/ Auktioner /

Fornasetti: Teste Antiche

(null)
Ni som följt mig ett tag vet att jag har ett alldeles särskilt gott öga till Fornasettis underbara värld. Jag gillar inte allt, men det jag gillar har stor inverkan. Jag håller en bevakning på ordet på olika auktionssajter, men trots det är det ändå rätt sällan som något kvalar in på önskelistan. Men nu har min fantastiska man ropat in en av dessa som en överraskning till mig.

Han är galen min man. Generös och alldeles underbar. Jag råkade visa paraplystället på bild för herr J. Det var kul att få dela med mig av ett föremål som är intressant. Vi delar ofta med oss av bilder på föremål och interiörer vi gillar, så jag tänkte inte mer på det. Maken kunde däremot inte släppa tanken och budade hem den. Ikväll kunde han inte hålla sig. Han gör mig galen emellanåt och jobbar på tok för mycket, men han är också ovanligt fantastisk. Här i dagarna har vi känt varandra i femton år. Jag kan inte tänka mig ett liv utan honom.
(null)

Motivet på paraplystället heter "Teste antiche" det vill säga antika huvuden. Mönstret ritades på 1950-talet av Piero Fornasetti, enligt auktionshuset Christies. Vårt "umbrellastand" är också tillverkat på 1950-talet, vilket gör mig lite extra glad. Det är kul att köpa något av de första föremålen i serien.

Den har måtten: 28 ¾ in. (73 cm.) hög; 18 ½ in. (47 cm.) bred; 7 in. (18 cm.) djup. Det kommer bli fint i vår hall med de gula, orange och gröna tonerna
(null)
Ja, jo det är inte bara en dekorativ plåt, utan den funkar för paraplyer också.
(null)
En detalj jag tycker mycket om. Foto: Auctionet

Mer om Fornasetti på stiligahem

/ Auktioner /

Moderna auktionerna: Mina favoriter hösten2018

(null)
De må vara hänt att alla de moderna auktionerna redan har varit. Tiden räckte inte till när det begav sig.  Samtidigt är det är en typ av inlägg jag själv gärna återkommer till, så det blir ett inlägg, med facit för den som klickar vidare på länkarna. Här är mina tolv favoriter.

(null)

1. Tavla i gouache och tusch av Alexander Calder 1969 (ovan)  | Jag kan verkligen inte konst, utan faller för sånt som är lätt att ta till sig. Den här skulle gärna få hänga på våra väggar hemma i stan. |  Foto:  Bukowskis
  (null)
2. Ett par ljusstakar i tenn med motiv sittande lejon av Anna Petrus, Herman Bergmans konstgjuteri | Anna Petrus karaktäristiska lejon känner man lätt igen. De här är bland det läckraste jag sett. De var jag inte ensam om att tycka. De klubbades för 520 000 kronor!, vilket var långt över utropet på 250-300 000  | Foto: Uppsala auktionskammare
(null)
3. Ett bord med reliefer av Anna Petrus, Näveqvarns bruk, 1927 |  Allt av Anna Petrus sticker dock inte iväg. Trots att det här bordet är formgivet till en utställning på Metropolitan i New York 1927. Här är det förstås relieferna som är läckra. Det är något med bordet i övrigt som känns nästan brutalistiskt ut och relieferna kommer inte helt till sin rätt. |  Foto: Bukowskis
(null)
4. Takarmatur, modell 3 av Hans Bergström för Ateljé Lyktan 1930-40 | Jag faller alltid för ting med motiv av svalor, och fjärilar med för den delen. Den vackra formen tilltalar och den vita emaljeringen ger lätthet till formen. Den här lampan skulle blivit fin till sovrummet på landet. Det behövs något lite skulpturellt i en formgivning som inte känns för exklusiv till våra timmerväggar. | Foto:  Uppsala auktionskammare
(null)
5. Bordslampa i mässing tillskriven Bertil Brisborg 1950 | Det är detaljerna som gör det. I det här fallet lampfotens krön och ränderna. Det blir wow i kombination med lamphatten. | Foto: Auktionsverket
(null)
6. Ljuskrona Taito av Paavo Tynell för den egna firman Taito OY, 1952 | En Paavo Tynell lampa står högt på min drömlista. Jo man kan ju hoppas dyka på en sådan goding på någon loppis. Han är jämte Aalto en av de stora och hans lampor är bara magiska. Han har bland annat gjort belysningen till FNs generalsekreterares arbetsrum. | Foto: Auktionsverket

