Uppsala auktion, hösten 2019

Klassiska auktionsfavoriter hösten 2019

It’s the most wonderful time of the year... De klassiska auktionerna är som en stor påse med ögonfröjd och berättelser. Jag fyller på med kunskap och fördjupar intressena.

Man blir aldrig fullärd men med åren har jag lärt mig att läsa av föremålen.  Hoppas att du hittar något som inspirerar bland mina favoriter.

Mina urval präglas också av stundens nörderier. Exempelvis har jag inte haft med några kandelabrar i urvalet de senaste åren, eftersom jag själv varje dag njuter av de vackraste i mitt eget hem. Men i år kan jag inspireras av kandelabrar. Av den anledningen finns det inte heller någon rokokosekretär i årets urval, men mycket annat fint.

Gustaviansk byrå, 1700-tal

1. Gustaviansk byrå slutet av 1700-talet

Den Wrangelska byrån, av hovschatullmästaren Gottlieb Iwersson, Stockholm slutet på 1700-talet. Vilken pralin! Och alltid så spännande med föremål som har proveniens. Den här har tillhört Generalamiral greve Anton Johan Wrangel af Sauss (1724‑1799). Auktionens byrå upptagen i dennes bouppteckning från 1799 i Karlskrona. Därefter genom arv. Inget för oss, men en självklarhet på listan. Foto:  Uppsala auktion

Kaffekanna i silver, rokoko, Göteborg

2. Kaffekanna i rokoko

Päronformad kaffekanna, rokoko i silver av Johan Wennerwall 1756 i Göteborg. Så vansinnigt vackert arbete i denna kanna. Titta bara på handtaget och på formen. Foto: Bukowskis

Interiör, Carl Holsoe

3. Interiör med samovar av Carl Holsøe

Oljemålning av Carl Holsøe, Danmark. Både jag och herr J drömmer om en Holsøe på väggen en vacker dag. Den här har mycket av det jag tycker om, men inte allt. Jag kunde inte låta bli att ta med en av dem. Foto: Uppsala auktion
Biblioteksbord, empire, 1800-tal

4. Biblioteksbord i empire, 1800-tal

Ett runt biblioteksbord i empire, mahognyfanerat och med förgyllda beslag, Stockholm början av 1800-talet. | Bordet som är tillskriven mästaren Johan Öhman har bara allt jag tycker är vackert. Jag föreställer mig det mitt på golvet i ett rum inramat av böcker. Foto: Stockholms auktionsverk

Tre biblioteksbyster, 1700-tal

5. Biblioteksbyster i patinerad brons

Bysterna står på postament i Cararramarmor, Frankrike i slutet av 1700-talet. De här bysterna skulle förgylla vilken bokhylla som helst. Det är väldigt trevligt att lätta upp bokraderna med föremål som dessa föreställande dramatikern Jean-Baptiste Poquelin, dvs Molière, dramatikern Jean Racine samt kardinal de Richelieu. Foto: Stockholms auktionsverk

Ampel, empire 1800-tal

6. Ampel i empire, tidigt 1800-tal

Empire ampel för nio ljus i matterad och polerad förgylld brons och mörkpatinerad mässing, Nicolai I-stil, Ryssland. En sån här ampel har jag alltid föreställt mig när vi hade en röd hall. | Foto: Stockholms auktionsverk

Sengustavianska Lindomestolar

7. Sengustavianska stolar med ormmotiv, Lindome 1700-1800-tal

Dessa har en skuren dekor av ringlande ormar. Signerade av Johannes Andersson i Lindome (verksam under sent 1700- samt 1800-talets första hälft). En av Antikmässans snackisar i vintras var de spännande Lindomestolarna med ormmotiv och med perfekt patinering som visades i Thunérs monter. Det är därför inte så förvånande att se dessa ovanliga stolar på höstens klassiska. Denna gång relativt nybemålade svarta.

Foto:  Uppsala auktion

Empir-kandelabrar

8. Ett par kandelabrar för två ljus, 1800-tal

Empirekandelabrar från början av 1800-talet. Det var ett tag sedan jag valde kandelabrar bland mina favoriter, men de här med segergudinnan Victoria och för två ljus och girland är så fina. Foto: Bukowskis

Akvarell, nejlika, tillskrivna Jacob Marrel

9. Akvarell tillskriven Jacob Marell, 1600-tal

Sju stycken akvarellstudier av blommor i rött och vitt tillskrivna Jacob Marrel, 1600-tal. | Hur ljuvliga är inte dessa akvareller föreställande olika blommor med rödvita ränder i kronbladen. Jag tar bara med en. Särskilt fint inramade med en blå passepartout. Foto: Bukowskis

Sengustaviansk poudreuse, 1700-tal

10. En sengustaviansk poudreuse, 1700-tal

Stockholmsarbete vid slutet av 1700-talet. Det spelar ingen roll att jag inte är så fåfäng av mig, jag drömmer ändå om ett litet sminkbord där jag kan göra mig fin. Foto: Bukowskis

Aftonväska i silver, 1800-tal

11. Aftonväska i silver, 1800-tal

Silverväska i trompe l’oeil-stil, Ryssland sent 1800-tal. När vi nu ändå är inne på fåfängligheter, kan jag inte låta bli att ta med denna roliga festväska i silver som ser ut som ett paket. Foto: Uppsala auktion

Ett par silverljusstakar, 1797

12. Ett par sengustavianska ljusstakar, 1700-tal

Dessa är i silver av Nils Törnberg, Linköping 1797. Just nu dras mina ögon till silver av alla dess slag. Jag tyckte att dessa med obeliskskaft på kvadratisk bas med antikiserade medaljonger var mycket tilltalande. Foto:  Bukowskis

Gallerskål i fajans

13. Gallerskål i fajans, 1700-tal

Gallerskål i fajans, Rörstrand 1769. Gamla ting kan vara så vackra. Den här gallerskålen skulle göra sig på mitt bord till jul. Jag tänker mig den fylld med Ingrid Marieäpplen. Foto: Bukowskis

Lampbord, empire,

14. Lampbord, Guéridon, 1800-tal

Ett runt bord i empire med skiva av marmor, dekorerad med förgylld brons, 1800-talets andra hälft. Det här bordet innehåller precis allt som empire ska ha. Lite extra allt och det är underbart. Foto: Bukowskis

Läs om Guéridon på Stiligahem

Slagbord, bemålat, 1700-tal

15. Slagbord från Järvsö, 1700-tal

Det här är underbart bemålat och med spiralsvarvade ben. Jag har en särskild plats i mitt hjärta för allmogemöbler av Hälsingetyp. I hemlighet drömmer jag om en hälsingegård med målade salar.  Foto: Uppsala auktion