/ Auktioner /

Moderna auktionerna: Mina favoriter hösten2018

(null)
De må vara hänt att alla de moderna auktionerna redan har varit. Tiden räckte inte till när det begav sig.  Samtidigt är det är en typ av inlägg jag själv gärna återkommer till, så det blir ett inlägg, med facit för den som klickar vidare på länkarna. Här är mina tolv favoriter.

(null)

1. Tavla i gouache och tusch av Alexander Calder 1969 (ovan)  | Jag kan verkligen inte konst, utan faller för sånt som är lätt att ta till sig. Den här skulle gärna få hänga på våra väggar hemma i stan. |  Foto:  Bukowskis
  (null)
2. Ett par ljusstakar i tenn med motiv sittande lejon av Anna Petrus, Herman Bergmans konstgjuteri | Anna Petrus karaktäristiska lejon känner man lätt igen. De här är bland det läckraste jag sett. De var jag inte ensam om att tycka. De klubbades för 520 000 kronor!, vilket var långt över utropet på 250-300 000  | Foto: Uppsala auktionskammare
(null)
3. Ett bord med reliefer av Anna Petrus, Näveqvarns bruk, 1927 |  Allt av Anna Petrus sticker dock inte iväg. Trots att det här bordet är formgivet till en utställning på Metropolitan i New York 1927. Här är det förstås relieferna som är läckra. Det är något med bordet i övrigt som känns nästan brutalistiskt ut och relieferna kommer inte helt till sin rätt. |  Foto: Bukowskis
(null)
4. Takarmatur, modell 3 av Hans Bergström för Ateljé Lyktan 1930-40 | Jag faller alltid för ting med motiv av svalor, och fjärilar med för den delen. Den vackra formen tilltalar och den vita emaljeringen ger lätthet till formen. Den här lampan skulle blivit fin till sovrummet på landet. Det behövs något lite skulpturellt i en formgivning som inte känns för exklusiv till våra timmerväggar. | Foto:  Uppsala auktionskammare
(null)
5. Bordslampa i mässing tillskriven Bertil Brisborg 1950 | Det är detaljerna som gör det. I det här fallet lampfotens krön och ränderna. Det blir wow i kombination med lamphatten. | Foto: Auktionsverket
(null)
6. Ljuskrona Taito av Paavo Tynell för den egna firman Taito OY, 1952 | En Paavo Tynell lampa står högt på min drömlista. Jo man kan ju hoppas dyka på en sådan goding på någon loppis. Han är jämte Aalto en av de stora och hans lampor är bara magiska. Han har bland annat gjort belysningen till FNs generalsekreterares arbetsrum. | Foto: Auktionsverket

(null)
7. Ett par stolar med rottingsits i Swedish grace av Carl Malmsten 1920-tal | Det är så här jag gillar Malmsten. De grovflätade rottingsitsarna är så läckra på den i övrigt nätta mahognybetsade stolen. Älsk! Jag önskar att jag slagit till på dem. | Foto:  Bukowskis
(null)
8. Fyra stolar Fururum av Axel Einar Hjorth för Nordiska kompaniet 1928 | De här stolarna med höga ryggar och de medformade benen och sits av sadelgjord känns helt rätt i tiden. | Foto: Bukowskis
(null)
9. Satsbord i playwood, tre delar av Marcel Breuer, Venesta för The Isokon Furniture Company, London 1936 | Ja, han har gjort mer än Breuerstolen - Wassily chair denna Bauhaus-ikon. Jag håller alltid ögonen öppna efter satsbord. Så himla praktiska. De här i böjd playwood skulle jag gärna ha hemma. | Foto: Uppsala auktionskammare
(null)
10. Glasvas "pärlfiskaren" av Vicke Lindstrand för Orrefors 1939 | Glas skulle nästan kunna bli ett helt eget inlägg. Jag fick helt enkelt begränsa mig till en vansinnigt vacker vas av glasfavoriten. Den här balanserar mellan det enkla och det gracila | Foto: Auktionsverket

(null)
11. Keramikvas, modell m20818salto, av Axel Salto för Royal Copenhagen ca 1979-83 | Glasyrens och formens mästare. Man vill bara hålla i den här och känna formen och tyngden i händerna. |  Foto:  Uppsala auktionskammare

