D704D725-9556-49CE-A5C2-927F39CAE05A

Auktion dedikerad kvinnliga formgivare

I början av 1900-talet var flera kvinliga formgivare tongivande på den svenska formgivningsscenen. Begrepp som "vackrare vardagsvara" och "skönhet för alla" definierades av kvinnor som Greta Magnusson Grossman, Märta Måås-Fjätterström och Estrid Ericsson. Ändå har många av dem hamnat i skuggan av männen, och utanför historieskrivningen.

Därför arrangerar Stockholms auktionsverk en specialauktion på tema kvinnliga formgivare. Den äger rum i morgon den 12 september 2015. Jag tycker om initiativet även om auktionskatalogen är mer än mager.

Så här skriver Stockholms auktionsverk om auktionen:

"Märta Måås-Fjetterström, Estrid Ericson, Greta Magnusson Grossman och Margareta Köhler startade egna företag som under sin tid fick stort inflytande. Vid de stora världsutställningarna i Paris 1925, Barcelona 1929 och Stockholm 1930 visades objekt av Anna Petrus, Sylvia Stave, Tyra Lundgren och Ingegerd Torhamn med flera. Dessa händelser bidrog till att sätta Sverige på designkartan och den internationella pressen hyllade svensk formgivning. Under 1900-talets mitt och senare hälft fortsatte flera kvinnor att sätta agendan för svensk formgivning, Kerstin Hörlin Holmqvist med sin möbelserie Paradiset för NK, Hertha Hillfons rustika keramik och Mona Morales Schildts eleganta glasformgivning är några exempel. Svenska kvinnors inflytande på svensk designhistoria kan inte underskattas! Ambitionen att lyfta fram kvinnliga formgivare hoppas vi kunna medföra ett större intresse av dessa pionjärer"

Foto: Stockholms auktionsverk

Tre föremål i blickfånget

66BE0A83-589F-4897-9DFF-DAB98238ACF6

1. Skulptur av Eva Zethreus, 2012

Skulptur i porslin från 2012 utställd på Kaolin av Eva Zethraeus för tankarna till koraller. Foto: Stockholms auktionsverk

D60C3DB5-0BC4-4185-A26C-115683089447

2. Bonbonjär av Sylvia Stave, 1933

En underbar bonbonjär i tenn med reliefdekor för CG Hallberg. Foto: Stockholms auktionsverk

87545FCB-C9D9-4A9B-A464-DAED7DEA1CCC

3. Skulptur i lergods av Hertha Hillfon

Den är läcker denna rödglaserade mun i lergods av Hertha Hillfon. Foto: Stockholms auktionsverk

IMG_7476
Stiligahem besöker
Trädgård och växter
15 juli, 2024

Bo på Hälsingegården Träslottet

IMG_7425
1900-1929
Arkitekturhistoria
Stiligahem besöker
14 juli, 2024

Tjolöholms slott – interiören