/ Auktioner /

Auktion: Klassiska hösten 2016

Årets klassiska auktioner har så mycket fint att jag får väldigt svårt att välja. Onekligen ett kärt besvär. Det vackraste skåpet jag sett i hela mitt liv finns med på min lista och en lång rad andra finheter. Häng med!
1. Gustaviansk Ljuskrona i såkallad Haga-modell, ett stockholmsarbete för fyra ljus | Kristallkronor är något som alltid fångar min uppmärksamhet, särskilt om de är droppformade. Det är enligt min mening den vackraste formen. Den här skönheten skulle gärna få bo hos oss. Foto: Auktionsverket
2. Ett par kungliga gustavianska hörnfåtöljer av Erik Öhrmark | Något märkt HGK borgar för kvalitet. Det står nämligen för Kungliga Husgerådskammaren, vilket innebär att det varit i kunglig ägo. Sargen har en fin dekor av bladstav och raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Foto: Bukowskis

3. Senbarock spegel från Burchardt Prechts verkstad (verksam 1674-1738), Bronserat bly, Stockholmsarbete | Senbarocken tar för sig precis på samma sätt som den Nationalromantiska arkitekturen. De passar ihop på något sätt och jag är väldigt förtjust i den här perioden. Antika speglar är inget vi lider brist på direkt, men skulle jag köpa ytterligare en så skulle det vara en sån här. Foto: Bukowskis

4. Ett par spegellampetter för fyra ljus, Venedig 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati | Ibland är det trasiga vackert, det vittnar om livet. De här spegellampetterna skulle bli ett blickfång i vilket hem som helst. Och glas från Venedig har en alldeles särskild attraktionskraft. Betagande spegellampetter. Foto: Bukowskis

5. Gustavianskt teschatull av Georg Haupt, Stockholm, i fanerat med björk, rosenträ, jakaranda och ebenholts | Handtag och nyckelskylt av förgylld mässing. | Det här vore ett teskrin värdigt mina eftermiddags te-ritualer. Jisses så fint. Schatullet har två insatser klädda med bly för te. Skjutbara lock av mässing. Inläggningar av bladrosett, lagerhängen, lagergirlander och kannelyrer. Foto: Bukowskis

6. Två par silverljusstakar i rokokostil, Gustaf Möllenborg | Det är sällan man ser två par ljusstakar av samma sort. De här i en klassisk rokokoform är "nytillverkade". Jag dukar nästan alltid med fyra höga ljusstakar på vårt långa bord, fast två olika sorter. Det här är förstås snäppet vassare. Foto: Bukowskis
 7. Rölakan-matta i mönstret Harlequin signerad Sigvard Bernadotte | Vilken fin matta. Den skulle ligga som ett litet smycke under våra soffor i vardagsrummet. Foto: Bukowskis
8. En Meissen servis i 44 delar med mönstret "Tusen och en natt", 1900-tal | Sagornas saga, tusen och en natt har inspirerat till den här servisen från Meissen. Jag blev barnsligt förtjust och tänker mig genast en nyårsdukning på mörkt marinblå duk - som en stjärnhimmel. Jag drömmer mig bort. Foto: Bukowskis

 9. Sengustaviansk soffa av Ephraim Ståhl 1794-1820/21| Utskurna sphinxer är bara så vackra och signalerar empire. Den här soffan är gjord efter en förlaga av Louis Masreliez av mästaren Ståhl och den har både drag av sengustavianskt och empire. Foto: Auktionsverket
10. Senbarock skåp i fanerat med alrot och beslag av förgylld ciselerad mässing | Det här skåpet väckte mitt habegär långt innan katalogen kom ut. Jag träffade nämligen min syster strax efter hon värderat det och hon visade prakten på en suddig mobilbild. Det här kan inspirera mig att ändra om i matsalen här hemma bara för att få plats med det. Att öppna det vackra skåpet och se stjärnhimlen, bara en sån sak. Det här är en dröm. foto: Bukowskis

