En auktion - en resa i byråns historia

De klassiska auktionerna är en kunskapsbank och inspirationskälla till så mycket kulturhistoria. Var tidsepok har sitt särskilda uttryck och särart. Med utgångspunkt från en typ av möbel, denna gång byrån, vill jag visa hur den har utvecklats från barock till gustavianskt. Och hur materialval och formgivare påverkar både pris och utseende.

(null)
Senbarock - tidigt 1700-tal
Byrå fanerad med valnöt ochh med beslag i mässing. Tillskriven Johan Hugo Fürloh, mästare i Stockholm (1724-1745).
Utrop: 25-30 000. Klubbat: 34 000
Foto: Bukowskis
Stiligahem om barockperioden

(null)
Rokoko - mitten av 1700-talet
Byrå fanerad med valnöt och fruktträ och med beslag av förgylld mässing. Byrån har tidigare stått på Edsbergs slott, Sollentuna.
Utrop: 25-30 0000. Klubbat: 34 000
Foto: Bukowskis

(null)
Rokoko - mitten av 1700-talet
Byrå Fanerad med jakaranda, amarant och bresilja, med beslag av förgylld mässing och skiva av kolmårdsmarmor. märkt undertill "Nord. Nr 10",  av Lars Nordin , mästare i Stockholm 1743-1773.
Utrop: 125-150 000. Klubbat: 270 000.
Foto: Bukowskis

(null)
Rokoko - mitten av 1700-talet
Byrå fanerad med valnöt och lönn och med beslag av förgylld mässing. Byrån har en skrivskiva och är signerad CLN, Christian Linning, mästare i Stockholm 1744-1779.
Utrop: 60-80 000. Klubbat: 60 000.
Foto:  Bukowskis

(null)
Gustaviansk - slutet av 1700-talet
Byrå med förkroppad front, faneradmed jakaranda, rosenträ och lönn och beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Av Johan Wilhelm Metzmachers art, mästare i Stockholm 1769-1783.
Utrop: 50-75 000. Klubbat: 55 000.
Foto: Bukowskis

(null)
Byrå med förkroppad front och rundade hörn, fanerad med jakaranda, amarant, oxel, citronträd samt lönn. Beslag av förgylld mässing och skiva av grå kalksten. Av Niclas Korp, mästare i Stockholm 1763-1800.
Utrop: 80-120 000. Klubbat: 140 000.
Foto:  Bukowskis

(null)
Sengustaviansk - slutet av 1700-talet
Byrå fanerad med mahogny och skiva av vit marmor. Dekor med mässingslister. Stockholmsarbete.
Utrop: 25-30 000. Klubbat: 44 000.
Foto: Bukowskis