(null)

12. Glasvas modell 9750 av Alvar Aalto, karhula glasbruk, Finland cirka 1937-49 Säga vad man vill men de här ursprungliga handblåsta vaserna är så vackra att man inte kan ta ögonen från den. Vi har flera varianter hemma av de fabrikstillverkade såkallade tulpanvaserna, men den här är en klass i sig, både i form och färg. | Foto:  Bukowskis

/ Auktioner /

Klassiska auktionerna: 12 x hösten 2018

(null)
De klassiska auktionerna är alltid en av vinterns höjdpunkter och i år glädjs jag åt att de tre stora auktionshusen synkar sina katalogsläpp och auktioner igen. Det gör att jag återigen kan välja mina favoriter från auktionerna och presentera dem tillsammans. Det firar jag med att välja tolv favoriter och förgylla inlägget med flera detaljbilder också. Jag fastnade för många fler föremål, så det här inlägget innehåller bara mina möbelfavoriter.
  (null)

1. Ampel för åtta ljus (1810-1840) tillskriven Ivan Ivanovich Dippner i förgylld brons från St Petersburg. | Den här ljuskronan med extra allt är utsökt, på gränsen till too much, i sin detaljrikedom. Se ytterligare detaljrikedom nedan. Foto: Stockholms Auktionsverk
(null)
Detalj av ampeln.
2. Ett par hörnskåp Louis XV-stil av Leonard Boudin, Paris (1700-talets senare hälft) | Jag är väldigt svag för inläggningar i rutor. Här fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Hörnskåp är väldigt vackert, om än lite svårplacerat. Foto: Bukowskis

(null)

3. Senbarock bord med spiralsvarvade ben, Sverige. Fanerat med alunrot och ek. | Jag har ett växande intresse för föremål från barockperioden, särskilt när de ser ut så här. Jag gillar de krafiga och samtidigt perfekta uttrycket. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)

4. Sengustavianskt konsollbord med skiva i svart såkallad Portor-marmor | Det här konsollbordet från omkring år 1800 föll jag för pladask på visningen. Jag är bara väldigt förtjust i föremål i gränslandet gustavianskt och empire. Detalj av bordet fick därför bli min toppbild Foto: Bukowskis
(null)
5. Sengustavianska spegellampetter tillskrivna Lago Lundén, Stockholm. Ljusblå bemålning, infattad medaljong med kvinnomotiv. | Ett av mina bästa inredningstips är väggbelysning och lampetter ger ett väldigt vackert ljus. De här är bedårande. Foto: Auktionsverket
6. Ett par rokoko karmstolar, Louis XV, Frankrike 1700-talets mitt. | Det är alltid lite sorgligt att se karmstolar som stått tillsammans delas upp. De i bild är tillverkade i Frankrike och övriga är tillverkade i Sverige. Stolarna och soffan är målade i en ljuvlig ljusblå färg och klädd i det mest bedårande ljusblå tyget. Nu drömmer jag om en blå salong. Här kan du se soffan och karmstolarna med utrop  61  62   63   64  65 och 66 (bild) . Foto: Bukowskis
Detalj av soffan som är ett Stockholmsarbete.
(null)
7. Ett par sengustavianska baljfåtöljer signerade Ephraim Ståhl | Baljfåtöljer står på min ständiga önskelista. Finns det en vackrare form än den här. Naturligtvis var jag tvungen att välja dessa ljusblå. Foto: Uppsala Auktionskammare
8. Sex stycken sengustavianska tennljusstakar av Pehr Henrik Lundén, Lidköping. | Tenn är särdeles vackert mot våra timmerväggar på landet. Jag drömmer om massor av ljusstakar till vår matsal där. De här är kanske lite väl exklusiva för landet, men ack så vackra. Precis min style.  Foto: Bukowskis

9. Ett gustavianskt toilettebord, såkallad poudreuse, tillskriven Gottlieb Iwersson cirka 1780 | Ett alldeles bedårande toilettbord fanerat med björk, amarant, rosenträ, jakaranda, lönn och ebenholtz.Tre uppfällbara lock framför spegel, fack, sex små lådor och två små skrin. Inläggningar på locken: i mitten porträttmedaljong av romersk byst omgiven av lagerhängen och gemoetriskt bandverk. Flankerande trompe l'œil inläggningar i form av fjäderpenna, bläckhorn, sax, nystan, nål och pärlhalsband. Sarger med grillageverk och blomrosetter. Du bara måste klicka på länken för att se detaljerna. Foto: Bukowskis

Det fina toilettebordet med lådor och fack.