(null)
7. Ett par stolar med rottingsits i Swedish grace av Carl Malmsten 1920-tal | Det är så här jag gillar Malmsten. De grovflätade rottingsitsarna är så läckra på den i övrigt nätta mahognybetsade stolen. Älsk! Jag önskar att jag slagit till på dem. | Foto:  Bukowskis
(null)
8. Fyra stolar Fururum av Axel Einar Hjorth för Nordiska kompaniet 1928 | De här stolarna med höga ryggar och de medformade benen och sits av sadelgjord känns helt rätt i tiden. | Foto: Bukowskis
(null)
9. Satsbord i playwood, tre delar av Marcel Breuer, Venesta för The Isokon Furniture Company, London 1936 | Ja, han har gjort mer än Breuerstolen - Wassily chair denna Bauhaus-ikon. Jag håller alltid ögonen öppna efter satsbord. Så himla praktiska. De här i böjd playwood skulle jag gärna ha hemma. | Foto: Uppsala auktionskammare
(null)
10. Glasvas "pärlfiskaren" av Vicke Lindstrand för Orrefors 1939 | Glas skulle nästan kunna bli ett helt eget inlägg. Jag fick helt enkelt begränsa mig till en vansinnigt vacker vas av glasfavoriten. Den här balanserar mellan det enkla och det gracila | Foto: Auktionsverket

(null)
11. Keramikvas, modell m20818salto, av Axel Salto för Royal Copenhagen ca 1979-83 | Glasyrens och formens mästare. Man vill bara hålla i den här och känna formen och tyngden i händerna. |  Foto:  Uppsala auktionskammare

(null)

12. Glasvas modell 9750 av Alvar Aalto, karhula glasbruk, Finland cirka 1937-49 Säga vad man vill men de här ursprungliga handblåsta vaserna är så vackra att man inte kan ta ögonen från den. Vi har flera varianter hemma av de fabrikstillverkade såkallade tulpanvaserna, men den här är en klass i sig, både i form och färg. | Foto:  Bukowskis

/ Auktioner /

Klassiska auktionerna: 12 x hösten 2018

(null)
De klassiska auktionerna är alltid en av vinterns höjdpunkter och i år glädjs jag åt att de tre stora auktionshusen synkar sina katalogsläpp och auktioner igen. Det gör att jag återigen kan välja mina favoriter från auktionerna och presentera dem tillsammans. Det firar jag med att välja tolv favoriter och förgylla inlägget med flera detaljbilder också. Jag fastnade för många fler föremål, så det här inlägget innehåller bara mina möbelfavoriter.
  (null)

1. Ampel för åtta ljus (1810-1840) tillskriven Ivan Ivanovich Dippner i förgylld brons från St Petersburg. | Den här ljuskronan med extra allt är utsökt, på gränsen till too much, i sin detaljrikedom. Se ytterligare detaljrikedom nedan. Foto: Stockholms Auktionsverk
(null)
Detalj av ampeln.
2. Ett par hörnskåp Louis XV-stil av Leonard Boudin, Paris (1700-talets senare hälft) | Jag är väldigt svag för inläggningar i rutor. Här fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Hörnskåp är väldigt vackert, om än lite svårplacerat. Foto: Bukowskis

(null)

3. Senbarock bord med spiralsvarvade ben, Sverige. Fanerat med alunrot och ek. | Jag har ett växande intresse för föremål från barockperioden, särskilt när de ser ut så här. Jag gillar de krafiga och samtidigt perfekta uttrycket. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)

