55E3A17A-D9A7-469E-B0B0-3B12B485941F

Antikmässan 2018

En av årets höjdpunkter är Antikmässan. I år blev det under mässans sista timmar under söndagen och med sonen. Han har varit med flera år men i år fick jag muta med korv. Alla sätt är goda utom de dåliga, tänkte jag. Och båda var synnerligen nöjda. Favoritmontern var signerad Stella Polaris Antiques i min värld i allafall.  Här är en bildkavalkad.

Foto: Stiligahem
26715A52-9645-432F-BF72-898658C98AC7

Polaris Antiques

Jag är alltså så svag för mahogny och antika saker med guldram. Det här är en monter helt i min smak, med rokokobyråer, vackra bronsljusstakar och så vidare. Även översta bilden är från Polaris
Polaris Antiques
EFF44C21-5CB7-4745-8546-054EF9E37142
B73B9F19-E216-4815-8853-528E01F155D9
7BF5E232-DAC4-479A-A65F-595A42ADB5B0

Hoffmans antikhandel

En monter där man verkligen nyttjat djupet är Hoffmans. Så väldigt vackert med plexiglaspiedestalerna. De vann årets monter förra året med dessa vackra piedestaler - minst lika fint i år. Tyvärr gör de sig bäst i verkligheten och inte på bild.
00311BCE-0E8E-4759-AD6C-548D2E54B2B0

Berglöfs antikhandel

Ett sånt här litet damarbetsbord/sybord i mahogny skulle gärna få flytta hem till oss. Så vackert med citrusträden och den gröna väggen.
9F5EBA64-E7B6-463C-860E-55D6F080FBC7

L Edelstams Konst & Antik

Jag blir lite sugen på en grön vägg i hallen när jag ser den här montern. Precis som tidigare år delar Edelstam monter med Berglöfs.
Edelstams Konst och antik
EA9F7E86-79AB-43EA-B0E8-AE5C25A653CB

Hezekielssons Antik, Boden

En av de vackraste montrarna är Hezekielssons antik. Här finns de vackraste allmogemöblerna man kan tänka sig och dessutom så inspirerande vackert arrangerat. På deras fina Hezekielssons antik på instagramkan man få se det tidskrävande arbetet med att ta fram originalfärgen på den vackra klockan. Vacker monter och väldigt trevliga.
B39E18DA-AF42-49A7-8AFB-92B244A5FF78
32AB9F48-1C38-4F9B-8589-0BD5379FB7E3
8E8691E2-CF46-46D0-93A7-6E91914D7FE5

A la Carte Antik

En som också kör sin stil rakt av och alltid bjuder på inspirerande miljöer är A La Carte Antik. Det där sparrisfatet till höger blev jag sugen på och den fina blomtrappan. Fast till blomtrappan behöver jag ett annat hus, ha ha.
A la carte Antik
34E236EF-B172-45E5-9E4B-9A1688339A43
22EDD7C5-DB7C-4048-94C3-37B7231499BD
9F7BC811-E81D-4992-98ED-BD4D05C7A9C6

Thunér antikhandel

Smakfullaste montern är nästan alltid Thunérs. Hur vackert är det inte med duvblå väggar och isande ljusblå baljfåtöljer. 1700-tal när det bara är som bäst.
4A7D5743-E0DC-46C1-9CDB-00A9BF9A014E
F2CC7545-60DA-4A3C-A63D-28DA6FD1F420
1F9EBCAD-F38B-4923-B1B5-E5AA07B3B1DF

Årets monter - Sjöström Antik

Jag vet inte för vilken gång i ordningen som Sjöström Antik finns på Antikmässans prispall. I år med Årets monter. Så välförtjänt. Johan Sjöström har en fantastisk känsla för det eklektiska och för spännande kombinationer. Man kan inte annat än att bedåras.
A3011317-50BA-466C-BADA-F68E465489FD

Av årets utställning med blomsterklänningar var denna min favorit

08EA72BF-28A0-4A6E-97A1-1CAC1BBFDA2A

Blomsterarrangemangen på Antikmässan är något som ofta inspirerar. Hur fint är det inte med ett fång av vaser med anemoner?