/ Auktioner /

Auktion: Once upon a time at the Ritz in Paris

Nu kan du lägga vantarna på en bit äkta Parisflärd. Inventarierna från det legendariska hotellet the Ritz i Paris uppmärksammas i en auktion med namnet "Il était le une fois le Ritz Paris" - Det var en gång hotel Ritz i Paris. Tack Li Pamp för tipset. Sedan 1889 har den glittriga Ritz-stilen anammats av celebriteter genom hundra år och miljöerna har figurerat i otaliga modereportage. 2012 stängde hotellet för renovering  och öppnade fyra år senare med uppdaterad teknik och samma "Grand Siècle" atmosfär som gjort hotellet världsberömt.

1 000 personer involverades i renoveringen och det tog fyra veckor att flytta allt till magasinering och senare renovering. Det är en del av dessa föremål, närmare bestämt 3406, som nu auktioneras ut under sammanlagt fyra dagar.
Bland föremålen finns den säng som Audrey Hepburn och Gary Cooper syns i Billy Wilders "Love in the afternoon från 1957, baren där Hemmingway hängde och hotellets första badkar. Foto: Screenshot från katalogen/The Ritz Archives

Så här beskrivs auktionen i katalogen:
"The Ritz Paris has embodied the elegance and intimate luxury synonym of the French "art de vivre". The warm and glittering Ritz style was immediately adopted by celebrities from around the world, artists, crowned heads and top writers. All of them had their habits, contributing to the myth of the prestigious hotel on Place Vendome. Even today, the haute couture world feels at home within its walls, while the greatest fashion photographers work in the magnificent Ritz décor."

Alla rum och sviter har namn efter personer som såg the Ritz som sitt andra hem. Bland dem Coco Chanel som bodde sina sista 30 år på hotellet och också inredde en svit, F. Scott Fitzgerald och Marcel Proust. Magnifikt är ordet.

Mer information
I kulisserna på the Ritz i Paris
Salong Proust, efter Marcel Proust, på the Ritz. Här skrev han stora delar av "På spaning efter den tid som flytt " (À la recherche du temps perdu)

Galgarna från the Ritz
En underbar mönsterblandning med detaljer i grön sammet och en inspirerande tavelvägg

Ett helt badrum inklusive badrockar och handdukar
Windsorsviten, namngiven efter hertigparet Edward och Wallis, är bara för underbar i sitt överdåd. Det här rummet och Coco Chanelrummet har använts i flera Marie Antoinette reportage bland annat Kate Moss i Vogue.
Den fantastiska "Emperial sviten"
Min färgskala.
Foto: Alla bilder är publicerade med tillstånd från Artcurial/L'instantparisier
/ Auktioner /

Silver + Art Nouveau = kärlek

(null)
Det finns tidsepoker som slår an en sträng djupt i hjärtat. Tiden runt början av 1900-talet är en sådan för mig. Föremål från Art Nouveau- eller jugendepoken ligger mig varmt om hjärtat - och än mer när det gäller silverföremål. Ja, kombinationen är ljuvlig i mina ögon. Just nu säljer Bukowskis en samling med just silverföremål från tiden och mitt hjärta slår dubbelvolter. Det är nästan omöjligt, men här är mina fem favoriter:

1. En oval jugendask i silver | Den här skulle gärna få ligga framme på mitt soffbord.
| Locket med dekor i relief av fiskar mot fond av svepande vågformationer. Mogens Ballins Eftr. 1910 i Köpenhamn. |  Bukowskis |
2. Hög jugendvas i silver | Det finns flera vaser i den här katalogen. Till slut valde jag den här som är typisk jugend och så vacker. Den bara ropar efter en tulpanbukett.| Vas dekorerad med tulpaner i relief. Firma K Andersson 1901 i Stockholm. | Bukowskis |
3. Ett par serveringsbestick jugend i silver | Starkt habegär på dessa vackra serveringsbestick | Axel Oluf Olsen. 1914 i Köpenhamn. | Bukowskis |
4. Ytterfoder med motiv av snäckor i silver | Den här jugendskålen är som gjord för våra fönster i stan. Jag blev helt förälskad i den. | Dekor av snäckformationer och räfflad fotring. | Anders Nilsson. 1916 i Lund. | Bukowskis |
5. Ask med lock i silver | Alldeles bedårande fin ask. Jag kan helt enkelt inte motstå ekorren. | Rund ask med välvt lock och hamrad yta. Dekor i relief av blad och frukter krönt av en ekorre. | Carl Sandberg, 1919 i Ystad. | Bukowskis |
/ Auktioner /

Moderna auktionerna: Mina favoriter våren 2017

I morgon inleds de moderna auktionerna och jag har i vanlig ordning valt ut mina favoriter från Bukowskis och Auktionsverket. I urvalet finns både väntat och oväntat - även för mig. Vilken är din favorit?

