/ Auktioner /

Marie-Antoinettes pärlor och liten pärlskola

(null)
Drottningarnas drottning Marie-Antoinette (1755-1793), känd för sitt liv i överflöd och det avhuggna slutet. Hennes liv fascinerar varje generation. Hon är symbolen för rokokons pastelliga värld och åtskilliga modeskapare har gjort tolkningar med inspiration från hennes värld. Höstens mest spännande auktion innehåller inte bara ett, utan en hel kollektion smycken som har tillhört Marie Antoinette. Och som finns bevarade genom list. Kungliga smycken kommer sällan ut på marknaden och röner alltid stor uppmärksamhet. Lägg då till smyckenas fascinerande och historiska proveniens och att det handlar om helt unika föremål i absoluta toppklass. Det här är helt enkelt "magnifique".

Royal Jewels of the Bourbon-Parma Collectio n’ blir den största samling smycken med kunglig bakgrund som någonsin sålts. Den sista franska drottningens smycken räddades av henne själv.  Omsorgsfullt inslagna och nerpackade i ett träskrin skickade Marie Antoinette sina smycken i förväg till Greve Mercy Argenteau i Belgien. Hon och maken Kung Louis XVII mötte schavotten, sonen dog några månader senare. Men när den sista överlevande dottern Marie-Thérèse, "Madame Royale", släpptes från en tre år lång isolering kunde hon återfå sin mors juveler. De hade legat i tryggt förvar hos den österrikiske kejsaren. Smyckena har sedan bevarats och gått i arv genom generationer för att slutligen hamna hos Hertigen av Parma. Verkligheten överträffar dikten. Sotheby’s expert sammanfattar auktionen så bra
"it is one of the most important jewelry collections ever to appear on the market and each and every jewel is absolutely imbued with history. Never before seen in public, these extraordinary group of jewels offers a captivating insight into the lives of the owners going back hundreds of years. What is also striking is the inherent beauty of the pieces themselves: the precious gems that they are adorned with and the exceptional craftsmanship they display are stunning in their own right", säger Daniella Mascetti, vice ordförande Sotheby’s Jewellery Europe och Senior Internationell expert.

Den översta bilden föreställer Marie Antoinette i ett porträtt av Élisabeth Vigée Le Brun år 1783 då hon var 23 år. Här bär Marie Antoinette ett pärlhalsband.

Fantastiska pärlor
Nuförtiden finns det pärlor i överflöd, men under Marie-Antoinettes tid var stora pärlorna en statussymbol. De stora orientaliska barockpärlorna är lika sällsynta som stora ädelstenar och är därför förbehållna kungligheter. Pärlemofärgen ligger också vackert mot huden. Faktum är att äkta pärlor ska bäras ofta, läs alltid, för att behålla sin lyster. Att ge pärlor till någon är som att säga att man vill vara nära. Romantiskt eller hur.
(null)
Ett pärlhänge med en äkta och ovanligt stor pärla, 26 mm lång, tillhörande Marie Antoinette ett uppskattat värde mellan 1-2 miljoner dollar. Bild: Sotheby’s

Jag älskar pärlor och bär själv ett par ovala hängande av den större sorten i öronen för det mesta. Dem har jag fått av min älskade man. Och pärlhalsband gillar jag också.

Pärlskola
  • Naturliga pärlor är pärlor som tillkommit naturligt av ett sandkorn som en mussla inkapslar i pärlemor. Ofta ganska små. Det finns pärlor i musslor från söt- och saltvatten samt floder.
  • Odlade pärlor kommer från ett korn av pärlemor som lurats in i musslan, varpå musslan fortsätter att kapsla in kulan. Ju längre tid processen pågår, desto större pärla. Det går inte att se skillnad mellan odlade och naturliga pärlor annat än i mikroskop. Båda varianterna är äkta.
  • Imiterade pärlor är exempelvis när man målar ett lager pärlemor på en kula av glas eller plast.  Eller gör pärlor av nedmalda fiskfjäll eller snäckskal som blandats till en pärlemoliknandefärg av lim och kemikalier.

Så känner du igen en äkta pärla:
Det är lätt att känna igen en imiterad pärla från en som legat i en mussla. Dra den mot tänderna. En hal är imiterad medan en sträv lite sval är äkta. Naturliga pärlor finns i olika färger från rosa och gula till vita och grå.