(null)
10. Spegel och konsollbord i sengustaviansk / empire tillskriven Jonas Frisk. | Bara konsollbordet med sina förgyllda fabeldjur är underbar. Tyvärr är det inte fullt så populärt med empire speglar fanerade i mahogny, men jag tycker att det här är underbart vackert. Foto: Uppsala Auktionskammare

(null)

11. Dagbädd, såkallad Lit de repos, Louis XV stil från 1700-talets mitt, Frankrike. | Jag skulle bra gärna kunna tänka mig den här dagbädden, eller kanske ännu hellre en duchesse brisée, fast jag tvivlar på att jag skulle använda den. Fast i fantasin föreställer jag mig en eftermiddag med en kopp te och en god bok här. Foto: Bukowskis
(null)
12. Sengustavianska stolar av sulla-typ tillskrivna Ephraim Ståhl | Lotusspjälor i ryggen och stoppad ryggbricka av sulla-typ tycker jag är väldigt vackert. Dessutom är det stadiga och bekväma stolar att sitta på. De här har en vacker grå patina och skulle jag byta ut mina barockstolar, så skulle det bli något liknande. Foto: Auktionsverket
/ Auktioner /

Auktionsfavoriter: Rolf Schmitz Collection

  (null)
De klassiska auktionerna ligger mig alltid varmt om hjärtat. I höst blir det en extra bonus då Bukowskis säljer en helt makalös privat samling konst av de främsta modernisterna blandat med 1700-tal: Rolf Schmitz Collection.  467 föremål från entreprenörens strandvägsvåning går under klubban den 9 oktober till ett utrop på 28 miljoner. Det här är mina favoriter.

I den herrgårdsliknande våningen fyllde den framgångsrike entreprenören Rolf Schmitz rummen med klassiska antikviteter, asiatiskt porslin och keramik under sextio år. Katalogen listar exempelvis 15 kristallkronor, tio byråer och flertalet speglar bland utropen och jag tänker att samlingen i sig nästan är i paritet med utbudet under en klassisk auktion.

Ändå är det inte det som jag slås av. "På väggarna finns en av de mest märkvärdiga samlingar svensk konst som samlats i modern tid", skriver auktionshuset. Och det är också min sammanfattning efter att ha bläddrat igenom katalogen. Schmitz valde gärna avantgardister, till dem som låg i sin tids framkant vilket reflekteras i samlingen. Imponerande, förstås.

Jag funderar ett tag på om en samling av verk kan bli starkare tillsammans än var och en för sig. Här är varje verk ett mästerverk. Ett livslångt "kuratorskap" gör att samlarens estetik smälter samman med konstnärernas i en ny röd tråd. Jag har aldrig upplevt det så. Varje verk blir en del av en ny berättelse, ett eget skapande som i det här omfånget nästan är mer berörande än varje enskilt verk. Mäktigt.  Jag gillar verkligen att se de konstnärerna ur Schmitz ögon. Jag gillar hans urval och har svårt att välja konstverk till det här inlägget. Sex tio års samlande gjorde honom till en trogen besökare på auktioner och hos konsthandlare. Passionen syns. "Samlandet för Rolf Schmitz, som var diskret och relativt okänd för de flesta utanför branschen, var ett privat nöje som han aldrig släppte och de sista inköpen gjordes så sent som 2015" skriver  Bukowskis i kataloginformationen
(null)
1. Carl Fredrik Hill | "Det blommande fruktträdet III" (1877) | Med ett utrop på 2-2,5 miljoner kronor är tavlan en auktionens toppnummer. Det finns flera målningar i Schmitz samling av Hill och den här är underbar. Kanske borde jag valt en av Hills solnedgångar. De är fantastiska men det här är min kopp te.  Foto: Bukowskis
2. Vaser - lampfot | från Qingdynastin, Qianlong (1736-95) | Dekor i famille rosefärger, godronnerde med motiv av pioner. | Formen, motiven och färgerna är precis vad jag tycker om. Precis den här typen av lampfot har stått på önskelistan. Foto: Bukowskis
3. Tedosor med lock i trä | Qing dynastin, Kanxi (1662-1722) | Dekor i famille vertefärger av fågel på blommande gren. Höjd utan trälock ca 10,5 cm | Jag kan inte tänka mig mer bedårande tedosor, med trälock och allt bevarat. Kärlek. Foto: Bukowskis