4. Sengustavianskt konsollbord med skiva i svart såkallad Portor-marmor | Det här konsollbordet från omkring år 1800 föll jag för pladask på visningen. Jag är bara väldigt förtjust i föremål i gränslandet gustavianskt och empire. Detalj av bordet fick därför bli min toppbild Foto: Bukowskis
(null)
5. Sengustavianska spegellampetter tillskrivna Lago Lundén, Stockholm. Ljusblå bemålning, infattad medaljong med kvinnomotiv. | Ett av mina bästa inredningstips är väggbelysning och lampetter ger ett väldigt vackert ljus. De här är bedårande. Foto: Auktionsverket
6. Ett par rokoko karmstolar, Louis XV, Frankrike 1700-talets mitt. | Det är alltid lite sorgligt att se karmstolar som stått tillsammans delas upp. De i bild är tillverkade i Frankrike och övriga är tillverkade i Sverige. Stolarna och soffan är målade i en ljuvlig ljusblå färg och klädd i det mest bedårande ljusblå tyget. Nu drömmer jag om en blå salong. Här kan du se soffan och karmstolarna med utrop  61  62   63   64  65 och 66 (bild) . Foto: Bukowskis
Detalj av soffan som är ett Stockholmsarbete.
(null)
7. Ett par sengustavianska baljfåtöljer signerade Ephraim Ståhl | Baljfåtöljer står på min ständiga önskelista. Finns det en vackrare form än den här. Naturligtvis var jag tvungen att välja dessa ljusblå. Foto: Uppsala Auktionskammare
8. Sex stycken sengustavianska tennljusstakar av Pehr Henrik Lundén, Lidköping. | Tenn är särdeles vackert mot våra timmerväggar på landet. Jag drömmer om massor av ljusstakar till vår matsal där. De här är kanske lite väl exklusiva för landet, men ack så vackra. Precis min style.  Foto: Bukowskis

9. Ett gustavianskt toilettebord, såkallad poudreuse, tillskriven Gottlieb Iwersson cirka 1780 | Ett alldeles bedårande toilettbord fanerat med björk, amarant, rosenträ, jakaranda, lönn och ebenholtz.Tre uppfällbara lock framför spegel, fack, sex små lådor och två små skrin. Inläggningar på locken: i mitten porträttmedaljong av romersk byst omgiven av lagerhängen och gemoetriskt bandverk. Flankerande trompe l'œil inläggningar i form av fjäderpenna, bläckhorn, sax, nystan, nål och pärlhalsband. Sarger med grillageverk och blomrosetter. Du bara måste klicka på länken för att se detaljerna. Foto: Bukowskis

Det fina toilettebordet med lådor och fack.

(null)
10. Spegel och konsollbord i sengustaviansk / empire tillskriven Jonas Frisk. | Bara konsollbordet med sina förgyllda fabeldjur är underbar. Tyvärr är det inte fullt så populärt med empire speglar fanerade i mahogny, men jag tycker att det här är underbart vackert. Foto: Uppsala Auktionskammare

(null)

11. Dagbädd, såkallad Lit de repos, Louis XV stil från 1700-talets mitt, Frankrike. | Jag skulle bra gärna kunna tänka mig den här dagbädden, eller kanske ännu hellre en duchesse brisée, fast jag tvivlar på att jag skulle använda den. Fast i fantasin föreställer jag mig en eftermiddag med en kopp te och en god bok här. Foto: Bukowskis
(null)
12. Sengustavianska stolar av sulla-typ tillskrivna Ephraim Ståhl | Lotusspjälor i ryggen och stoppad ryggbricka av sulla-typ tycker jag är väldigt vackert. Dessutom är det stadiga och bekväma stolar att sitta på. De här har en vacker grå patina och skulle jag byta ut mina barockstolar, så skulle det bli något liknande. Foto: Auktionsverket