/ Auktioner /

Auktionsfavoriter: Rolf Schmitz Collection

  (null)
De klassiska auktionerna ligger mig alltid varmt om hjärtat. I höst blir det en extra bonus då Bukowskis säljer en helt makalös privat samling konst av de främsta modernisterna blandat med 1700-tal: Rolf Schmitz Collection.  467 föremål från entreprenörens strandvägsvåning går under klubban den 9 oktober till ett utrop på 28 miljoner. Det här är mina favoriter.

I den herrgårdsliknande våningen fyllde den framgångsrike entreprenören Rolf Schmitz rummen med klassiska antikviteter, asiatiskt porslin och keramik under sextio år. Katalogen listar exempelvis 15 kristallkronor, tio byråer och flertalet speglar bland utropen och jag tänker att samlingen i sig nästan är i paritet med utbudet under en klassisk auktion.

Ändå är det inte det som jag slås av. "På väggarna finns en av de mest märkvärdiga samlingar svensk konst som samlats i modern tid", skriver auktionshuset. Och det är också min sammanfattning efter att ha bläddrat igenom katalogen. Schmitz valde gärna avantgardister, till dem som låg i sin tids framkant vilket reflekteras i samlingen. Imponerande, förstås.

Jag funderar ett tag på om en samling av verk kan bli starkare tillsammans än var och en för sig. Här är varje verk ett mästerverk. Ett livslångt "kuratorskap" gör att samlarens estetik smälter samman med konstnärernas i en ny röd tråd. Jag har aldrig upplevt det så. Varje verk blir en del av en ny berättelse, ett eget skapande som i det här omfånget nästan är mer berörande än varje enskilt verk. Mäktigt.  Jag gillar verkligen att se de konstnärerna ur Schmitz ögon. Jag gillar hans urval och har svårt att välja konstverk till det här inlägget. Sex tio års samlande gjorde honom till en trogen besökare på auktioner och hos konsthandlare. Passionen syns. "Samlandet för Rolf Schmitz, som var diskret och relativt okänd för de flesta utanför branschen, var ett privat nöje som han aldrig släppte och de sista inköpen gjordes så sent som 2015" skriver  Bukowskis i kataloginformationen
(null)
1. Carl Fredrik Hill | "Det blommande fruktträdet III" (1877) | Med ett utrop på 2-2,5 miljoner kronor är tavlan en auktionens toppnummer. Det finns flera målningar i Schmitz samling av Hill och den här är underbar. Kanske borde jag valt en av Hills solnedgångar. De är fantastiska men det här är min kopp te.  Foto: Bukowskis
2. Vaser - lampfot | från Qingdynastin, Qianlong (1736-95) | Dekor i famille rosefärger, godronnerde med motiv av pioner. | Formen, motiven och färgerna är precis vad jag tycker om. Precis den här typen av lampfot har stått på önskelistan. Foto: Bukowskis
3. Tedosor med lock i trä | Qing dynastin, Kanxi (1662-1722) | Dekor i famille vertefärger av fågel på blommande gren. Höjd utan trälock ca 10,5 cm | Jag kan inte tänka mig mer bedårande tedosor, med trälock och allt bevarat. Kärlek. Foto: Bukowskis

