Kabinettskåp, italiensk barock. 1600-tal

Klassiska auktionsfavoriter våren 2023

Det är bara att erkänna att jag inte mäktade med att pressa fram det här inlägget före auktionerna, fastän allt förarbete gjordes i god tid. Livet kommer ibland emellan och även om jag brukar kunna lägga in en extra växel, så gjorde jag inte det i år. Men, jag älskar de klassiska auktionerna och fick också möjlighet att se allt live. Här är mina favoriter

1. Kabinettskåp, 1600-tal

Högklassiskt italienskt barockskåp är tillverkat under 1600-talets mitt. Fanerat med ebenholts och rosenträ och intarsiadekor av elfenben och inläggningar i lapis lazuli. Det här skåpet klickar in i alla mina boxar. Det är oändligt vackert och skulle kunna platsa i vilket av mina hem som helst. Skåpet tycks ha utgått ur auktionen för det finns dessvärre ingen information kvar eller någon länk: Uppsala auktion

GUSTAF MÖLLENBORG. Tazzor/Uppsatsskålar ett par, silver, Stockholm 1895. Nyrokoko.

Uppsatsskålar i silver, 1895

Jag må vara lugn och diplomatisk på utsidan, men mitt inre är som en Wagneropera. Kanske är det därför som jag tycker så mycket om arkitekturen och silver från omkring förra sekelskiftet. De här tazzorna är av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895. Jag kan tänka mig att fylla dem efter säsong och duka upp. Vilken feststämning. Foto: Stockholms auktionsverk/Auctionet.

Tedosor i silver, 1726-1739

Tedosor i silver, 1726-1739

Jag drömmer om vackra tedosor, så det är kanske inte helt oväntat att dessa vackra i silver fångar mitt intresse. Helst skulle jag vilja ha dosor i ett schatull, men dessa fagra silvriga är alldeles underbara. Dessa dosor är Londonsilver från tidigt 1700-tal med graverad dekor. Foto: Uppsala auktion

Speglar, Norditalien, omkring år 1800, Louis XVI.

Det är sällan som spegelpar hålls intakt. Dessa norditalienska i Louis XVII är fantastiska i sin detaljrikedom. Det är inte alla som har plats för ett par, men har man det, så är dessa helt ljuvliga. Foto: Bukowskis

Flora Danica, 12 djupa tallrikar, Royal Copenhagen

Botaniska planscher har alltid haft en särskild dragningskraft, så varje auktion så fångas jag av Royal Copenhagens fantastiska Flora Danica-servis. Ibland är det motiv som inte tilltalar mig, men denna gång är det precis den typ av motiv som faller mig på läppen. Foto: Stockholms auktionsverk/Auctionet

Bordspendyl, märkt J. Langlois à Paris, Parisarbete, Empire

En underbar bordspendyl med Telemachos i sin char med vilda hästar under beskydd av Pallas Athena. Genombruten urtavla i form av vagnens hjul med ekrar, delvis vitemaljerad. Urtavlan märkt: "J. Langlois a Paris" Bordspendyler må vara ett omodernt föremål, men om man tänker det som en skulptur så är det väldigt prisvärt. Den här pendylen är 50 cm lång och kunde göra sig i vilket slott som helst. Foto: Bukowskis

Urnor https://auctionet.com/sv/2840289-urnor-ett-par-empire-sannolikt-parisarbeten-1800-talets-forsta-h

Urnor, empire 1800-talets första hälft, Paris

Förgyllda bronser har en särskild plats i mitt hjärta och urnor som kan användas till blomsterdekorationer är verkligen något som tilltalar mig. De här urnorna i empire är sannolikt Parisarbeten från tidigt 1800.tal. Foto: Stockholms auktionsverk/Auctionet

Konsolbord i guld och grönt med delfiner

Konsolbord med delfiner, empire

Maken letar efter konsolbord och är väl kanske mer ute efter något gustavianskt. Själv tycker jag mycket om detta i empire med träskurna delfiner av Jonas Frisk, spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824. Foto: Stockholms auktionsverk / auctionet

Tore Strindberg Crocus

Skulptur Krokus av Tore Strindberg

Jag har alltid varit förtjust i den här skulpturen. Den står i helfigur i Stadshusträdgården. Hon så fin i sina flätor och formen bedårande flickig. Den här varianten är i guldpatinerad brons med gjutarstämpel H Bergman. Foto:  Bukowskis

Sengustaviansk soffa

Sengustaviansk soffa

Något som är väldigt prisvärt på auktioner är soffor. Det är förstås himla omodernt med gustavianska soffor, men för den som har plats så kan man få mycket för pengarna. Den här sengustavianska soffan har dekor i pastellage av kymationfris och bladstav. Krönet med parställda sfinxer och hörnstolparna med tre ansiktsmaskaroner och festoner. Foto: Uppsala auktion

Byråer, ett par Louis XVI, Norditalien.

De här raka byråerna med två lådor och vacker intarsiadekor är sannolikt från Lombardiet. Dessa är väldigt nätta i storleken och skulle nästan kunna göra sig som sängbord. Jag tycker om motivet med antikiserande urnor med växtrankor, blomster och fält med optisk reliefverkan. Foto: Uppsala auktion

Skrivställ i fajans, 1700-tal, rörstrand

Skrivställ i fajans, Rörstrand,

Detta underbara skrivställ i blå-vit fajans är märkt Stockholm 24/10 1750. Fajans är ju ett mer skört material än porslin så det är fantastiskt att det finns kvar. Om jag köpte detta skulle jag fylla det med bläck och träna på att skriva snyggt. Foto: Bukowskis

979E2ABD-D05D-451C-9C29-83B277C42083

Kista, Nordisk renässans med skuren dekor 1606

Det här föremålet föll jag för direkt. Vackert när ek fått patina och formen är också fin. Precis som tidens ideal är kulfötterna svärtade och beslagen är i järnsmide. Den skurna dekoren består av växtrankor och ansiktsmaskaroner och inuti är locket bemålat med dekor av vapensköldar. Det är enligt auktionshuset Rosenhane under bokstaven F (för fader, Johan Jöransson Rosenhane 1571‑1624) samt för släkten Arp (under bokstaven M för moder, Carin Scheringsdotter Arp 1586‑1654) samt G.I.S.R för sönerna Gustaf Rosenhane (1619-1684), Johan Rosenhane (1611-1661) och Schering Rosenhane (1609-1663). På fyra svärtade kulfötter. Beslag i förtent järnsmide.

Sannolikt är kistan avsedd som dokumentkista för Rosenhanes svärdssida då den bär sönernas initialer. En alternativ teori är att kistan ursprungligen skulle vara utförd som en trolovnings- eller bröllopskista och senare försetts med sönernas initialer. Förlovningen mellan Johan Jöransson Rosenhane och Carin Scheringsdotter Arp ägde rum den 10 november 1605 och bröllopet stod den 9 mars 1606. En kista från början av 1600-talet. Tanken svindlar. Foto: Uppsala auktion