/ Antikviteter /

Mina favoriter: Klassiska auktionerna våren 2019

(null)
Nu har jag valt ut mina tretton favoriter från vårens klassiska auktioner. Jag måste alltid bläddra igenom katalogerna några gånger innan jag kan bestämma mig för vad jag ska välja. Och den här gången blev det både väntade och oväntade föremål. Hoppas att du hittar något som du gillar.

Porslin, 15 delar i barbeaumönstret, Paris 1800-talet, Frankrike. Bild överst. | Jag håller ögonen öppna för antikt blommönstrat porslin. Det vore så kul att duka med det när vi har gäster. Jag har visserligen föreställt mig ett mer stormönstrat motiv, men det här var så fint. | Foto: Bukowskis
(null)

Byrå med imponerande intarsia på front, sidor och topp föreställande staden Tver | St Petersburg 1790. Fanérad med karelsk björk, palisander, rosenträ, pärlemo, ben och färgat trä. | Den här byrån var ett självklart val. Jag har aldrig sett något liknande. | Foto:  Uppsala auktion

(null)
Gustavianskt damarbetsbord av Anders Lundelius | inläggningar föreställande fjäderpenna, bläckhorn, brev och bok. | Foto: Bukowskis

(null)
Sekretär från slutet av 1700-talet med skrivklaff och bakomliggande lådor av Gustaf Foltiern | En såkallad Secrétaire en pente, sluttande, med underbar rombformad intarsia i valnöt, rosenträ, björk, lönn och fruktträ. | Är svag för rombmönster och för sekretärer. Den här var det helt enkelt lite habegär på. Sekretärer i den här storleken är helt enkelt som gjorda för en laptop.  Foto:  Uppsala auktion

(null)
Högklassiga empire-kandelabrar för tre ljus från omkring 1810. Trapetsformad bas, stående nubier bärande ljusarmar i form av oljelampor. | En lite ovanlig modell med den trapets eller pyramidformade foten. |Foto:  Bukowskis

(null)
Åtta rokokostolar med genombruten rygg och balusterbricka | Vi skulle behöva några flera stolar i den här modellen. Lika bra att slå till på ett helt gäng. Foto: Bukowskis

(null)
Fyra stycken grönmålade och dekorerade stolar med genombruten rygg och balusterbricka. | Den lilla blomsterdekoren på ryggbrickan och den gröna färgen är bara oemotståndligt. Det fick helt enkelt bli två liknande stolar. Foto: Uppsala auktion

(null)
Sengustavianska armlänstolar tillskrivna Ephraim Ståhl | bemålade i pärlgrått. Baljfåtöljer har alltid varit något jag önskat mig, men den här sengustavianska modellen är ett klart alternativ. Foto: Stockholms auktionsverk

(null)
Karmstol i rokoko märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill | Skuren dekor av rocailler och akantus. Den här, inklusive klädseln i en underbar korallfärgad sammet skulle kunna flytta in bums. Foto:  Uppsala auktion

(null)
Glassköljare empire, parisarbeten från firma Dihl & Guérhard | Porslinsfabrik i Paris verksam 1781-1828. | Avdelningen onödiga finheter hälsar att en glassköljare måste jag väl ändå ha. Foto:  Stockholms auktionsverk

(null)
Tebord, rokoko, daterad 1774 med fajansbricka signerad Marieberg, Henrik Stens period | En dröm helt enkelt. Sagolikt vackert motiv och form. Ni som följer bloggen kanske drar sig till minnes att detta är något jag åtrår. Den här är underbar Foto:  Bukowskis

(null)

Stenbord Skåne, 1800-tal | Rektangulärt underrede i ek med kopplade ben. Profilerad skiva i komstadsten och låda i sargen. | Vilket härligt hallbord det här skulle vara. Kanske inte direkt något vi har plats för. Kanske tur det, för annars skulle jag slå till.  Foto: Uppsala auktion

(null)
Drömörhängen med barocka South Sea pärlor och diamanter |  Den här modellen med barockpärla på ett diamantsnöre är ganska vanlig, men dessa var ovanligt vackra med de liljekonvaljliknande avsluten. Habegär delux. Foto:  Stockholms auktionsverk