Glasvas, Vas överfångsglas penséer av Karl Lindeberg, Kosta glasbruk 1910-tal

Moderna auktionsfavoriter hösten 2023

Det har blivit dags att summera mina favoriter från de moderna auktionerna. En har redan varit och två äger rum till veckan. Det blir kära återseenden varje termin och jag försöker att välja lite olika typer av objekt varje gång. Ibland fångas jag av något nytt. Ibland måste jag bara ta med en favorit.

Foto: Respektive auktionshus
Dörrtrycken Tändstickspalatset, Swedish Grace 1928

1. Dörrhandtag från Tändstickspalatset

Om jag bodde i ett hus från 1920-1930-talet skulle jag inte tveka en sekund på att slå till på dessa unika handtrycken i förnicklad mässing. Det är triss i vad man vill se i provinsens från den nyklassicistiska Swedish grace-perioden. De är formgivna av Ivar Tengbom och Robert Hult, utförda av Nordiska kompaniet cirka 1928 för Krügers tändstickspalats. Kan det bli mer musealt än så? Dessutom ingår den fina katalogen ”The Swedish Match Company’s Head Office”, 1931. Handtagen satt enligt katalogen till dörren på direktörens kontor. Foto: Bukowskis

The Swedish Match Company’s Head Office”, 1931

Ur katalogen The Swedish Match Company’s Head Office, 1931. Katalogen är på engelska och bildtexten under bilden med dörren säger ”Dörr från vd:s rum med dörröverstycke föreställande Sveriges första tändsticksfabrik i intarsia av Ewald Dahlskog”. På bilden ser man dörrtryckena. På nästa uppslag syns dörrtrycket i detalj.

2. Glasvas av Karl Lindeberg för Kosta

Jag har ganska blandade känslor för överfångsglas i jugendstil. De är både fascinerande och ibland lite för mycket. Etsade violetta penséer mot en ofärgad fristad fond är ett oemotståndligt motiv och jag tyckte att det var roligt att få med glas från 1910-talets Kosta glasbruk. Foto: Foto: Bukowskis

Cigarettburk, Atelier Borgila 1940-tal

3. Burk med lock i sterlingsilver, Atelier Borgila

När vi ändå är inne på lyxinredda kontor, så kan jag tänka mig att drömmen för många på 1930- och 1940-talet var att pryda skrivbordet med en vacker cigarettburk. Den här blev en fin 50-årspresent från några affärsbekanta. Det känns så avlägset främmande att man för inte så länge sedan rökte i offentliga miljöer. Cigaretter känns på det hela taget som något ganska omodernt. Och det är bra. Men cigarettburkar kan man väl ha iallafall? Den här är typisk för just Atelier Borgila. Foto: Auktionsverket

Röd argenta, Wilhelm Kåge Gustavsberg

4. Vas Argenta av Wilhelm Kåge

Vas i Argentas röda serie från 1950-talet Gustavsberg. Jag har återkommande favoriter och just Wilhelm Kåges Argenta hör till dem. Ofta tänker man på de ärggröna, men de röda är minst lika vackra. Jag gillar formen på den här raka modellen på fyra fötter och formen på gestalten bland växter. Foto: Bukowskis

Bokstöd bronspatinerad metall Axel Gute 1910-1920-tal

5. Ett par bokstöd signerade Axel Gute

Dessa bronspatinerade bokstöden från 1910-20-talet föreställande poserande kvinnofigurer är så läckra. De här skulle jag kunna tänka mig att ha på ett skrivbord eller en bänk, med bara ett fåtal utvalda böcker emellan dem. Vilka smycken. De är 24 cm i höjd. Foto: Uppsala auktion

Oljemålning, grönskande landskap, Öland Axel Kargel 1947

6. Oljemålning av Axel Kargel

Grönskande landskap, Öland signerad och daterad A. Kargel 1947. Det fanns flera verk av Axel Kargel på höstens auktion och jag tyckte mycket om båda. Det är en för mig obekant konstnär, så det var en kul bekantskap. Jag tycker mycket om landskapsmålningar av den här karaktären där det finns tydliga former och en vacker färgpalett. Foto: Uppsala Auktion

Hans Hedberg, skulptur äpple

7. Äppelskulptur av Hans Hedberg

Ett äpple i starkeldsfajans med glasyr som går i ljusgrönt, rosa och med bruna inslag tillverkad i Biot, Frankrike. Vissa föremål växer med bekantskapen. En sådan är Hans Hedbergs fruktskulpturer, vars underbara glasyrer har intagit mitt hjärta fullkomligt. De är realistiska och samtidigt inte. Jag är bara tvungen att ta med denna favorit bland mitt urval. Foto: Auktionsverket

Soffa Samspel av Carl Malmsten, AB Record, Bollnäs

8. Soffa av Carl Malmsten

Soffa i modell Samspel för AB Record i Bollnäs. Vi planerar att på lite längre sikt byta ut den ena soffan i vardagsrummet hemma. Jag skulle gärna vilja ha en något mindre tvåsitsare med ett lite mer skulpturellt uttryck än den vi har idag. Den här Carl Malmstenssoffan har en form som har ett sådant uttryck, även om jag inte är så förtjust i fårskinnsklädseln. Foto: Bukowskis

Soffbordet ”The Egyptian table” av Mogens Lassen och A.J Iversen, 1950-tal Danmark.

9. Soffbord i mahogny av Mogens Lassen

Bordet ”The Egyptian table” av Mogens Lassen och A.J Iversen, 1950-tal Danmark. Lassens egyptiska pall i mahogny med kryssben har alltid varit en favorit. Jag har alltid tyckt om den perfekta formen på benen. Här har det bästa av allt sammanfogats med en rund bordsskiva på 100 cm med profilerad kant. Modellen formgavs år 1940. Om vi någon dag skulle byta ut soffbordet på landet, så skulle det bli till denna. Foto: Bukowskis

Stoppad fåtölj, Swedish modern-typ, sammet

10. Stoppad fåtölj 1930-1940-tal

Den här fåtöljen som hämtar formen från snäckskal skulle ha slumpats bort för tio år sedan. Den går som Swedish modern, men kan vara tillverkad betydligt senare. Nu när den är omklädd i sammetstyg känns den precis mitt i prick för vår tid. Med sitt halvhöga ryggstöd och stadiga uttryck med generösa bredd är det den perfekta fåtöljen att krypa upp i med sin iPad eller dator. Och så har den den där skulpturella formen som gör sig så bra på bild. Foto: Bukowskis

Väggskulptur, Birger Kaipiainen, Rörstrand 1950-tal

11. Väggskulptur av Birger Kaipiainen

Väggskulpturen förställande en fjäril för Rörstrand 1950-tal. Det här föremålet av Kaipiainen är en riktig vattendelare hos oss. Jag tycker att den är fascinerande, medan maken tycker att det är lite för mycket och stör sig på motivet som inte är symmetriskt. Jag skulle kunna tänka mig en sån här skulptur på våra honungsfärgade furuväggar på landet. Foto: Bukowskis

Hela bordsskivan, Philip and Kelvin Laverne
1930-1979
Antikt och auktion
Designikoner
21 april, 2024

Funktionell möbelkonst av Studio LaVerne

Marienlyst, Björn Wiinbladh, Gemla
Föremålet
13 april, 2024

Marienlyst om stolen, slottet och kurbadet