/ Auktioner /

Moderna auktionerna: Mina favoriter våren 2017

I morgon inleds de moderna auktionerna och jag har i vanlig ordning valt ut mina favoriter från Bukowskis och Auktionsverket. I urvalet finns både väntat och oväntat - även för mig. Vilken är din favorit?

1. Cylindrisk vas med rutdekor i relief på fem oglaserade fötter i stengods | "Farsta" av Wilhelm Kåge för Gustavsberg Studio 1956. | Bukowskis |
Ibland förvånar jag mig själv med att falla för något som inte alls är min stil, egentligen. Som den här vasen av Wilhelm Kåge. Men det är något med det här mönstret jag bara gillar och så förundras jag över att det är samma man som gjort den här
2. Ett par ljusstakar i koppar | Tyska jugendljusstakar av Richard Riemerschmid formgivna 1897 och signerade RR Geschützt, Vereinigte Werkstätte, München. | Auktionsverket |
Underbar detaljrikedom i dessa jugendljusstakar, typiska och återhållsamt vackra, och den här auktionsomgångens stora "vill ha" objekt.
3. Tändsticksask med motiv av myra med tändsticka | Kay Bojesen, Köpenhamn 1918, CG Hallberg | Bukowskis
Det måste finnas lite dissonans i inredningen. Saker som får ögat att reagera. Ett sånt är den här tändsticksasken med en jättemyra på. Är den lite obehaglig eller är den rolig? Jag har inte bestämt mig än.
4. Stol klädd i rött skin med underrede i stål | "Scimitar chair no 52" av Preben Fabricius och Jörgen Kastholm för BoEx, Danmark 1962 | Auktionsverket |
Som en stol tagen ur StarTrek andas den här 60-tal i kubik. Den passar inte här hemma, men jag skulle gärna ha den som en udda stol på ett kontor tillexempel.
5. Taburett i gjutjärn | Taburett no 1 av Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk 1925 | Bukowskis |
Något jag bestämt och innerligt alltid älskar så är det ting från Swedish Grace-eran. Den här modellen på gjutjärnstaburett ställdes ut på världsutställningen i Paris 1925. Den här skulle göra sig som blickfång i trädgården i stan.
 6. Spegel med lejon i tenn | Anna Petrus för Svenskt Tenn, Stockholm 1929 | Bukowskis |
Den här spegeln har nog Anna Petrus snyggaste lejon. Spegeln är en variant av den klassiska 322 modellen.
7. Lampfot bordslampa, glasdiskar på en mässingsstomme | Bordslampor av Carl Fagerlund, märkta RD 1984, för Orrefors 1960-70 |Auktionsverket
De här lampfötterna har jag alltid haft ett gott öga till. I fel miljö blir de kitsch men i rätt miljö är de bara så eleganta.
8. Sekretär i fanerad ekrot och alm med intersia som blomdekor | Av Carl Axel Acking för Världsutställningen i Paris 1937 utförd av snickarmästare Albin Johansson för Stockholms Stads Hantverksförening. Originalnycklar med motiven "Suede" "Paris" | auktionsverket |
Jag dånar så läcker den här sekretären är med sina svävande hyllor och charmiga intarsia. Ja bara nycklarna skulle jag kunna tänka mig.

9. Stolar i palissander och svart läder | Egyptian chairs av Finn Juhl för Niels Vodder, Danmark 1950-1960 | Bukowskis |
Det finns med all säkerhet tillfälle att återkomma till den här stolen när jag skriver om Finn Juhl i min serie om danska formgivare. Den här modellen presenterades på Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Den är inspirerad av en egyptisk stol Juhl sett på Louvren med en triangulära sida som han själv säger "stal rätt av".
10. Tavla, litografi | Joan Miro "planche 11" från "Album 19 | Bukowskis |
Jag är verkligen inte kunnig när det kommer till konst, men Miro har jag alltid älskat. Den här litografin skulle jag inte ha något emot