1. Cylindrisk vas med rutdekor i relief på fem oglaserade fötter i stengods | "Farsta" av Wilhelm Kåge för Gustavsberg Studio 1956. | Bukowskis |
Ibland förvånar jag mig själv med att falla för något som inte alls är min stil, egentligen. Som den här vasen av Wilhelm Kåge. Men det är något med det här mönstret jag bara gillar och så förundras jag över att det är samma man som gjort den här
2. Ett par ljusstakar i koppar | Tyska jugendljusstakar av Richard Riemerschmid formgivna 1897 och signerade RR Geschützt, Vereinigte Werkstätte, München. | Auktionsverket |
Underbar detaljrikedom i dessa jugendljusstakar, typiska och återhållsamt vackra, och den här auktionsomgångens stora "vill ha" objekt.
3. Tändsticksask med motiv av myra med tändsticka | Kay Bojesen, Köpenhamn 1918, CG Hallberg | Bukowskis
Det måste finnas lite dissonans i inredningen. Saker som får ögat att reagera. Ett sånt är den här tändsticksasken med en jättemyra på. Är den lite obehaglig eller är den rolig? Jag har inte bestämt mig än.
4. Stol klädd i rött skin med underrede i stål | "Scimitar chair no 52" av Preben Fabricius och Jörgen Kastholm för BoEx, Danmark 1962 | Auktionsverket |
Som en stol tagen ur StarTrek andas den här 60-tal i kubik. Den passar inte här hemma, men jag skulle gärna ha den som en udda stol på ett kontor tillexempel.
5. Taburett i gjutjärn | Taburett no 1 av Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk 1925 | Bukowskis |
Något jag bestämt och innerligt alltid älskar så är det ting från Swedish Grace-eran. Den här modellen på gjutjärnstaburett ställdes ut på världsutställningen i Paris 1925. Den här skulle göra sig som blickfång i trädgården i stan.
 6. Spegel med lejon i tenn | Anna Petrus för Svenskt Tenn, Stockholm 1929 | Bukowskis |
Den här spegeln har nog Anna Petrus snyggaste lejon. Spegeln är en variant av den klassiska 322 modellen.
7. Lampfot bordslampa, glasdiskar på en mässingsstomme | Bordslampor av Carl Fagerlund, märkta RD 1984, för Orrefors 1960-70 |Auktionsverket
De här lampfötterna har jag alltid haft ett gott öga till. I fel miljö blir de kitsch men i rätt miljö är de bara så eleganta.
8. Sekretär i fanerad ekrot och alm med intersia som blomdekor | Av Carl Axel Acking för Världsutställningen i Paris 1937 utförd av snickarmästare Albin Johansson för Stockholms Stads Hantverksförening. Originalnycklar med motiven "Suede" "Paris" | auktionsverket |
Jag dånar så läcker den här sekretären är med sina svävande hyllor och charmiga intarsia. Ja bara nycklarna skulle jag kunna tänka mig.

9. Stolar i palissander och svart läder | Egyptian chairs av Finn Juhl för Niels Vodder, Danmark 1950-1960 | Bukowskis |
Det finns med all säkerhet tillfälle att återkomma till den här stolen när jag skriver om Finn Juhl i min serie om danska formgivare. Den här modellen presenterades på Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Den är inspirerad av en egyptisk stol Juhl sett på Louvren med en triangulära sida som han själv säger "stal rätt av".
10. Tavla, litografi | Joan Miro "planche 11" från "Album 19 | Bukowskis |
Jag är verkligen inte kunnig när det kommer till konst, men Miro har jag alltid älskat. Den här litografin skulle jag inte ha något emot