6. Sengustavianskt tebord med fajansbricka  Mahognyställ med skuren pärlstavsdekor och monokromt motiv i sepia föreställande Drottningholm slott. Slutet av 1700-talet.

Klassiska auktionsfavoriter våren 2020

De klassiska auktionerna är alltid en av höjdpunkterna under våren. Jag brukar försöka samla mig till ett inlägg med mitt urval, men i år är inget sig likt. Det är ingen synk mellan katalogerna, så mina tio favoriter är endast från Bukowskis katalog.

1. Skrivbyrå från slutet av 1700-talet | Sengustavianskt Stockholmsarbete fanerad med mahogny, beslag av förgylld mässing och marmorskiva.

1. Skrivbyrå från slutet av 1700-talet

Sengustavianskt Stockholmsarbete fanerad med mahogny, beslag av förgylld mässing och marmorskiva. Jag kan inte tänka mig ett mer prisvärt och användbart föremål. Den översta lådan döljer en liten skrivskiva och lådor, perfekt för en laptop. Den är flera hundra år och har ett utrop på bara 10-12 000. Ofattbart med tanke på kvaliteten. Foto: Bukowskis

Interiör av Carl Holsoe

2. Interiör av Carl Holsoe

Ett bra sätt att lära sig inredningshistoria är att studera detaljer i bilder och på målningar. Och kanske är det just det intresset i kombination med kärleken till  tidsperioden mellan 1850-1910 som gör att Holsoes tavlor alltid fångar mitt intresse. Foto: Bukowskis

3. Ett par ljusstakar i silver, Stockholmsarbete i rokoko år 1755. Av Isak Sauer.

3. Ett par ljusstakar i silver, Stockholmsarbete i rokoko år 1755.

Av Isak Sauer.  Balusterformat skaft med dekor av svängda knäckar | Tänk att man kunnat åstadkomma denna vackra form och gracila uttryck av silver. Formen känns nästan art nouveau fast det är rokoko. Jag låter ögat följa den svängda formen och kan inte sluta att titta. Perfektion. Foto: Bukowskis

4. Åtta sengustavianska stolar 1700-tal Av Stockholmsmästaren Erik Öhrmark, 1777-1813.

4. Åtta sengustavianska stolar 1700-tal

Av Stockholmsmästaren Erik Öhrmark, 1777-1813. Jag är kanske lite extra svag för det syrénlila och den vackra ryggen på dessa stolar. Dessa är också särskilt vackra tillsammans med mahogny. Foto:  Bukowskis

5. Sju tallrikar i porslin från Japan, 1700-tal.  Porslinsfärgad reliefdekor förställande ett par i en trädgård samt sparsmakad blå dekor. De vackraste tallrikarna jag har sett dekorerade med ett poem av Meng Haoran, en av Tangdynastins stora. Foto:  Bukowskis

5. Sju tallrikar i porslin från Japan, 1700-tal.

Porslinsfärgad reliefdekor förställande ett par i en trädgård samt sparsmakad blå dekor. De vackraste tallrikarna jag har sett dekorerade med ett poem av Meng Haoran, en av Tangdynastins stora. Foto:  Bukowskis

6. Sengustavianskt tebord med fajansbricka

Mahognyställ med skuren pärlstavsdekor och monokromt motiv i sepia föreställande Drottningholm slott. Slutet av 1700-talet. Tebord står på min ständiga spanarlista. Motivet är alltid trevligt och det finns nästan alltid något litet trompe l’oeil inslag, här i form av två flugor på kanten utanför motivet. Foto:  Bukowskis

7. Schatull med fyra lådor, Japan, Meijiuniversitetet (1868-1912)

Schatullet är svartlackerat och rikt dekorerad med silver och förgyllningar, bland annat i form av irisar. Jag önskar mig ett skrin att förvara mina smycken i. Det här Schatullet skulle sannerligen vara helt perfekt. Så vackert på alla sätt och vis. Foto:  Bukowskis

8. Ask med lock, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620)

Rund med räfflade sidor, dekor i underglasyrblått. Tänk att något med så modern form är skapad på 1500-talet? Och så är det något med den här lite vattnigare blå underglasyren som känns väldigt nu.  Foto:  Bukowskis

9. Ett par gustavianska spegellampetter (1777) Johan Åkerblad, mästare i Stockholm.

Dekor av lagerkrans, bandrosett och facklor. Jag är vansinnigt svag för antika speglar, i synnerhet lampetter. Hur ljuvliga är inte dessa vackra med en utsökt dekor av både lagerkrans och rosett? Foto:  Bukowskis

10. Jardinier, porslin. Qingdynastin, sekelskiftet 1900

Dekor i underglasyrblått av fåglar i blommande trädård intill lotusdamm. Jag kan bara inte låta bli att ta med denna underbara jardinier med ett ljuvligt motiv. Det finns många fina nytillverkade i motsvarande form, men denna är det stort habegär på. Foto:  Bukowskis