Klassiska auktionsfavoriter hösten 2023

Trots att vi har närmare 30 cm snö på landet kan jag inte fatta att det är december och säsongsfinal vid de stora auktionshusen. I veckan öppnade visningen och jag slås av att vissa föremål gör sig bättre på bild, medan annat gör sig bättre i verkligheten. I år var det sannerligen svårt att välja ut mina favoriter och här är mitt urval.

Salongsbord, empire

Salongsbord, empire

Det här bordet kategoriseras som ett Salongsbord, men i min värld skulle det lika gärna kunna stå i en stor hall med en stor bukett på, eller användas som ett biblioteksbord med böcker, några vackra ljusstakar och ett fat. Jag har alltid varit förtjust i ting från empirperioden och det här är underbart fint. Foto: Uppsala auktion

Fajansfat, blå dekor, Marieberg

Fat i fajans 1700-tal

Rosor och nypon lite asymmetriskt dekorerat gör hela det här fajansfatet från Marieberg. Det har en fantastiskt fin blå kulör i glasyren. Blått är en väldigt fin vinteraccent. Den här skulle jag ha framme och servera julens pepparkakor på. Foto: Bukowskis

Reseur med Gustav IIIs monogram

Reseur med Gustav III:s namnchiffer

Jag vill slå ett extra slag för olika slags bordsur, så därför valde jag två stycken ur säsongens kataloger. Det här är i förgylld mässing med ring för vägghängning och ett ursprungligt skinnklätt fodral med Gustav III:s namnchiffer. Det är från 1770-talet är alldeles underbart. Det är tillverkat av Eric Nohrman, urmakare i Norrköping. Foto: Bukowskis

Biblioteksur London

Biblioteksur, London

Mitt andra urval är det här biblioteksuret är märkt Markwick, London. Det är från barockperioden under 1700-talet och är så pampigt. Det skulle göra sig fint som dekoration i ett fönster eller på ett bord. Foto: Bukowskis

Dryckeskärl i silver, barock

Dryckeskanna i silver

Vissa föremål är bara så läckra i sig självt, som dryckeskannor från barockperioden. Den här har en dekor av blommor och blad som är helt oemotståndlig, Som sig bör står kannan på tre fruktornerade kulfötter med anfanger med blad, handtag med frukter och kulformat tumgrepp. Foto: Bukowskis

Sekretär rokoko

Sekretär i rokoko

Moderna möbler är ofta raka i formen. Då kan det vara fint att blanda upp med något antikt. En vacker sekretär är perfekt för iPad eller laptop. Vem skulle inte bli glad av att öppna den här klaffen vid hemmakontoret. Dessutom finns det ofta lådor för allt smått som inte får plats någon annanstans. Den här sekretären är av Johan Hindrich Reimers den äldre äldre, som var mästare i Stockholm 1754-73 i Stockholm. Foto: Bukowskis

Smörskål, silver och elfenben

Smörpanna i silver

Tänk så lyxigt det skulle kännas att använda den här smörpannan till skirat smör över torsken, sillen eller fiskgratängen. Jag är stor förespråkare av att piffa till vardagen genom att använda vackra föremål. Och det här är ett prisvärt litet föremål som gör just det jobbet. Den är av Johan Anders Carlson, S:t Petersburg 1848 och är förgylld inuti och har handtag av elfenben Foto: Uppsala auktion

Karmstolar, rokoko

Ett par karmstolar i rokoko

De här har karmar i den vackrast tänkbara röda kulören och är så där snyggt slitna som bara en stol från 1700-talet kan vara. Tyvärr tycker jag att klädseln dominerar istället för att lyfta fram stolarnas form och färg, men det är ju lätt att byta. De här stolarna är Stockholmsarbeten från 1700-talets senare hälft. Ni som har följt mig ett tag vet att jag drömmer om ett kinesiskt rokokorum a la Kinaslott. De här skulle vara givna i ett sådant rum. Foto: Bukowskis