4. Vitrin / bokskåp från Holland | 1700-talets mitt | fanerat i valnöt med fyra lådor och glasvitrin. | Ett tag funderade vi på ett sånt här skåp istället för bokhyllor i matsalen. Det är så vackert och fulländat att mina ögon inte kan se sig mätt. Det här är bara så prisvärda antikviteter. Så välgjort och vackert, men tungt och stort. Det kräver sin plats. Foto: Bukowskis
(null)
5.Två Kröningsbägare i emalj på koppar (1896) | Dekor med Tsar Nicholas II monogram under kejserlig krona. Foto:  Bukowskis | alldeles bedårande i färgerna och mönstret är dessa små emaljkoppar. Vackra monogram tilltalar mig och den kejserliga kopplingen väcker historier till liv.
(null)
6. Vävd tapet i gobelängteknik, Flandern | 1700-tal | motivet är en skördescen i ull och silke. Foto: Bukowskis | katalogen finns en bild där man ser  den här tapeten i sitt sammanhang. Det avgjorde saken. Ivårt vardagsrum har högt i tak och då är textilier viktigt. Den här skulle gärna få pryda vår vägg
(null)
7. Ragnar Sandberg, matroser i Toulon. Foto: Bukowskis |  Flera Sandbergtavlor finns på auktionen och det var vårt att välja en. Den här matrosbilden blev det till slut. Den gör mig glad och färgerna är underbara

(null)

8. Helene Schjerfbeck, cypresser, Fiesole. Foto: Bukowskis |  Jag brukar älska cypressvyer i verkligheten och i Schjerfbecks hand blir det betagande vackert. Jag kan inte slita ögonen från den här tavlan. Helene Schjerfbeck är annars mest känd för sina karaktäristiska porträtt. Det är när man ser hennes förmåga att skapa djup i den här tillsynes enkla motiv som personer som jag, med ganska liten kunskap om måleri, som jag förstår hennes mästerlighet.
(null)
9. André Lohte, landskap 1909. Foto: BukowskisSkugga och ljus, så vackert. Färgskalan skulle kunna flytta hem till mina väggar direkt. Jag skulle på det hela taget lätt kunnat välja två tre av Lohtes målningar till det här inlägget.
(null)
10. Ivan Aguéli, från stranden av Loire (1913). Foto: Bukowskis | Att välja en av Aguélis tavlor var svårt. Har alltid tyckt om coloriten och uttrycket.
(null)
11. GAN, Gösta Adrian Nilsson, dans (1907) | Foto: Bukowskis. | Av GANs verk är det den här jag gillar och inte den typiskt modernistiska som lär bli en av auktionens höjdpunkter.
(null)
12. John Jon-And, västkusten | foto: Bukowskis | Det var svårt att välja mellan västkustmålarna. Nils Kreuger eller Carl Wilhelmson hade kanske varit mer representativt. Till sist föll ögonen ändå på Jon-And. Jag är uppvuxen med somrar på Västkusten. Jag har en längtan till klippbad och västkustmiljöer.
(null)
13. Eugene Jansson, mot solnedgången (1894) | foto: Bukowskis| I min fantasi har jag en målning av Eugene Jansson. Jag var nästan på väg att döpa min son till namnet som en ständig påminnelse om hans förmåga att fånga skymning och "l’heur bleue".

(null)
Det såkallade guldrummet med fast inredning i Louis XVI stil
(null)
Matsalen med helboasserade väggar och det fina skåpet

/ Auktioner /

Marie-Antoinettes pärlor och liten pärlskola

(null)
Drottningarnas drottning Marie-Antoinette (1755-1793), känd för sitt liv i överflöd och det avhuggna slutet. Hennes liv fascinerar varje generation. Hon är symbolen för rokokons pastelliga värld och åtskilliga modeskapare har gjort tolkningar med inspiration från hennes värld. Höstens mest spännande auktion innehåller inte bara ett, utan en hel kollektion smycken som har tillhört Marie Antoinette. Och som finns bevarade genom list. Kungliga smycken kommer sällan ut på marknaden och röner alltid stor uppmärksamhet. Lägg då till smyckenas fascinerande och historiska proveniens och att det handlar om helt unika föremål i absoluta toppklass. Det här är helt enkelt "magnifique".