 Måste bara visa det vackra arbetet.
/ Auktioner /

Moderna auktionerna: mina favoriter hösten 2016

De stora auktionshusen flyttar över allt mer till sina nätauktioner och det blir färre och färre slagauktioner. Och nästan bara konst. Personligen tycker jag att den utvecklingen är trist. Jag tycker om att se saker samlat och få en överblick. Och några av mina egna favoritinlägg är de här, där jag väljer ut mina favoriter. Jag återkommer ofta till dem själv och så hämtar jag mycket inspiration och utvecklar min egen kunskap genom dem. Jag funderar mycket på hur jag ska ska utveckla den här sidan av bloggen framöver. Men just nu glädjs jag åt att det är dags för de Moderna auktionerna. Vid sidan av den klassiska är står den här högt i kurs. Till veckan blir det auktion. Här är mina favoriter:
1. Barskåp i björk med ben i mattförkromad stål och med tennklädda hyllor och intarsia föreställande en coctailshaker från 1930, NK | Foto: Auktionsverket
Jag är väldigt förtjust i skåp på höga ben. Det här barskåpet är bara så fint, en blandning av Swedish Grace och Art Deco blandat med industriella drag. Skåpet är tillskrivet Nordiska Kompaniet och är troligen tillverkat vid fabriken i Nyköping. Axel Einar Hjorth, Nils Öfverman eller Svend Thoresen är alla tänkbara formgivare till skåpet enligt Auktionsverket.
2. Graalvas, klättrande apor i grenverk mot klar fond av Edward Hald för Orrefors 1939. Signerad Orrefors Sweden Graal No 422 Edward Hald. | Foto: Bukowskis
Det är alltid svårt att välja vilket av alla vackra glaspjäser som ska få vara med. Den här gången är inget undantag. Vicke Lindstrand, Eva Englund, Simon Gate eller Edward Hald. den här gången fick det bli den senare.
3. Tre sammankopplade taklampor i vitt glas av Hans Bergström för Ateljé Lyktan | Foto: Auktionsverket |
Jag föll bara rätt av för den vackra organiska men ändå klassiska formen på de här lamporna. Det är lite offentlig miljö på de här men mot en träpanelad vägg med funkisdetaljer skulle de här vara underbara. De har enligt auktionshuset suttit i Åhus folkets hus.

4. Runt matbord i teak med mässingsdetaljer från 1960-talet för 6-8 personer av Peter Hvidt och Orla Mölgaard för France & Søn, Danmark | Foto: Auktionsverket |
Jag drömmer om runda matsalsbord. När vi får ett lantställe är jag sugen på att flytta vårt nuvarande matsalsbord med plats för 14 pers till landet och köpa ett runt teakbord hit. Det här bordet ger mig totalt habegär. Hur snyggt som helst.

5. En väggskulptur i gjutjärn föreställande en lejonmaskaron av Anna Petrus, Näfveqvarns bruk för Skogskyrkogården 1927 | Foto: Bukowskis |
Jag brukar försöka undvika de mest välbekanta föremålen i mina listor, men ibland måste man helt enkelt göra undantag. Det här fantastiska lejonet i gjutjärn fångade min uppmärksamhet direkt och när proviniensen säger världsarvet Skogskyrkogården hajade jag till. Om jag förstår den lite krångliga texten rätt så ritade Asplund  18 bevattningskärl till Skogskyrkogården. Anna Petrus formgav en fristående skulptur och ett väggornament (alltså den ovan) till dem. Väggskulpturen användes inte, utan man valde föremål från Näfveqvarns ordinarie utbud i en generösare storlek istället.
6. Sänggavlar för dubbelsäng med sänghimmel på tema "lustgården" 1930-40-tal av Otto Schulz för Boet, Göteborg. Stomme i alm, klädd i skinnimitation med pärlspiksdekor. | Foto: Auktionsverket |
En av årets auktions stora wow är den här sänggaveln med ett lekfullt Adam-och-Eva-motiv. En sån här pjäs får mig att visualisera ett helt rum där den här står i mitten. Jag tänker mig ett riktigt filmstjärnegästrum.
7. Snäckformad ampel med genombruten takrosett i Alabaster av Carl Milles, 1920-tal, Swedish Grace | Foto: Bukowskis |
En onödig pryl, javisst, men så sagolikt vacker i formen. Den här skulle gladeligen få komma upp i en större hall som takdekoration  på motsatt sida i filmstjärnerummet ovan.