Kuvertet tillhörande Alfred Nobels testamente

Konvolutet till Alfred Nobels testamente

Så nära det äkta testamentet man kan komma. Tänk att originalkuvertet där Alfred Nobels testamente låg i finns bevarat och nu kan auktioneras ut. Det är ett stycke historia med Nobels signering och orden My Will, mitt testamente, samt lacksigill. Det finns ett fåtal affärsmän i Sverige vars föremål mångdubblar föremålets värde. Nobel är en och John Ericsson som skapade Ericsson är en annan. På Uppsala auktion säljs Ericssons skrivbord. Jag har tidigare skrivit om Linnés skrivbord. Nobelkonvolutet säljs via Bukowskis. Foto: Stiligahem

Teschatull med ostindiefarare

Teschatull i lack och tenn, Qing dynastin, 1700-1800-tal.

En vacker dag ska jag köpa ett fint teschatull. Det vanligaste i Västeuropa brukar innehålla två tedosor. Det här vackra har inte mindre än fem tedosor i tenn dekorerade med lotusslingor och fåglar i en blommande trädgård. Dekoren i lack föreställer ett vattenlandskap med ostindiefarare. Det har lite patina men är alldeles alldeles oemotståndligt. Foto: Bukowskis
Spegel, gustaviansk

Sengustaviansk spegel

Den här spegeln från slutet av 1700-talet med genombrutet krön och rikt skuren dekor och listglas målat i porfyrimitation faller jag för. Nu behöver vi inte en antik spegel till, men annars skulle den här vara något för mig. Den infällda goauchen i brun grisaille har motiv av antikiserande musor. Foto: Bukowskis

Carl Holsoe målning dam vid fönster

Interiörmålning av Carl Holsoe

Om man bläddrar igenom mina favoriter från de klassiska auktionerna genom åren, finner man flera målningar av Carl Holsoe. Det är en favorit hos både mig och herr J. Dels är det nästan alltid ett vackert ljus, en kvinnofigur och så är det miljöerna som tilltalar mig. Den här målningen har alla rätt i min värld. Foto: Bukowskis

Gräddkanna i silver

Gustaviansk gräddkanna på fot

Det fanns en tid då grädde var höjden av lyx. Jag tror det där med grädde är lite av en generationsfråga. När vi gick på konditori tillsammans med makens farmor sa hon alltid med eftertryck ”då bjuder jag på varsin gräddbakelse” och så var det alltid frikostigt med vispad grädde till jordgubbar och allehanda efterrätter. Jag har inte alls samma känsla för grädde, annat än till våfflor och varm choklad. Grädde eller ej, den här vackra silverkannan av Petter Gillberg i Varberg 1790, kan man lika gärna använda till såser som till praliner. Underbar. Foto: Bukowskis

Brosch platina, artdeco

Brosch, ring eller clips

Det här smycket är tre delar i en. Här på bilden visas den som en brosch i platina och med diamanter av olika storlekar. Mittensektionen kan man sätta på en tillhörande ringskena och få en vacker ring och sidodelarna kan användas som clips. Sånt gillar jag. Den här är tillverkad av CF Carlman i Stockholm 1937. Foto: Stockholms auktionsverk/Auctionet

Skåp fanerat i alunrot och frukträ 1700-tal

Skåp i alunrot 1600-1700-tal

Om jag inte hade mitt orange skåp i vardagsrummet, så hade jag nog valt det här. Det är fanerat med alunrot och frukträ med delvis skuren dekor. I krönet en inlagd kompassros. I katalogen står det att den är från Fredrik I:s tid och han levde 1676-1756. Foto: Uppsala auktion

Smörask i järnkisel, empire

Smörask med lock, empire

Vanligtvis ser man dessa smöraskar i porfyr, men den här är av järnkisel från Långbans gruva i Värmland. Jag älskar porfyraskar, men den här är helt fantastisk i både mönster och kulör. Den har också en vacker lockknopp i förgylld brons i form av en pinjekotte. Wow. Foto: Uppsala auktion