Svärtat kabinettskåp 1600-talsbarock från Flandern med ett kolonettgalleri med nio små oljor. Foto:

Klassiska auktionsfavoriter, våren 2022

Vi går mot skolavslutning och höjdpunkten under auktionssäsongen; de klassiska auktionerna. Jag har valt ut mina fjorton favoriter från Bukowskis och Stockholms auktionsverk. Uppsala auktionskammare har ännu inte släppt sin katalog. Den här gången lyser min kärlek till empir-föremål och taburetter igenom bruset.

1. Svärtat kabinettskåp 1600-talsbarock från Flandern

Det här har ett såkallat kolonettgalleri med nio små oljor. Man lär sig alltid något nytt av auktionskatalogerna och ordet kolonettgalleri har jag inte registrerat tidigare. Det här skåpet blir en "conversation piece" i vilket hem som helst. Tänk att få öppna skåpet och få se dessa underbara oljemålningar. Foto: Bukowskis

Rådjurshuvud i grönpatinerad brons av Arvid Knöppel (1892-1970) gjuten av Bergmans konstgjuteri. Foto: Stockholms auktionsverk

2. Rådjurshuvud i grönpatinerad brons av Arvid Knöppel (1892-1970)

Gjuten av Bergmans konstgjuteri. Skulpturer är något jag alltid tittar efter på auktioner. Skulpturer piggar upp och gör inredning intressant. Den här skulle bli fin på skrivbordet, på soffbordet eller i bokhyllan. Foto: Stockholms auktionsverk

Ett par sengustavianska ljusstakar i kannelerad portotmarmor och förgylld mässingsdekor med kedjor och tofsar. Foto:  Bukowskis

3. Ett par sengustavianska ljusstakar

Dessa har en fot av kannelerad portotmarmor och förgylld mässingsdekor med kedjor och tofsar. Hos oss har ljusstakarna nästan helt fasta platser och det är nästan bara till jul då adventsljusstaken tar kandelabrarnas plats, som jag flyttar runt på dem. Dessa vackra ljusstakar skulle vara vackra på byrån i hallen eller  på den i matsalen och frigöra några silverljusstakar till matbordet. Foto:  Bukowskis

Silverkanna av Jean Baptiste Claude Odiot, Paris 1819-1838, balusterformad med handtag i form av en svan. Foto: Bukowskis

4. Silverkanna av Jean Baptiste Claude Odiot, Paris 1819-1838,

Balusterformad kanna med handtag i form av en svan. Är den här kannan vacker eller är den tokig? Jag kan inte riktigt bestämma mig, eftersom hantverket är så fint. Och nog fångar den svanens lite mindre sympatiska karaktär. Det är lite bombastisk Wagner-opera över denna pjäs. Här kommer kannan. Jag letar efter en större mjölkkanna och den här skulle sannerligen skapa feststämning varje gång. Foto: Bukowskis

Sex stycken smörsnäckor i silver WA Bolin, Stockholm 1923. Foto: Stockholms auktionsverk

5. Sex stycken smörsnäckor i silver WA Bolin, Stockholm 1923.

Vissa former har en dragningskraft på mig och snäckformen är oemotståndlig. Jag tycker att det är en väldigt dekorativ form. Men vad ska man med sex smörsnäckor till? Själv skulle jag använda dem till en liten förrätt eller ett gott bröd. Jag ser framför mig dem som kuvert dekoration, med flytande penséer i dem. Foto: Stockholms auktionsverk

Taburett 1800-tal, med bemålade och bronserade vilande sfinxer.

6. Taburett 1800-tal, med bemålade och bronserade vilande sfinxer.

Jag retar mig på dynan, som tycks ha både fel  tyg och form, men annars är detta en helt fantastisk pjäs. Tänk dig denna i ett vackert gråfärgat lintyg, eller i de klara gröna eller gula kulörer som var populära under empiren. Den här taburetten skulle bli ett smycke i en hall eller framför öppna spisen. Foto: Bukowskis

Gustavianskt bord med inläggningar, av Anders Lundelius (1778-1823, Stockholm,  Bordet är fanerat med björk, jakaranda, lönn och färgat lövträ. Beslag och listverk av mässing. Foto: Bukowskis