4. Vitrin / bokskåp från Holland | 1700-talets mitt | fanerat i valnöt med fyra lådor och glasvitrin. | Ett tag funderade vi på ett sånt här skåp istället för bokhyllor i matsalen. Det är så vackert och fulländat att mina ögon inte kan se sig mätt. Det här är bara så prisvärda antikviteter. Så välgjort och vackert, men tungt och stort. Det kräver sin plats. Foto: Bukowskis
(null)
5.Två Kröningsbägare i emalj på koppar (1896) | Dekor med Tsar Nicholas II monogram under kejserlig krona. Foto:  Bukowskis | alldeles bedårande i färgerna och mönstret är dessa små emaljkoppar. Vackra monogram tilltalar mig och den kejserliga kopplingen väcker historier till liv.
(null)
6. Vävd tapet i gobelängteknik, Flandern | 1700-tal | motivet är en skördescen i ull och silke. Foto: Bukowskis | katalogen finns en bild där man ser  den här tapeten i sitt sammanhang. Det avgjorde saken. Ivårt vardagsrum har högt i tak och då är textilier viktigt. Den här skulle gärna få pryda vår vägg
(null)
7. Ragnar Sandberg, matroser i Toulon. Foto: Bukowskis |  Flera Sandbergtavlor finns på auktionen och det var vårt att välja en. Den här matrosbilden blev det till slut. Den gör mig glad och färgerna är underbara

(null)

8. Helene Schjerfbeck, cypresser, Fiesole. Foto: Bukowskis |  Jag brukar älska cypressvyer i verkligheten och i Schjerfbecks hand blir det betagande vackert. Jag kan inte slita ögonen från den här tavlan. Helene Schjerfbeck är annars mest känd för sina karaktäristiska porträtt. Det är när man ser hennes förmåga att skapa djup i den här tillsynes enkla motiv som personer som jag, med ganska liten kunskap om måleri, som jag förstår hennes mästerlighet.
(null)
9. André Lohte, landskap 1909. Foto: BukowskisSkugga och ljus, så vackert. Färgskalan skulle kunna flytta hem till mina väggar direkt. Jag skulle på det hela taget lätt kunnat välja två tre av Lohtes målningar till det här inlägget.
(null)
10. Ivan Aguéli, från stranden av Loire (1913). Foto: Bukowskis | Att välja en av Aguélis tavlor var svårt. Har alltid tyckt om coloriten och uttrycket.
(null)
11. GAN, Gösta Adrian Nilsson, dans (1907) | Foto: Bukowskis. | Av GANs verk är det den här jag gillar och inte den typiskt modernistiska som lär bli en av auktionens höjdpunkter.
(null)
12. John Jon-And, västkusten | foto: Bukowskis | Det var svårt att välja mellan västkustmålarna. Nils Kreuger eller Carl Wilhelmson hade kanske varit mer representativt. Till sist föll ögonen ändå på Jon-And. Jag är uppvuxen med somrar på Västkusten. Jag har en längtan till klippbad och västkustmiljöer.
(null)
13. Eugene Jansson, mot solnedgången (1894) | foto: Bukowskis| I min fantasi har jag en målning av Eugene Jansson. Jag var nästan på väg att döpa min son till namnet som en ständig påminnelse om hans förmåga att fånga skymning och "l’heur bleue".

(null)
Det såkallade guldrummet med fast inredning i Louis XVI stil
(null)
Matsalen med helboasserade väggar och det fina skåpet