2DB33168-103F-428A-923B-33265BA5D772

Klassiska auktionsfavoriter våren 2015

Vårens absoluta höjdpunkt för den antikvitetsintresserade är de klassiska auktionerna. Själv har jag bläddrat och bläddrat i katalogerna. Både webversionen och pdfvarianten för att hitta mina favoriter. Och det har faktiskt varit svårt. Jag har inte riktigt hittat det jag hoppats på, men maken kommer nog att bjuda på några saker. Men jag väljer ändå ut mina favoriter, så här kvällen före auktionsstarten. Förhoppningsvis kan det ge lite inspiration.

3D06ED1A-9F02-4C56-8E57-8D3C2CF2AE7F

1. Ett par Bonbonjärer, 1800-talets första hälft

Blotta namnet bonbonjär gör mig lycklig. Tänk att få lägga sina geléhallon eller polkagrisar i de här tjusiga skålarna? Ja det vore något alldeles särskilt. Skärslipat glas och brännförgylld brons i bästa empirandan på det. Ja tack Foto: Auktionsverket

876DDCD8-6E4F-4A91-BD4D-7281AC5F31B5

2. Sengustavianska baljfåtöljer

Ett par sengustavianska baljfåtöljer står på min önskelista sedan länge. Och ett par signerade är aldrig fel. Dessutom känns det furstligt med den lila klädseln till allt det guldiga. Foto: Stockholms auktionsverk

EDD9F03F-0476-4153-91E0-55ABBEE17018

3. Penselburk, Kina

Penselburk med det mest sagolika motivet av rådjur. Jag faller som en fura - eller som en hjort. Foto: Auktionsverket

5AA047A9-23D6-4E59-ACBE-8332FCC35998

4. Lampa, Kina 1900-tal

Jag skulle gärna ha en lampa som den här i ett av våra fönster. Det är kul med lampfötter som också är ett dekorationsföremål. Ja egentligen är det här ursprungligen en vas. Kanske skulle den här passa i matsalen eller i sovrummet. Foto: Bukowskis

93B34B41-9ABE-4079-ADE5-F9CF8C7669FB

5. Bordsdekorationer, förgylld brons 1800-talet

Hur mycket brännförgylld brons kan man egentligen ha? Jag är väldigt förtjust i empiren och har nog alltid varit det. De här fina bordsdekorationerna i förgylld brons från 1800-talets början skulle göra sig fint till en bröllopsdukning. Vem vill inte dinera med Amor och Venus? Foto: Bukowskis.

0363B569-6B94-4C59-AE5B-7606DFB14224

6. Skrivbord, 1700-tal Frankrike

Ett vackert rokokoskrivbord från Louis XV-perioden i Frankrike i mitten av 1700-talet. Foto: Bukowskis

Hela bordsskivan, Philip and Kelvin Laverne
1930-1979
Antikt och auktion
Designikoner
21 april, 2024

Funktionell möbelkonst av Studio LaVerne

Marienlyst, Björn Wiinbladh, Gemla
Föremålet
13 april, 2024

Marienlyst om stolen, slottet och kurbadet