5362C19C-14D2-4D88-AEFC-B633E673D951

Auktion: Signe Persson-Melins hem

Talesättet Visa mig ditt hem, så ska jag säga vem du är, är det första jag tänker på när jag bläddrar igenom temaauktionen med föremål från Signe Persson-Melins hem. Hon är en av de formgivare som gjort störst intryck på mig och det är spännande att få se vad som inspirerat hennes eget konstnärsskap.

Stiligahem om Signe Persson-Melin

I föremålslistan finns hennes egna alster, blandat med många andras. Det visar sig, föga förvånande, att vi i mångt och mycket delar estetiska referensramar och det i sig blir en slags bekräftelse. Jag hittar favoriter, både ur det bekanta men också ur det okända jag instinktivt tycker om. Här har jag valt några föremål ur den samling som säljs på auktion inom kort.

Konst av Anders Österlin

Översta bilden föreställer ett verk av Anders Österlin. Det är en olja på duk signerad och daterad 1973. Tycker mycket om det här verket Foto: Bukowskis

CD36531F-7D15-4858-8048-AB3BC1A7410F

Tillsammans med Anders Österlin gjorde hon en 145 meter lång keramisk väggdekor längs norra spårväggen på övre plattformen på T-centralen i Stockholm 1956-1957. Foto: Stockholmskällan

1CCA634B-3202-4AB2-9C51-476C44DD1182

Konst av John Kandell

John Kandell (1925-1991) var en av de stora lysande stjärnorna och formgivaren bakom bland annat Källemos bokhylla Pilaster. John Kandells verk "Haglund Falköping soffor fåtöljer bord" i blandteknik signerad och daterad 1965 tilltalar mig i formspråket. Foto: Bukowskis

6B92B73A-1103-45D7-9D47-3D3098A0ED6A

Skål av Signe Persson-Melin

Skål i delvis glaserat stengods med ristad dekor. Signerad och daterad 1948. Det är lite Birger Kaipiainen över formerna på ristningarna, eller hur? Foto: Bukowskis

B8DFD413-4BAB-4FC2-B9B9-687791BB35AC

1700-tals glas

I samlingen finns flera exempel på äldre grönt glas, bland annat den här flaskan från Skånska Glasbruket på tidigt 1700-tal. Det finns något läckert över både form, ålder och känsla i just den här typen av glas.

Från temaauktionen säljs bland annat ytterligare en 1700-tals flaska, några antika starkvinsglas samt en flaska och skål från 1800-talet. Foto: Bukowskis

0501D030-3FAD-47BD-BF9C-878CCA6DA18E

Glas av Signe Persson-Mellin

I SPMs glas ser man historiska referenser och mjuka former precis som flaskan från Skånska glasbruket. Det här är en provkollektion för Kosta bestående av 15 olika glas från sent 1900-tal. Den består av glas för rödvin, vitvin, sherry, portvin, starkvin och selterglas. Foto: Bukowskis

B6CFE632-6941-4033-A317-315FBD4425F4

Skål av Birger Kaipiainen

Birger Kaipiainen (1915-1988) hör till en av de finska formgivare jag tycker mycket om. Det finns en sorts lekfullhet över alla hans ting. Det här är en skål i glaserat stengods. Foto: Bukowskis

1EB25BAC-7676-45C5-8BE2-39D63F9E3C75

Formar i glaserat lergods

Fem stycken skulpturella formar från Höganäs omkring 1900 är som smycken. Man vill bara ta på dem. Jag undrar om just dessa tjänade som inspiration till serien planteringskärl i aluminium för Byarum. Jag tror nästan det. Även kulörskalan känns igen från Persson-Melin Foto: Bukowskis

279C304B-7432-4AC7-A344-A7D4A4A29488

Gråsippa av Signe Persson-Melin

Ytterfoder i formgjuten aluminium för Byarums bruk sent 1900-tal. Det här ytterfodret står högt upp på drömvinsten till oss på landet. Foto: Bukowskis

2AC2D4D1-7215-4A63-9EBB-C446D9411EC1

Argenta av Wilhelm Kåge

Det finns flera föremål av Wilhelm Kåge, bland annat en Argenta-vas Gustavsberg 1948 stengods med dekor i silver mot grön fond, höjd 26 cm. I samlingen finns det också föremål av Kåge från Farsta-serien. När man Persson-Mellins och Kåges Farsta-föremål bredvid varandra kan man se att de inspirerats av varandra. Foto: Bukowskis

A9FC06BB-9BF9-4785-9ACE-2B2EA1086F8E

Skål av Signe Persson-Melin

Visst kan man se att Signe hämtat inspiration från Kåges Argenta i den här skålen i glaserat lergods signerad och daterad 1952. Foto: Bukowskis

854BEFC9-DA91-4384-A763-CB404AD50916

Danska julbestick

Jag är själv uppvuxen med att äta efterrätt med danska julbestick. Jag har både fått och köpt skedar genom åren. Anton Michelsen, julbestick, 21 delar, förgyllt sterlingsilver och emalj, Danmark. Foto: Bukowskis

5C35FC9C-459C-439F-8C84-8F77E846C710

Litografisk affisch av John Melin och Anders Österlin

Affischen med namnet "Perssons kryddschema" med texter författade av Karin Österling-Bergholtz och bilder av den grafiske formgivaren John Melin som var gift med Signe. Affischen är gjord tillsammans med Anders Österlin omkring 1950-1960-talet. Foto: Bukowskis

9A630227-9959-4456-B2D8-E02E07751D7D

Kryddburkar Signe Persson-Melin

Kryddburkarna som blev hennes genombrott på H55 i Helsingborg på 1950-talet. Dessa är delvis glaserat stengods, lock av kork, med text, varierande storlekar och form. Signerat och daterat 1988. Foto: Bukowskis

28CDD56C-6703-4D39-BD60-ABBE923E6B5C

Dosor av Lars Håkansson (1947-)

Två dosor i sterling silver signerade Lars Håkansson, Malmö 1983 och 1998. Foto: Bukowskis

14527702-965A-4A05-8582-5CDC87848EC0

Fat av Signe Persson-Melin

Åtta stycken ått-kantiga fat av glaserat stengods.Foto: Bukowskis

E01B606D-7374-4EAB-9987-08231DCBBA10

Skål av Wiwen Nilsson (1897-1974)

Wiwen Nilsson blev känd för sina kantiga vaser och skålar i silver. Det här är en skål i sterling silver, den "Bysantinska modellen", stämplad bård och diameter 22 cm signerad 1947. Foto: Bukowskis

Teschatull med ostindiefarare
Antikt och auktion
2 december, 2023

Klassiska auktionsfavoriter hösten 2023

Kista, Sverige, 1600-talets andra hälft, barock
1500-1799
Föremålet
1 december, 2023

Kistan – den första fristående möbeln