/ Auktioner /

Mina favoriter x 11: Moderna auktionerna

(null)
Vad sägs om en påse ögongodis med olika smaker till fredagsmyset? Jag har valt ut mina elva favoriter från de moderna auktionerna. Ja, det blev elva den här gången. I urvalet finns både väntade och oväntade inslag från tre auktionshus. Trevlig helg.

(null)
1. Vas, bemålat flintgods, signerad Isaac Grünewald för Rörstrand 1942‑46. | Den polykroma dekoren av kvinnofigur mot böljande fond fastnade jag direkt för. Tänk en bukett med vårens tulpaner, eller bara som ett skulpturalt föremål. | Foto:  Uppsala auktionskammare

(null)
2. Dagbädd modell 775 av Josef Frank, Svenskt Tenn |  En dagbädd i rosa sammet skulle vara så fin i stan. Jag ser mig själv ligga där med brassken i blickfång och läsa en god bok. |  Foto: Stockholms auktionsverk

(null)

3. Skulptur "körsbär", av Hans Hedberg,  Biot, Frankrike | Jag har lite blandade känslor för Hans Hedbergs naturalistiska frukter. Men denna närmare 100 cm skulptur i starkeldsfajans och brons är bara så läcker. |  Foto:  Bukowskis

(null)
4. Stilleben i olja av Einar Jolin, signerad 1970 | Jag tyckte bara om den här tavlan. Det sa klick. Jag har verkligen ingen större kunskap om just konst och kan inte avgöra riktigt om något är kvalitet. Jag gillar bland annat att föremålen är spridda. Det skapar balans på något sätt.  | Foto: Stockholms auktionsverk

(null)
5. Stol Jakkens Hvile modell 540 av Hans J. Wegner för Johannes Hansen, Köpenhamn c:a 1965. | Modellen formgavs 1953. Det här är en drömstol. Den skulle göra sig fin i sovrummet hemma i stan, men kanske ännu hellre på landet. | Foto: Uppsala Auktionskammare
(null)
6. Matta Blå plump av Märta Måås-FjetterströmEn tre gånger två meter stor matta i detta mönster. Den är så magiskt fin både på nära håll och som här på avstånd. Den står på önskelista . Mattan komponerades   1937, men detta exemplar är vävd efter 1941. | Foto:Uppsala auktionskammare

(null)
7. Fåtölj i rotting av Gio Ponti för Bonacina | Jag dras till möbler som skulle passa på vår kommande glasveranda. Jag tror inte att denna italienska skönhet från 1950-talet är en kandidat, annat än i fantasin. | Foto: Stockholms auktionsverk

(null)
8. Golvurna i flintgods med reliefdekor av gullvivor, signerad Gunnar Wennerberg, Gustafsberg, 1901. | Avstämd jugend med halmgula gullvivor mot ljusgrön botten i en vacker urnform. Jag kunde helt enkelt inte motstå den. Jag ser framför mig en vårdukning på urtvättad ljusgrön duk, med brutna servetter och silver. | Foto: Bukowskis
(null)

9. Bord med stiliserad reliefdekor och skiva av kolmårdsmarmor av Axel Einar Hiort för Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | Tänk att det är samme person som skapat både den här och furuserierna  sportstugemöblerna. Från den ena ytterligheten till den andra. Jag vet vad jag föredrar. |  Foto:  Bukowskis

(null)
10. Trädgårdsurnor i gjutjärn modell venusurnan av Ivar Johnsson för Näfvekvarns bruk | Det blir oundvikligt fler trädgårds och utomhusförenål i urvalet denna vår. Kärleken och längtan till trädgårdslivet syns närmast omättligt detta år. De här skulle inte passa i något av våra hem, men hade jag en villa, så skulle jag slå till. | Foto: Stockholms auktionsverk
(null)
11. Graalvas nr 978 formgiven av Edward Hald, Orrefors glasbruk, 1920 | De fantastiska graalvaserna utvecklades av från överfångstekniken på Orrefors av bröderna Bergqvist. Här av glasblåsaren Knut Bergqvist. | Foto:  Bukowskis