Mina favoriter: Klassiska auktionerna

(null)
Nu har de klassiska katalogerna kommit ut och jag njuter av att få se det vackra hantverket. Flerhundraåriga byråer, soffor och ljuskronor i yppersta kvalitet. Vilken fest för ögat. Det känns som om jag har ett större behov av ögongodis i år. Om det är möjligt. Det finns så mycket fint i år. Och här har jag valt ut mina 10 favoriter från årets klassiska kataloger.

(null)
1. Parskåp för hörn, ett par, Stockholmsarbeten från mitten av 1700-talet. Tänk att dessa har förblivit ett par genom åren och att de inte delats upp i arvskiften. Det är ju inte heller helt lätta att placera då dessa encoignure kräver hörn. De är fanerade med blandannat al, körsbär och plommonträ. Foto:  Uppsala auktionskammare
(null)
2.Tebord med fajansbricka med motiv av Strömsholm, 1700-talets slut. Ni som följt mig ett tag vet att ett tebord har stått på min önskelista under många år. Just nu finns det inte någon given plats, och det här har ett motiv jag skulle trivas med. Foto: Bukowskis

(null)
3. Sengustaviansk gräddkanna i silver av Petter Eneroth, Stockholm 1791. Tänk dig att servera grädde till sommarens jordgubbar i den här? Vilken fröjd. Jag tror på att använda vackra föremål i vardagen. Varför inte servera carbonaran i en silverkarott och minestronesoppan i en antik tallrik. Foto: Bukowskis

(null)
4. Ljuskrona för sex ljus, ett Stockholmsarbete i rokoko Jag är väldigt svag för den här modellen på kristallkronor. Ska det vara en kristallkrona får den gärna ha många och vackra prismor - the more the merrier. Den här är en som får mitt hjärta att bulta lite extra. Foto: Auktionsverket

(null)

5. Rokokospeglar, ett par i mahogny och med förgyllning, England 1700-tal. I rätt miljö skulle de här bli magnifika. Jag kan se det framför mig. En hall med gammalt kalkstensgolv och två konsollbord i mahogny, kanske lite tunga Karl Johanstil. Foto: Bukowskis

(null)
6. Karmstolar, ett par högklassiga parisarbeten, Louis XVI av Claude Sene II, Paris 1770-tal. Jag skulle gärna ha ett par karmstolar hemma i stan. Baljfåtöljer har länge varit i fokus, men de här skulle jag inte heller ha något emot. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)

7. 12 tallrikar, Flora Danica, Royal Copenhagen, 1900-tal. Det är nästan omöjligt att bläddra förbi dessa skönheter. Alla motiven i det här utropet är precis vad jag tycker om. Foto: Bukowskis

(null)
8. Empireampel för sex ljus, från 1860. Empiren har en särskild plats i mitt hjärta. Den här i form av en romersk oljelampa i brons som är både mörkpatinerad och förgylld. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)

(null)

9. Skulptur i marmor från Rom, 100-tal e. Kr.  Tänk att man har kunnat skulptera marmor så mjukt och böjande? Fascinerande också att se modeidealet för mer än 2 000 år sedan, här föreställande Diana med pilkoger. Fascinerande att studera alla kläddetaljerna. Foto: Uppsala auktionskammare
(null)
10. Ryskt njurformat bord med fantastisk intarsia, Ryssland slutet av 1700-talet. Det här bordet med vacker intarsia kanske har varit ett damskrivbord eller kanske använts som toilettbord. Hur som helst är det så vackert och gracilt. Foto: Uppsala auktionskammare

#1 - - vita_margarita:

Gillar nya utformningen...och ljuskronan...vad säger man? Underbar

Svar: Så roligt att du gillar den nya formen. Jag känner mig också nöjd. Och ljuskronan och kanske ännu mer kristallkronan är mina favoriter
Stiligahem - mer än en vanlig inredningsblogg