Royal Jewels of the Bourbon-Parma Collectio n’ blir den största samling smycken med kunglig bakgrund som någonsin sålts. Den sista franska drottningens smycken räddades av henne själv.  Omsorgsfullt inslagna och nerpackade i ett träskrin skickade Marie Antoinette sina smycken i förväg till Greve Mercy Argenteau i Belgien. Hon och maken Kung Louis XVII mötte schavotten, sonen dog några månader senare. Men när den sista överlevande dottern Marie-Thérèse, "Madame Royale", släpptes från en tre år lång isolering kunde hon återfå sin mors juveler. De hade legat i tryggt förvar hos den österrikiske kejsaren. Smyckena har sedan bevarats och gått i arv genom generationer för att slutligen hamna hos Hertigen av Parma. Verkligheten överträffar dikten. Sotheby’s expert sammanfattar auktionen så bra
"it is one of the most important jewelry collections ever to appear on the market and each and every jewel is absolutely imbued with history. Never before seen in public, these extraordinary group of jewels offers a captivating insight into the lives of the owners going back hundreds of years. What is also striking is the inherent beauty of the pieces themselves: the precious gems that they are adorned with and the exceptional craftsmanship they display are stunning in their own right", säger Daniella Mascetti, vice ordförande Sotheby’s Jewellery Europe och Senior Internationell expert.

Den översta bilden föreställer Marie Antoinette i ett porträtt av Élisabeth Vigée Le Brun år 1783 då hon var 23 år. Här bär Marie Antoinette ett pärlhalsband.

Fantastiska pärlor
Nuförtiden finns det pärlor i överflöd, men under Marie-Antoinettes tid var stora pärlorna en statussymbol. De stora orientaliska barockpärlorna är lika sällsynta som stora ädelstenar och är därför förbehållna kungligheter. Pärlemofärgen ligger också vackert mot huden. Faktum är att äkta pärlor ska bäras ofta, läs alltid, för att behålla sin lyster. Att ge pärlor till någon är som att säga att man vill vara nära. Romantiskt eller hur.
(null)
Ett pärlhänge med en äkta och ovanligt stor pärla, 26 mm lång, tillhörande Marie Antoinette ett uppskattat värde mellan 1-2 miljoner dollar. Bild: Sotheby’s

Jag älskar pärlor och bär själv ett par ovala hängande av den större sorten i öronen för det mesta. Dem har jag fått av min älskade man. Och pärlhalsband gillar jag också.

Pärlskola
  • Naturliga pärlor är pärlor som tillkommit naturligt av ett sandkorn som en mussla inkapslar i pärlemor. Ofta ganska små. Det finns pärlor i musslor från söt- och saltvatten samt floder.
  • Odlade pärlor kommer från ett korn av pärlemor som lurats in i musslan, varpå musslan fortsätter att kapsla in kulan. Ju längre tid processen pågår, desto större pärla. Det går inte att se skillnad mellan odlade och naturliga pärlor annat än i mikroskop. Båda varianterna är äkta.
  • Imiterade pärlor är exempelvis när man målar ett lager pärlemor på en kula av glas eller plast.  Eller gör pärlor av nedmalda fiskfjäll eller snäckskal som blandats till en pärlemoliknandefärg av lim och kemikalier.

Så känner du igen en äkta pärla:
Det är lätt att känna igen en imiterad pärla från en som legat i en mussla. Dra den mot tänderna. En hal är imiterad medan en sträv lite sval är äkta. Naturliga pärlor finns i olika färger från rosa och gula till vita och grå.

/ Auktioner /

Påvens astronomiska renässansur

Det här är ett astronomiskt ur i förgylld mässing från 1500-talets Italien. Det har tillhört Påve Clemens VIII och bär hans vapensköld och namn. Uret är tillskrivet Carlo Plato, Rom och daterad MDXCI, dvs 1591. Tänk vad det här uret har varit med om. Det är tillverkat efter da Vinci men under Kopernikus tid under renässansen och upplysningens tid. Då kyrkan hade kunskapen och makten. Så spännande. Vilket fantastiskt historiskt objekt.

Det säljs av Uppsala Auktionskammare med utrop på 1,5-2 miljoner kronor.
Foto: Uppsala Auktionskammare