Runt bord i empire från 1800-talets första del, Österrike, centralfot med delfiner och intarsia

Klassiska auktionsfavoriter, hösten 2022

Det har varit några intensiva dagar och jag hade tyvärr inte möjlighet att se visningarna live. Ni får hålla tillgodo med mina urval från  Bukowskis. Här är mina nio favoriter:

Speldosa i förgyllt silver med kvittrande mekanisk fågel, möjligen Schweiz slutet av 1800-tal

1. Speldosa i förgyllt silver, möjligen Schweiz slutet av 1800-tal

Jag kunde inte låta bli att ta med detta charmiga föremål. Speldosan är gjord i renässansstil fast den är från slutet av 1800-talet, när historiserande stilar var populärt. Speldosan består av en mekaniskt kvittrande fågel och dekorering som består av cabochon- och fasettslipade safirer, rubiner och smaragder samt orientaliska pärlor. Det är lite extra allt. Foto: Bukowskis

Gustaviansk sekretär, 1781-1790, Stockholm, Nils Petter Stenström

2. Gustaviansk sekretär, 1781-1790, Stockholm

Jag är väldigt förtjust i klaffsekretärer. Den här skulle kunna stå i en hall, i ett sovrum eller i något annat litet hörn. När man öppnar klaffen så blir det genast en arbetsplats, perfekt för den bärbara datorn. Den här fina sekretären är osignerad och sannolikt utförd av Nils Petter Stenström, mästare i Stockholm. Den är fanerad med björk, lönn, jakaranda och färgat lövträ och har beslag av förgylld mässing. Foto: Bukowskis

Gustaviansk spegel av Johan Åkerblad (1755-1799)

3. Gustaviansk spegel av Johan Åkerblad (1755-1799)

Det var länge sedan jag visade någon gustaviansk spegel. Den här är underbar med sin träskurna dekor med motiv av räfflad sköld krönt med rosor och girlander. Den har alla gustavianska detaljer, som ramen med blad- och pärlstav, nedre sarg med lagerfestonger och sköldar. Foto: Bukowskis

Målning av Alexander Roslin, daterat 1780: Henriette Agathe Rose Foâche” (1754-1812) (född de Mondion)

4. Målning av Alexander Roslin, daterat 1780

En av våra stora porträttmålare på 1700-talet är Alexander Roslin (1718-1793). Ingen kan fånga siden, sammet och närvaro så väl som honom. Detta underbara porträtt föreställer Henriette Agathe Rose Foâche” (1754-1812) (född de Mondion) och är alldeles, alldeles underbart. Foto: Bukowskis

Potpurriurna i fajans, Marieberg 1765, slingrande gren med rosor

5. Potpurriurna i fajans, Marieberg 1765

Så här mitt i december kan jag inte annat än bedåras av denna underbart somriga potpurri-urna med sin slingrande gren med blommande rosor och fjärilar. Jag tycker mycket om den här tidens Mariebergs-fajanser och blir alltid varm i hjärtat när jag ser dem på auktioner. Den här var särdeles vacker i formen. Foto: Bukowskis

Ett par sengustavianska karotter i silver, 1806. Pehr Zethelius

6. Ett par sengustavianska karotter i silver, 1806

Få saker förgyller en middag så mycket som glänsande silver. De här karotterna är ovala och släta med knopp föreställande en pinjenöt. De är tillverkade av Pehr Zethelius, Stockholm och har all den elegans som behövs för att förgylla en bjudning på Nobeldagen eller till jul. Foto: Bukowskis

7. Runt bord i empire från 1800-talets första del, Österrike

Jag drömmer om att en gång ha ett runt bord i en hall. Det ska stå mitt på golvet och dekoreras utifrån säsong. Ibland med blommor eller några strån, kanske en trave böcker eller något annat som jag inspireras av. Bordet får gärna vara en konversationspjäs, ett föremål som sticker ut och berör. Det här runda bordet med sin centralfot prydd med delfiner och skiva med makalösa inläggningar i form av blomsterurnor (se översta bilden) och mönster skulle sannerligen vara ett sådant objekt. Foto: Bukowskis

Karmstolar, ett par i empire, 1820-tal

8. Karmstolar, ett par i empire, 1820-tal

Varje hem borde ha karmstolar i empire. Man sitter otroligt skönt och de är väldigt lättmöblerade. Hemma hos oss har vi ett par stilstolar (inte antika) i empir som jag har haft under hela mitt vuxna liv. Jag har många gånger genom åren tänkt att byta ut dem mot den äkta varan, men jag är fortfarande väldigt förtjust i dem vi har. De här karmstolarna är Stockholmsarbeten och fanerade med pyramidmahogny och är skurna i en vacker strålform. Foto: Bukowskis

Matta, antik Heris 367 x 316

9. Matta, antik Heris 367 x 316

Jag är väldigt förtjust i Heris-mattor och håller alltid utkik efter modell större. Den här med terrakottafärgad botten och blå stråk skulle bli väldigt fin i vår matsal i stan. Foto: Bukowskis

Stora Nyckelviken, 1700-tal
1500-1799
Stiligahem besöker
27 januari, 2023

Stora Nyckelviken

Stiliga Hem
PK80 dagbädd i canvas, poul kjaerholm
Danska klassiker
21 januari, 2023

Poul Kjaerholm

Stiliga Hem