/ Auktioner /

Mina favoriter: Moderna auktionerna

(null)
De moderna auktionerna är på gång och jag njuter av att bläddra i katalogerna. I år bjuder auktionshusen också på virtuella visningar och även om det inte ersätter upplevelsen av att se saker i verkligheten, så gillar jag initiativet. Själv känner själv ett extra stort behov av att se de vackra tingen, för att få både energi och inspiration. Denna gång blev det ovanligt många föremål i silver.

Överst:
1. Ljusstakar, ett par i tenn, modell 405 av Anna Petrus för Svenskt Tenn. Skaften i form av stiliserat huvud. | Anna Petrus är känd för sina lejon och då tyckte jag att det var roligt att visa något annat motiv. Modellen formgavs 1927 och visades på Bygge & Bo-utställningen på Liljevalchs konsthall i Stockholm 1928. Motivet är både klassiskt och för sin tid modernt, ett kvinnoansikte i en bob-frisyr. Foto:  Uppsala auktionskammare

Kvinnliga pionjärer på stiligahem
(null)
2. Skrivbord - sideboard, Middagsbo för Nordiska kompaniet, Nyköping 1948 | Så enkelt och så vackra detaljer. Se bara på benställningen och beslagen. Ett underbart hantverk. Foto: Bukowskis

(null)
3. Jardiniere i silver av Atelier Borgila, Stockholm år 1946 | Vi använder vår ytterkruka i silver nästan jämt. Och den hör Jardinieren är nog bland det snyggaste jag har sett. Dessutom ser spegelmonogrammet ut att vara J eller möjligen FJ, vilket gör det extra passande. Foto Bukowskis
(null)
Även skålarna är så vackra. Foto: Bukowskis
Atelier Borgila på stiligahem

(null)
4. Taklampor, ett par, Swedish modern av Carl-Axel Acking, 1944-50-tal  i vitt glas | med vajrar och mässingsdetaljer är de här lamporna både retro och klassiska. Foto: Bukowskis
(null)
Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1951

(null)
5. Tändare i silver av Wiwen Nilsson, 1929 | Vilken prydnad för skrivbordet. Den här 10 cm höga konformade sak på oktagonal bas väcker starkt habegär. Foto: Stockholms auktionsverk

(null)
6. Bordslampa med fot i silver av Evald Nielsen, Köpenhamn, 1927 | Ett blickfång på vilket bord som helst är denna utsökta lampfot med druvklasar. Evald Nielsen var en mycket skicklig silversmed som tydligt inspirerades av Georg Jensen. Foto:  Bukowskis

(null)
7. Sex stycken stolar, Futurum, av Axel Einar Hjorth för Nordiska kompaniet, 1932 | Axel Einar Hjorth var verkligen före sin tid med att använda sadelgjord som en synlig del av stolarna. Jag tänker närmast på Bruno Mathssons Eva som blev populär på 50-talet. Foto: Bukowskis

Axel Einar Hjorth på stiligahem
(null)
8. Graalvas med fiskmotiv i blått och rosa av Edward Hald, Orrefors 1942 | Man ser Halds fiskgraal oftast i den gröna dekoren, men underfångsdekor av fiskar och sjögräs rosa och blått är minst lika underbar. Signerad graal nr 1070. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)
9. Bokstöd, ett par av Axel Gute i patinerad brons på träsockel föreställande Pan och Syrinx, 1909 | Vi har många böcker. Personligen gillar jag att lätta upp intrycket med skulpturella föremål. Bokstöden med den typiska Art Nouveau-jugend uttrycket skulle göra sig fint hemma i stan. 26 cm höga. Foto:  Uppsala auktionskammare

(null)
10. Pallen "Egyptian" av Ole Wanscher, Poul Jeppesen Møbler, 2003 | Som en skulptur är Wanschers egyptiska pall. Den har alltid varit en av mina favoriter. Jag tror att den skulle göra sig fint vid våra soffor eller framför den öppna spisen. Foto:  Bukowskis

Ole Wanscher på stiligahem.se
(null)
11. Matta Märta Måås Fjetterström, röda trädgårdsmattan i flossa | Jag gillar klassiska röda orientaliska mattor och den här skapar känslan fast med ett modernare uttryck. Dessutom är det underbart med generösa mattor. Den här skulle gärna få flytta in i vårt vardagsrum. Foto: Bukowskis

(null)
12. Rumsavdelare i genombruten furu, 1940-tal | Rumsavdelare kan skapa form i ett rum. Den här, som troligen är tillverkad av Lublins skulle jag inte tacka nej till. Foto: Stockholms auktionsverk

(null)
13. Halsband i guld med fasettslipad beryl av Wiwen Nilsson, Lund 1938 | Den här är ganska vanlig i silver, men när den dyker upp i min favoritgula färg och med guldhalsband då måste den få komna med på min lista. Foto:  Bukowskis
(null)

14. Fåtöljer, ett par, av Gunnar Asplund för Nordiska Kompaniet, 1924 | Swedish Grace, när det är som vackrast. från Skandia-Teatern. Foto:  Bukowskis