/ Auktioner /

Mina favoriter: Moderna auktionerna våren 2019

(null)
Bästa tiden är mellan hägg och syrén, både i naturen och på auktionsmarknaden. Först blir det de moderna auktionerna följt av de klassiska. Det går trender i föremål även på vintagemarknaden. Det är så kul att se flera föremål från 1960-70-talet samsas om utrymmet med femtiotalarna. Det här är mina favoriter från moderna auktionerna.

(null)
1. Bägare, modell 171 och 172 av Simon Gate för Orrefors (1924) | Kan man annat än att älska formgivningen av jaktgudinnan Diana och Amor i bästa Swedish modern style? Med originalritningen dessutom. Foto: Bukowskis
(null)

(null)
2. Bordslampor i glas av Timo Sarpaneva "Arkipelago" för Iittala (1978) | De här lamporna ser ut som is och jag bara fastnar för dem. Foto: Auktionsverket
(null)

3. Matsalsbord i betsad bok med ben i geometrisk relief tillskriven Oscar Nilsson utförd hos Isidor Hörlin (1930-40) | Foto: Bukowskis
(null)
Bilden är från sid 173 i boken Det moderna hemmet - inredningskonst i Sverige och andra länder av Hans Rabén för Natur och Kultur (1937)

(null)

(null)
4. Toilettebord fanérat med almrot av Tore Rydberg, med uppfällbar spegel och lådor (1930-tal) | Tore Rydberg var arkitekt men ett fåtal mycket exklusiva möbler tillverkades efter Ture Rybergs ritningar, av J.E. Blomquists möbelfabrik i Uppsala. Det här underbara toilettebordet gjordes i två exemplar och ställdes ut vid Världsutställningarna i London 1931 och Bryssel 1935. Habegär på det.  Foto:  Auktionsverket

(null)
5. Vas, knoppande stil, av Axel Salto för Royal Copenhagen (1959) | Jag kan inte ta ögonen från denna underbara knoppiga vas, den blå glasyren och den härliga känslan. Foto: Bukowskis
(null)

6. Vas i glas, signerad LH1672 "Colora" med underfång i rödbrunt av Vicke Lindstrand för Kosta (1962) | En vas av Vicke Lindstrand står på min önskelista. Jag får alltid hejda mig när jag väljer mina föremål, men den här kunde jag helt enkelt inte låta bli. Lovely. Foto: auktionsverket
(null)
7. Ett par ljusstakar av Sigvard Bernadotte för Georg Jensen (1945-47) | Kolla in foten på de här kolonnljusstakarna? Det som ser rakt och självklart ut vid första anblicken är det riktigt mästerliga. Det är inte för inte som han kallades designprinsen. Foto: Bukowskis

(null)
8. Ask i tenn med lock och flätad reliefknopp av Estrid Ericson, firma Svenskt Tenn (1951) | Det flätade reliefmönstret, inspirerat av panamahatten är så fin. Och kombinationen med mässingsdetaljer ger asken ett exklusivt intryck. Foto:  Bukowskis
(null)
9. Soffa med dynor och rygg av ribbor i betsad bok av Carl Malmsten (1940) | Det går trender även i auktionsvärlden. Den här typen av soffor och tillhörande karmstolar känns rätt just nu. Det kunde vara kul om den här kom i produktion igen. Foto:  Auktionsverket

(null)
10. Fåtölj "harpestole " av Jörgen Hövelskov (1960-tal) | "The harp chair" visades första gången på Köpenhamns snedkerlaugs möbeludstilling 1963. Är det en stol, en segelbåt eller en skulptur. Den skulle i vilket fall vara himla läcker på landet. Foto: Bukowskis
(null)
11. Fåtölj MÅE no 7103 (ursprungligen måsen) av Gösta Berg för Fritz Hansen (1971) | Fåtöljen premiärvisades under möbelmässan i Köln 1968 under det svenska namnet måsen. Men se det namnet funkar inte så bra på danska. Måsen betyder rumpa, medan mås heter måge och uttalas måe, med andra ord det arbetsnamn stolen fick. Fritz Hansen producerade stolen mellan 1968-1973.

Stolens formgivning och mått hör samman med ett patent om det optimala sittandet. Det i sin tur blev ett avtal mellan den Vetenskapliga Institutionen för Behovsforskning i Uppsala. Stolen bygger på  flexibla bärytor som möjliggör fria kroppsrörelser och  dynamisk jämvikt. Kroppen ska samtidigt både kunna vila och röra sig med fria armbågsrörelser bakåt- nedåt som en mås. Foto: Auktionsverket
(null)
12. Tiffanylampa "daffodils" av Louis Comfort Tiffany för Tiffany Studios New York (1910) | Har mycket blandade känslor för den här typen av lampor. Men originallampan med bronspatinerad lampfot med reliefornamenterad dekor är ett riktigt hantverk. Skärmen med blyinfattade glaspartier i piggt gult och grönt påskliljemotiv gör det här till en ovanligt tilltalande variant. Foto: Auktionsverket