/ Auktioner /

Moderna auktionerna: Mina favoriter våren 2017

I morgon inleds de moderna auktionerna och jag har i vanlig ordning valt ut mina favoriter från Bukowskis och Auktionsverket. I urvalet finns både väntat och oväntat - även för mig. Vilken är din favorit?

1. