/ Auktioner /

Auktion: Once upon a time at the Ritz in Paris

Nu kan du lägga vantarna på en bit äkta Parisflärd. Inventarierna från det legendariska hotellet the Ritz i Paris uppmärksammas i en auktion med namnet "Il était le une fois le Ritz Paris" - Det var en gång hotel Ritz i Paris. Tack Li Pamp för tipset. Sedan 1889 har den glittriga Ritz-stilen anammats av celebriteter genom hundra år och miljöerna har figurerat i otaliga modereportage. 2012 stängde hotellet för renovering  och öppnade fyra år senare med uppdaterad teknik och samma "Grand Siècle" atmosfär som gjort hotellet världsberömt.

1 000 personer involverades i renoveringen och det tog fyra veckor att flytta allt till magasinering och senare renovering. Det är en del av dessa föremål, närmare bestämt 3406, som nu auktioneras ut under sammanlagt fyra dagar.
Bland föremålen finns den säng som Audrey Hepburn och Gary Cooper syns i Billy Wilders "Love in the afternoon från 1957, baren där Hemmingway hängde och hotellets första badkar. Foto: Screenshot från katalogen/The Ritz Archives

Så här beskrivs auktionen i katalogen:
"The Ritz Paris has embodied the elegance and intimate luxury synonym of the French "art de vivre". The warm and glittering Ritz style was immediately adopted by celebrities from around the world, artists, crowned heads and top writers. All of them had their habits, contributing to the myth of the prestigious hotel on Place Vendome. Even today, the haute couture world feels at home within its walls, while the greatest fashion photographers work in the magnificent Ritz décor."

Alla rum och sviter har namn efter personer som såg the Ritz som sitt andra hem. Bland dem Coco Chanel som bodde sina sista 30 år på hotellet och också inredde en svit, F. Scott Fitzgerald och Marcel Proust. Magnifikt är ordet.

Mer information
I kulisserna på the Ritz i Paris
Salong Proust, efter Marcel Proust, på the Ritz. Här skrev han stora delar av "På spaning efter den tid som flytt " (À la recherche du temps perdu)

Galgarna från the Ritz
En underbar mönsterblandning med detaljer i grön sammet och en inspirerande tavelvägg

Ett helt badrum inklusive badrockar och handdukar
Windsorsviten, namngiven efter hertigparet Edward och Wallis, är bara för underbar i sitt överdåd. Det här rummet och Coco Chanelrummet har använts i flera Marie Antoinette reportage bland annat Kate Moss i Vogue.
Den fantastiska "Emperial sviten"
Min färgskala.
Foto: Alla bilder är publicerade med tillstånd från Artcurial/L'instantparisier
The Ritz
#1 / / Weronica - Living by W:

Vilket inlägg! Vilka bilder! Hotellinredning är verkligen speciell och sätter igång fantasin kring vilka som huserat i rummen. Tack för fina inlägg - även det om blusens historia. Heja!

Svar: Kul att du gillar inläggen. Visst är det en fantastisk miljö. Lite nostalgiskt, men samtidigt nödvändigt. Jag har vaknat upp i ett bloggflow med idéer och kraft att genomföra dem också. Det känns väldigt kul och inspirerande. Jag har några ytterligare idéer på ingång och så hoppas jag på ny inspo. Önskar dig en fortsatt fin vecka
Stiligahem

#2 / / Mariamaria:

Underbart inlägg! Ska klicka varenda länk och studera noga, noga.

Svar: Så kul att du uppskattade inlägget Maria. Det är som att komma in i en teaterkuliss att se föremålen.
Stiligahem