/ Auktioner /

Auktion: Klassiska hösten 2016

Årets klassiska auktioner har så mycket fint att jag får väldigt svårt att välja. Onekligen ett kärt besvär. Det vackraste skåpet jag sett i hela mitt liv finns med på min lista och en lång rad andra finheter. Häng med!
1. Gustaviansk Ljuskrona i såkallad Haga-modell, ett stockholmsarbete för fyra ljus | Kristallkronor är något som alltid fångar min uppmärksamhet, särskilt om de är droppformade. Det är enligt min mening den vackraste formen. Den här skönheten skulle gärna få bo hos oss. Foto: Auktionsverket
2. Ett par kungliga gustavianska hörnfåtöljer av Erik Öhrmark | Något märkt HGK borgar för kvalitet. Det står nämligen för Kungliga Husgerådskammaren, vilket innebär att det varit i kunglig ägo. Sargen har en fin dekor av bladstav och raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Foto: Bukowskis

3. Senbarock spegel från Burchardt Prechts verkstad (verksam 1674-1738), Bronserat bly, Stockholmsarbete | Senbarocken tar för sig precis på samma sätt som den Nationalromantiska arkitekturen. De passar ihop på något sätt och jag är väldigt förtjust i den här perioden. Antika speglar är inget vi lider brist på direkt, men skulle jag köpa ytterligare en så skulle det vara en sån här. Foto: Bukowskis

4. Ett par spegellampetter för fyra ljus, Venedig 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati | Ibland är det trasiga vackert, det vittnar om livet. De här spegellampetterna skulle bli ett blickfång i vilket hem som helst. Och glas från Venedig har en alldeles särskild attraktionskraft. Betagande spegellampetter. Foto: Bukowskis

5. Gustavianskt teschatull av Georg Haupt, Stockholm, i fanerat med björk, rosenträ, jakaranda och ebenholts | Handtag och nyckelskylt av förgylld mässing. | Det här vore ett teskrin värdigt mina eftermiddags te-ritualer. Jisses så fint. Schatullet har två insatser klädda med bly för te. Skjutbara lock av mässing. Inläggningar av bladrosett, lagerhängen, lagergirlander och kannelyrer. Foto: Bukowskis

6. Två par silverljusstakar i rokokostil, Gustaf Möllenborg | Det är sällan man ser två par ljusstakar av samma sort. De här i en klassisk rokokoform är "nytillverkade". Jag dukar nästan alltid med fyra höga ljusstakar på vårt långa bord, fast två olika sorter. Det här är förstås snäppet vassare. Foto: Bukowskis
 7. Rölakan-matta i mönstret Harlequin signerad Sigvard Bernadotte | Vilken fin matta. Den skulle ligga som ett litet smycke under våra soffor i vardagsrummet. Foto: Bukowskis
8. En Meissen servis i 44 delar med mönstret "Tusen och en natt", 1900-tal | Sagornas saga, tusen och en natt har inspirerat till den här servisen från Meissen. Jag blev barnsligt förtjust och tänker mig genast en nyårsdukning på mörkt marinblå duk - som en stjärnhimmel. Jag drömmer mig bort. Foto: Bukowskis

 9. Sengustaviansk soffa av Ephraim Ståhl 1794-1820/21| Utskurna sphinxer är bara så vackra och signalerar empire. Den här soffan är gjord efter en förlaga av Louis Masreliez av mästaren Ståhl och den har både drag av sengustavianskt och empire. Foto: Auktionsverket
10. Senbarock skåp i fanerat med alrot och beslag av förgylld ciselerad mässing | Det här skåpet väckte mitt habegär långt innan katalogen kom ut. Jag träffade nämligen min syster strax efter hon värderat det och hon visade prakten på en suddig mobilbild. Det här kan inspirera mig att ändra om i matsalen här hemma bara för att få plats med det. Att öppna det vackra skåpet och se stjärnhimlen, bara en sån sak. Det här är en dröm. foto: Bukowskis

