/ Auktioner /

Klassiska auktionerna: 12 x hösten 2018

(null)
De klassiska auktionerna är alltid en av vinterns höjdpunkter och i år glädjs jag åt att de tre stora auktionshusen synkar sina katalogsläpp och auktioner igen. Det gör att jag återigen kan välja mina favoriter från auktionerna och presentera dem tillsammans. Det firar jag med att välja tolv favoriter och förgylla inlägget med flera detaljbilder också. Jag fastnade för många fler föremål, så det här inlägget innehåller bara mina möbelfavoriter.
  (null)

1. Ampel för åtta ljus (1810-1840) tillskriven Ivan Ivanovich Dippner i förgylld brons från St Petersburg. | Den här ljuskronan med extra allt är utsökt, på gränsen till too much, i sin detaljrikedom. Se ytterligare detaljrikedom nedan. Foto: Stockholms Auktionsverk
(null)
Detalj av ampeln.
2. Ett par hörnskåp Louis XV-stil av Leonard Boudin, Paris (1700-talets senare hälft) | Jag är väldigt svag för inläggningar i rutor. Här fanerade med amarant, jakaranda, rosenträ och platan. Hörnskåp är väldigt vackert, om än lite svårplacerat. Foto: Bukowskis

(null)

3. Senbarock bord med spiralsvarvade ben, Sverige. Fanerat med alunrot och ek. | Jag har ett växande intresse för föremål från barockperioden, särskilt när de ser ut så här. Jag gillar de krafiga och samtidigt perfekta uttrycket. Foto: Uppsala auktionskammare

(null)

4. Sengustavianskt konsollbord med skiva i svart såkallad Portor-marmor | Det här konsollbordet från omkring år 1800 föll jag för pladask på visningen. Jag är bara väldigt förtjust i föremål i gränslandet gustavianskt och empire. Detalj av bordet fick därför bli min toppbild Foto: Bukowskis
(null)
5. Sengustavianska spegellampetter tillskrivna Lago Lundén, Stockholm. Ljusblå bemålning, infattad medaljong med kvinnomotiv. | Ett av mina bästa inredningstips är väggbelysning och lampetter ger ett väldigt vackert ljus. De här är bedårande. Foto: Auktionsverket
6. Ett par rokoko karmstolar, Louis XV, Frankrike 1700-talets mitt. | Det är alltid lite sorgligt att se karmstolar som stått tillsammans delas upp. De i bild är tillverkade i Frankrike och övriga är tillverkade i Sverige. Stolarna och soffan är målade i en ljuvlig ljusblå färg och klädd i det mest bedårande ljusblå tyget. Nu drömmer jag om en blå salong. Här kan du se soffan och karmstolarna med utrop  61  62   63   64  65 och 66 (bild) . Foto: Bukowskis
Detalj av soffan som är ett Stockholmsarbete.
(null)
7. Ett par sengustavianska baljfåtöljer signerade Ephraim Ståhl | Baljfåtöljer står på min ständiga önskelista. Finns det en vackrare form än den här. Naturligtvis var jag tvungen att välja dessa ljusblå. Foto: Uppsala Auktionskammare
8. Sex stycken sengustavianska tennljusstakar av Pehr Henrik Lundén, Lidköping. | Tenn är särdeles vackert mot våra timmerväggar på landet. Jag drömmer om massor av ljusstakar till vår matsal där. De här är kanske lite väl exklusiva för landet, men ack så vackra. Precis min style.  Foto: Bukowskis

9. Ett gustavianskt toilettebord, såkallad poudreuse, tillskriven Gottlieb Iwersson cirka 1780 | Ett alldeles bedårande toilettbord fanerat med björk, amarant, rosenträ, jakaranda, lönn och ebenholtz.Tre uppfällbara lock framför spegel, fack, sex små lådor och två små skrin. Inläggningar på locken: i mitten porträttmedaljong av romersk byst omgiven av lagerhängen och gemoetriskt bandverk. Flankerande trompe l'œil inläggningar i form av fjäderpenna, bläckhorn, sax, nystan, nål och pärlhalsband. Sarger med grillageverk och blomrosetter. Du bara måste klicka på länken för att se detaljerna. Foto: Bukowskis

Det fina toilettebordet med lådor och fack.

(null)
10. Spegel och konsollbord i sengustaviansk / empire tillskriven Jonas Frisk. | Bara konsollbordet med sina förgyllda fabeldjur är underbar. Tyvärr är det inte fullt så populärt med empire speglar fanerade i mahogny, men jag tycker att det här är underbart vackert. Foto: Uppsala Auktionskammare

(null)

11. Dagbädd, såkallad Lit de repos, Louis XV stil från 1700-talets mitt, Frankrike. | Jag skulle bra gärna kunna tänka mig den här dagbädden, eller kanske ännu hellre en duchesse brisée, fast jag tvivlar på att jag skulle använda den. Fast i fantasin föreställer jag mig en eftermiddag med en kopp te och en god bok här. Foto: Bukowskis
(null)
12. Sengustavianska stolar av sulla-typ tillskrivna Ephraim Ståhl | Lotusspjälor i ryggen och stoppad ryggbricka av sulla-typ tycker jag är väldigt vackert. Dessutom är det stadiga och bekväma stolar att sitta på. De här har en vacker grå patina och skulle jag byta ut mina barockstolar, så skulle det bli något liknande. Foto: Auktionsverket