/ Auktioner /

Påvens astronomiska renässansur

Det här är ett astronomiskt ur i förgylld mässing från 1500-talets Italien. Det har tillhört Påve Clemens VIII och bär hans vapensköld och namn. Uret är tillskrivet Carlo Plato, Rom och daterad MDXCI, dvs 1591. Tänk vad det här uret har varit med om. Det är tillverkat efter da Vinci men under Kopernikus tid under renässansen och upplysningens tid. Då kyrkan hade kunskapen och makten. Så spännande. Vilket fantastiskt historiskt objekt.

Det säljs av Uppsala Auktionskammare med utrop på 1,5-2 miljoner kronor.
Foto: Uppsala Auktionskammare

/ Allmänt / Auktioner /

Auktion: Jeanneret, Perriand, Jeanneret

(null)
Franska Aguttes auktionskatalog "Design" domineras av trion Jeanneret, Jeanneret och Perriand. Den förstnämnde är mer känd som Le Corbusier. Hans LC2 fåtölj har jag haft ett gott öga till sedan jag var tonåring. Faktiskt var  inlägget om honom ett av de första inläggen i stiligahems historia.  I slutet av maj är det 5 år sedan den här bloggen såg dagens ljus. Före dess hade jag bloggat om trädgård och renovering sedan 2008. Fördjupande inlägg om saker och ting var något jag längtade efter att läsa i bloggform och det blev startskottet. Tack för att ni har hängt med, under kortare eller längre tid. Ett särskilt tack till Weronica Living by W som följt mig i tio år och varit min bästa digitala supporter och till min mamma som är min bästa live-supporter. Mamma delar intresset för form och med henne bollar jag idéer och fakta med, inte minst när det gäller ämnet dansk design. Så vad passar bättre än att fira fem-års-jubileet med godbitar från Aguttes auktionskatalog om en av de största anledningarna till att stiligahem finns.

Le Corbusier, som föddes som Charles-Édouard Jeanneret, och jag må ha skilda  teorier om boende och människor, men jag älskar hans resultaten av hans tankar i form av möbler. Tillsammans med kusinen Pierre Jeanneret och Charlotte Perriand är de lysande designstjärnor på designhimlen.
Det är designhistoria som går under klubban och ett tillfälle att se och lära sådant som står beskrivet i böcker. Jag älskar ju sånt. Le Corbusier avant-gardistiska teorier om människan och hemmet och utformade Unité d'habitation, en teori om modern bostadsdesign. Bland föremålen syns just en dörr ritad av honom och Perriand från ett sådant hus i Marseille (6)  . Det är kanske just teorierna om arkitektur, bostäder och hemmet som Le Corbusier är mest känd för och det gör detta så spännande. Tipstack till  Barnebys
Det här är LC3 lampan i metall ritad av Charles Edouard Jeanneret, Le Corbusier cirka 1953. Foto: Aguttes
Vägglampan LCII / LC2 i aluminium av Le Corbusier, Charles Edouard Jeanneret 1952 tyckte jag mycket om. Foto: Aguttes
(null)Cité Radieuse är ett lägenhetskomplex i Marseille som ritades av Le Corbusier och är ett av de bästa exemplen på hans bostadsteorier i praktiken. Det är numera ett av UNESCOS världsarv. Det här skåpet är ritat av Le Corbusier och Charlotte Perriand och är från bostadskomplexet. Man känner igen arkitekturens sektioner i skåpets utformning. Foto: Aguttes
Det här skåpet är också ritat av Charlotte Perriand och Charles Edouard Jeanneret kallad Le Corbusier för Cité Radieuse i Marseille 1952. Det är ritat på 50-talet i Frankrike, men visst finns det likheter med det här. Foto: Aguttes.
Sideboard i ask, ek, målad metall och plastlaminerad plywood ritat av Charlotte Perriand omkring 1958. Foto: Aguttes.
Mellan åren 1951-66 planerade och ritade kusinerna Le Corbusier och Pierre Jeanneret staden Chandigarhs  tänkt att bli kulturcentrum i Indien, på uppdrag av den indiska premiärministern. Det blev många besök till staden och båda ritade möbler som sedan kunde tillverkas i lokala material som var tillgängliga på platsen. Pierre ritade flera möbler som finns med på Aguttes auktion.

Kontorsstolarna i teak och rotting (nedan) ritade Pierre Jeanneret omkring år 1955. Skrivbordet och sidebordet i teak och pallarna i teak formgavs båda omkring 1960. Även den översta bilden i inlägget är en av de mer ovanliga Chandigarhsstolarna ritad av Pierre omkring 1956 i teak, rotting och canvastyg. Foto: Aguttes.

Vill du veta mer