 Måste bara visa det vackra arbetet.
/ Auktioner /

Moderna auktionerna: mina favoriter hösten 2016

De stora auktionshusen flyttar över allt mer till sina nätauktioner och det blir färre och färre slagauktioner. Och nästan bara konst. Personligen tycker jag att den utvecklingen är trist. Jag tycker om att se saker samlat och få en överblick. Och några av mina egna favoritinlägg är de här, där jag väljer ut mina favoriter. Jag återkommer ofta till dem själv och så hämtar jag mycket inspiration och utvecklar min egen kunskap genom dem. Jag funderar mycket på hur jag ska ska utveckla den här sidan av bloggen framöver. Men just nu glädjs jag åt att det är dags för de Moderna auktionerna. Vid sidan av den klassiska är står den här högt i kurs. Till veckan blir det auktion. Här är mina favoriter:
1. Barskåp i björk med ben i mattförkromad stål och med tennklädda hyllor och intarsia föreställande en coctailshaker från 1930, NK | Foto: Auktionsverket
Jag är väldigt förtjust i skåp på höga ben. Det här barskåpet är bara så fint, en blandning av Swedish Grace och Art Deco blandat med industriella drag. Skåpet är tillskrivet Nordiska Kompaniet och är troligen tillverkat vid fabriken i Nyköping. Axel Einar Hjorth, Nils Öfverman eller Svend Thoresen är alla tänkbara formgivare till skåpet enligt Auktionsverket.
2. Graalvas, klättrande apor i grenverk mot klar fond av Edward Hald för Orrefors 1939. Signerad Orrefors Sweden Graal No 422 Edward Hald. | Foto: Bukowskis
Det är alltid svårt att välja vilket av alla vackra glaspjäser som ska få vara med. Den här gången är inget undantag. Vicke Lindstrand, Eva Englund, Simon Gate eller Edward Hald. den här gången fick det bli den senare.
3. Tre sammankopplade taklampor i vitt glas av Hans Bergström för Ateljé Lyktan | Foto: Auktionsverket |
Jag föll bara rätt av för den vackra organiska men ändå klassiska formen på de här lamporna. Det är lite offentlig miljö på de här men mot en träpanelad vägg med funkisdetaljer skulle de här vara underbara. De har enligt auktionshuset suttit i Åhus folkets hus.

4. Runt matbord i teak med mässingsdetaljer från 1960-talet för 6-8 personer av Peter Hvidt och Orla Mölgaard för France & Søn, Danmark | Foto: Auktionsverket |
Jag drömmer om runda matsalsbord. När vi får ett lantställe är jag sugen på att flytta vårt nuvarande matsalsbord med plats för 14 pers till landet och köpa ett runt teakbord hit. Det här bordet ger mig totalt habegär. Hur snyggt som helst.

5. En väggskulptur i gjutjärn föreställande en lejonmaskaron av Anna Petrus, Näfveqvarns bruk för Skogskyrkogården 1927 | Foto: Bukowskis |
Jag brukar försöka undvika de mest välbekanta föremålen i mina listor, men ibland måste man helt enkelt göra undantag. Det här fantastiska lejonet i gjutjärn fångade min uppmärksamhet direkt och när proviniensen säger världsarvet Skogskyrkogården hajade jag till. Om jag förstår den lite krångliga texten rätt så ritade Asplund  18 bevattningskärl till Skogskyrkogården. Anna Petrus formgav en fristående skulptur och ett väggornament (alltså den ovan) till dem. Väggskulpturen användes inte, utan man valde föremål från Näfveqvarns ordinarie utbud i en generösare storlek istället.
6. Sänggavlar för dubbelsäng med sänghimmel på tema "lustgården" 1930-40-tal av Otto Schulz för Boet, Göteborg. Stomme i alm, klädd i skinnimitation med pärlspiksdekor. | Foto: Auktionsverket |
En av årets auktions stora wow är den här sänggaveln med ett lekfullt Adam-och-Eva-motiv. En sån här pjäs får mig att visualisera ett helt rum där den här står i mitten. Jag tänker mig ett riktigt filmstjärnegästrum.
7. Snäckformad ampel med genombruten takrosett i Alabaster av Carl Milles, 1920-tal, Swedish Grace | Foto: Bukowskis |
En onödig pryl, javisst, men så sagolikt vacker i formen. Den här skulle gladeligen få komma upp i en större hall som takdekoration  på motsatt sida i filmstjärnerummet ovan.