7. Gustavianskt bord med inläggningar, av Anders Lundelius (1778-1823, Stockholm,

Bordet är fanerat med björk, jakaranda, lönn och färgat lövträ. Beslag och listverk av mässing. Om jag hade plats skulle jag inte tveka en sekund. Det här lilla sybordet har allt jag tycker om. Herr J och jag firade fjäderbröllop, 16 år,  i veckan och vi fnissade lite åt tanken att få en fjäder i present. Nog för att fjädrar av struts och påfågel är vackert, men inget jag önskar mig direkt, men det här lilla bordet har en inläggning med motiv av en fjäder. Den skulle däremot gå hem. Foto: Bukowskis

Ett par taburetter i mahogny med lejontassar, 1800-tal Directoire, Frankrike. Foto: Bukowskis

8. Ett par taburetter i mahogny med lejontassar, 1800-tal Directoire, Frankrike.

På ett moodboard till sovrummet i stan för några år sedan önskade jag mig taburetter, men det har hittills inte blivit några. Det har aldrig riktigt sagt klick i hjärtat och i plånboken samtidigt. Kanske skulle dessa i mahogny vara något för fotändan på landet eller hemma? Foto: Bukowskis

Ett par jardinjärer i empire, tidigt 1800-tal Frankrike. Foto: Bukowskis

9. Ett par jardinjärer i empire, tidigt 1800-tal Frankrike.

I min fantasi har jag ett solrum och där vid fönstret har jag blomsterlådor. Tänk dig dessa underbara mahognyfanerade jardinjärer fyllda med Sankta paulia, eller varför inte tete a teter, pärlhyacinter och andra vårlökar? Foto: Bukowskis

Kabinettskåp i svart lack med tre lådor, Edoperioden 1600-tal, Japan. Foto: Bukowskis

10. Kabinettskåp i svart lack med tre lådor, Edoperioden 1600-tal, Japan.

Jag håller alltid ögonen öppna efter japanska lådskåp. Jag tänker mig det som smyckesförvaring och egentligen på landet, men då får det bli ett mindre exklusivt föremål. Till detta smyckesskrin passar dessa underbara toilette-föremål i silver. Foto: Bukowskis

Pehr Hilleström, stilleben med vattenglas, apelsin, citron och valnötter på blått fat. Foto: Bukowskis

11. Pehr Hilleström, stilleben med vattenglas, apelsin, citron och valnötter på blått fat.

Tänk att en målning med ett glas vatten kan vara så vackert. Det kan det i handen på en mästare. Jag blir nästan törstig. Pehr Hilleström är mest känd för sina interiörmålningar, men det här visar att han kunde mer än det. Foto: Bukowskis

Ett par fåtöljer i tidig rokoko med träskuren dekor, bemålade i gulockra, klädd med tyget Ekebyholm. Foto: Stockholms auktionsverk

12. Ett par fåtöljer i tidig rokoko

Dessa har träskuren dekor, är bemålade i gulockra och klädd med tyget Ekebyholm. Foto: Stockholms auktionsverk

Ett par taburetter, sengustavianska, Stockholm

13. Ett par taburetter, sengustavianska, Stockholm.

När vi nu är inne på detta med taburetter, så vill jag lyfta fram dessa. Jag tycker om när kulören är lite krackelerad och inte påmålad. Dessa har nära på alla rätt i min bok. Foto: Stockholms auktionsverk

Ett par örhängen i silver med droppformade pärlor och rosenslipade och gammelslipade diamanter. Foto: Bukowskis  Estrid Ericson

14. Ett par örhängen i silver med droppformade pärlor och rosenslipade och gammelslipade diamanter.

Jag fastnar alltid för pärlor, särskilt barockpärlor som dessa. Jag använder mina pärlörhängen i krokar dagligen och tycker att det är fint mot min hud. Min mormor bar alltid tvåradigt pärlhalsband, det gjorde också Coco Chanel. På bilder av Estrid Ericson, grundare av firma Svenskt Tenn, syns hon också ofta bära pärlor . Och dessa örhängen har faktiskt tillhört henne. Foto: Bukowskis

Estrid Ericson