Matsal med gröna väggar

Hitta stilen i en konsthandlares hem

Jan Erik Löwenadler var en av världens främsta konsthandlare. Bukowskis auktionerar ut inventarierna från Löwenadlers hem och jag har valt ut några rum och valt ut föremål från rummen. Ett slags hitta-stilen.

Auktionen på Bukowskis

Det är något alldeles särskilt att få ta del av en samlares hem. Inte minst när vi får detaljstudera varje utvald del genom auktionskatalogen. Varje föremål bär på en egen historia och får ett sammanhang. I samlarens hem bildar delarna en nytt egenhändigt verk skapat av samlarens öga.  Pusselbitarna som tillsammans bildar en helhet och kanske berättar en ny historia.

Jag har uppmärksammat det här hemmet tidigare i samband med att penthouse-lägenheten var till salu.

Narvavägen på Stiligahem

Jag tycker att det är underbart befriande att se detta hem med modiga färgval, smaragdgrönt och kornblått. Inredningen är gjord av Per Öberg på 1980-90-talet.  Det här är en klassisk typ av inredning som jag själv kunde tänka mig. Fast jag är nog inte fullt så modig i mina färgval. Jag gillar när det är lite stramt, lite antikt och lite humor. Asiatiskt och europeiskt i en härlig blandning.

Matsal, gröna väggar

Matsalen

Här har jag valt ut några av auktionens föremål som kan ses i den gröna matsalen; speglar, gustavianska matstolar, matbord, takkrona, ljusstakar och ett fat.

Spegel, barock, Burchard Precht slutet av 1600-talet

Barockspegel, slutet på 1600-talet

Stockholmsarbete av Burchardt Precht, verksam  1674-1738. Dekor av gjuten bly i form av krönande krona, kartusch, lagerhängen och kvinnofigurer. Foto:  Bukowskis

Matbord, Grant Larkin 1980-tal

Matbord av Grant Larkin, 1980-tal

Matbord i glas och smide, märkta Sensey 89 av Grant Larkin Ltd, USA 1980-tal. Grant Larkin består av designduon Elainie Grant och Matthew Larkin och är baserade i Richmond, Berkshire county, Massachusetts. De utför exklusiva inredningar.  Foto: Bukowskis

De här borden är alldeles underbara. Trots sin strama form kan man se hammarslagen i smidet. Tycker väldigt mycket om dem. Tycker också mycket om motivbilden med träd och parkbänkar.

Ljusstakar med strutsmotiv, England, omkring 1800-talets mitt | Förgylld och patinerad brons

Ljusstakar med strutsmotiv, 1800-tal

Dessa ljusstakar är från England, omkring 1800-talets mitt av förgylld och patinerad brons. Jag tycker att det är kul med lite galna föremål i en annars klassisk miljö. Foto: Bukowskis

Tvättfat i famille rose dekor från Qingdynastin, 1800-tal

Tvättfat Qingdynastin, 1800-tal

Ett stort djupt tvättfat gör sig så fint i den här miljön. Kanske i vilken miljö som helst. Det här tvättfatet i famille rose dekor är från 1800-talet. Foto: Bukowskis

Ljuskrona, Böhmen, 1700-tal

Ljuskrona, Böhmen, 1700-tal

Ljuskrona för sex ljus, med prismor. Böhmen, slutet av 1700-talet. Den här kronan är bland det vackraste jag sett. Helt perfekt i formen och med en detaljrikedom som kännetecknar just det Böhmska glaset.  Foto: Bukowskis |

Gustavianska stolar, 1700-talet

12 gustavianska stolar, 1700-talet

Gråmålade med balusterbricka, den såkallade svenska modellen. De här är snarlika och är från slutet av 1700-talet. Jag tycker om att stolarna tycks inköpta pö om pö och att man förstärkt det uttrycket genom att klä dem i ömsom rött och ömsom grönt tyg. Foto: Bukowskis

Trädgårdsurna på sockel, 1900-tal

Kanske skulle jag själv inte använda urnorna inomhus, men väl ute i en trädgård. I det här hemmet användes utomhusföremål för att binda ihop terrassen ute med matsalen inne. Foto: Bukowskis

Arbetsrum med gröna väggar

Kontoret

Skrivbord 1700-tal svart och brons

Skrivbord med förgyllda bronsbeslag, 1700-tal

Skrivbord från cirka 1700-tal i såkallad Bureau Plat eller Régence stil, Frankrike. Ebenholtspolerat trä med förgyllda bronsbeslag. Den här typen av skrivbord drömmer min man om. Så det är stor risk att det här inlägget frestar honom. Foto: Bukowskis

Karmstol Louis XI, 1700-tal

Karmstol, Louis XI, 1700-tal

Den här förgyllda och bronserad franska karmstolen är från mitten av 1700-talet. Perfekt form. Foto: Bukowskis

Matta Aubusson, 1800-tal

Matta, Aubusson, 1840-tal

Den här franska mattan i gobelängteknik ser bara så läcker ut på bilden av arbetsrummet. Hade annars inte fastnat för den. Den är över fyra meter stor matta och från Louis Philippe epoken. Foto:  Bukowskis

Papperskorg, grönt lackerat trä, 1960-tal

Papperskorg i lackerat trä, Kina 1960-70-tal

Kvadratisk papperskorg med målad malakitimitation i grönt och svart. Det här är detalj som gör hela inredningen lite eklektisk och spännande. Har man antikviteter måste man bryta av med sånt. Jag tycker att den här påminner om italienska Aldo Tura-föremål som är från ungefär samma period. Foto:  Bukowskis

Bordslampa, Kina 1700-tal

Bordslampa, Kina, 1700-tal

Bojan Qingdynastin, Qianlong (1736-95) i famille-rosedekor Foto:  Bukowskis

C9582ACD-B97B-4EFB-B37D-362E39C975D9

Gästrum

Sekretär, 1700-tal

Sekretär, England, 1700-tal

Sekretär i mahogny och mahognyfanér med mässingsbeslag. England, slutet av 1700-talet. Foto: Bukowskis

Målning av okänd konstnär, 1800-tal | Foto: Bukowskis

Målning, 1800-tal

Okänd konstnär. Foto: Bukowskis

Ett par karmstolar. England, omkring 1800-tal | Foto: Bukowskis | I gästrummet stod en annan stol, men jag gillade dessa ännu mer.

Ett par karmstolar. England, omkring 1800-tal

Foto: Bukowskis