Stilikon: Atelier Borgila

Silver från i början av 1900-talet är något jag ständigt återkommer till. Ni minns kanske mitt inlägg om Wiwen Nilsson. Ateljé Borgila var också förknippat med högtstående hantverksarbete och kvalitet vid samma tid. Till skillnad från Wiwen Nilsson föddes Borgila, eller snarare bröderna och friherrarna Claes och Erik Fleming, med silvesked i munnen. Ateljé Borgila startades 1921 tillsammans med brodern Claes i en lokal på Brahegatan 23 i Stockholm efter konstskola och teknisk utbildning i Berlin. Senare öppnades en butik på Sturegatan 24 och verkstad på Nybrogatan 25. Auktionsverket säljer just nu en större samling Borgila.

Atelier Borgila blev snabbt det mest  ansedda silversmedsföretaget i Sverige och vann även internationell framgångar. Redan från starten anlitades Ateljé Borgila för stora förtroendeuppdrag och specialbeställningar från bland annat Kungahuset. Personer som Chrusjtjov, Reagan, Grace Kelly och furst Rainer samt lord Mountbatton har alla besökt butiken. Det mest imponerande uppdraget måste ändå vara den 811 delar stora silverservis som blev riksbröllopsgåva till prins Gustav Adolf och prinsessan Sibylla år 1932. (jag hittar tyvärr ingen bild på den, men får komplettera vid tillfälle) Året efter blev Erik Fleming utsed till Hans majestät konungens hovsilversmed.

Atelier Borgila gjorde också smycken under Erik Flemings tid. De allra flesta med andra namn bakom formgivningen. En av de mest kända är Sigurd Persson.

I slutet av 40-talet (1948) sålde Erik Fleming Atelier Borgila AB  till Boliden Gruv AB som drev företaget i närmare tio år, med Erik Fleming som konstnärlig ledare till sin död 1954. 1959 köpte sonen och silversmeden Lars Fleming tillbaka företaget och drev det fram till 2004. Några av de som jobbade för Lars Fleming under 80-talet var Sebastian Schildt och Henrik Ingemansson. År 2004 köpte Henrik Ingemansson varumärket Borgila och Sebastian Schildt tog över ateljén på Nybrogatan under eget namn. Sebastian Schildt har också ett galleri på Strandvägen.

Borgila hette de båtar som bröderna Fleming brukade segla i om somrarna vid havsviken Berghälla, som på bohusländska låter som Borgila, utanför Lysekil.

Cigarettburk i sterlingsilver. Ett uppsvängt lock med blomknopp och blad, träinredning och silverställning. | Erik Fleming, Atelier Borgila 1945 | Auktionsverket

Humidor i sterlingsilver. | Erik Fleming, Atelier Borgila, 1935 | Auktionsverket
Kaffeservis i tre delar, sterlingsilver. Fasetterad form och kaffekannan med en hänkel av ebenholts. | Erik Fleming, Atelier Borgila 1945 | Auktionsverket
Ett par ljusstakar i sterlingsilver med löstagbara ljushållare. | Erik Fleming, Atelier Borgila 1940 | Auktionsverket

Så här känner du igen Borgila
Föremål från Borgila stämplas ofta med två stämplar; stämpeln Borgila i kombination med EF eller CF. På mindre föremål användes emellanåt endast namnstämpeln eller en konturritad stämpel med ett skepp i oval. Mindre föremål kan också ha stämpeln aba, vilket står för Atelier Borgila ab. Det finns också andra stämplar från perioden i Bolidens ägarskap.

Erik Herman Fleming, 1894-1954, var en svensk friherre, konsthantverkare och silversmed.
Lars Fleming, 1928-, hovsilversmed.

Översta bilden: Cylinderformad vas med genombruten dekor vid foten , Erik Fleming, Atelier Borgila. | Auktionsverket

Läs mer om Atelier Borgila

  • Modernt skandinaviskt silver, utställningskatalog från Auktionsverket 1987.
  • Erik Fleming Atelier Borgila, av Jan von Gerber, Nationalmuseums utställningskatalog från 1994.
  • Erik Fleming och Atelier Borgila av Carl Hernmarck och Bengt Bengtsson, från 1955.