMF

9. Porslinsmattan i röllakan av Märta Måås-Fjetterström

Mattan är komponerad 1932 Vad säger ni om mönstret och färgställningen? Hur fint som helst. Dessutom firar MMF hundraårsjubileum, så det blev ytterligare en anledning till att få med en matta i urvalet. Foto: Bukowskis

Silverljusstakar, Tapio Wirkkala

10. Silverljusstakar, Tapio Wirkkala

Sex stycken, silverljusstakar i tre olika höjder av Tapio Wirkkala för Kultakeskus OY, Hämeenlinna, Finland 1978-87. Det har blivit en del antikviteter den senaste tiden hemma i stan, så lite modernare föremål,  som dessa underbara trumpetformade finska 80-talare, skulle balansera upp det hela rejält. Vilka showstoppers. Foto:  Bukowskis

Axel Einar Hjorth, Tösse
Skiss, Axel Einar Hjorth, Tösse

11. Axel Einar Hjorts stolar Tösse, Nordiska kompaniet

Stolar i förnicklad stål klädda i blått original-tagel pärlspikad dekor. Dessa stolar skulle bli perfekta i vilket litet stadskök som helst. De har alltså varit en del av inredningen på det välkända konditoriet. Tösse-konditoriproviniensen förpliktigar kanske när det kommer till vad man kan bjuda på i sitt kök. För egen del skulle bli det bli alldeles för många croissanter. Foto: Bukowskis

Wilhelm Kåge Farsta

12. Vas i Farstaserien, Wilhelm Kåge

Cylindrisk vas på fem tassfötter i Farsta-serien av Wilhelm Kåge, Gustavsberg studio, 1956. Det finns många fina Farstagods i Buk:s moderna katalog och den här är nog min favorit i serien. Det är fascinerande att följa en konstnärs utveckling. Det är nästan svårt att tro att samme man också gjort Argenta Foto: Bukowskis

Vas Japan,

13. Rektangulär vas av Shōji Hamada, Mashiko, Japan, 1900-tal

Den japanska estetiken återkommer jag till allt som oftast. Den här vasen är så vacker i sin glasyr. Enligt katalogen ställdes den ut på Keramiskt center, Höganäs år 2018. | Foto:  Uppsala auktion

Väggskulptur, Birger Kaipiainen

14. Väggskulptur fjäril i gult och svart av Birger Kaipiainen, Rörstrand, 1950-tal.

Jag håller alltid ögonen öppna efter föremål i Birger Kaipiainen fantastiska värld. När den här underbara fjärilen i gult och svart med dekor av medaljonger med ansikten dyker upp faller jag fullkomligen pladask | Foto: Bukowskis

Berndt Friberg, tre gula vaser

5. Tre gula vaser i stengods av Berndt Friberg

För Gustavsberg studio i olika gula nyanser av  såkallad harpälsglasyr. Från 1960, 1967 och 1970. Jag köpte en fluorescerande gul glasbox på Asplunds rea och tänker att den här lilla samlingen skulle bli fin under den, så där i fantasin. Om den får plats. Foto: Stockholms auktionsverk

Gul Soffa

16. Engelska klubbsoffan, modell 703 i gult

Soffan är ritad av Josef Frank, firma Svenskt Tenn, med gul klädsel i Margit Thoréns tyg "Vägen". | Kan man bli annat än jublande glad över citrongula kulörer? Textilen Vägen hör till mina favoriter och våra gamla matsalsstolar är klädda i det. Uppsala auktion säljer också tillhörande klubbfåtölj och karmstolar i gul Gripsholmsruta. Får lust att köpa rubbet hem till oss i stan. | foto: Uppsala auktion

IMG_7476
Stiligahem besöker
Trädgård och växter
15 juli, 2024

Bo på Hälsingegården Träslottet

IMG_7425
1900-1929
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
14 juli, 2024

Tjolöholms slott – interiören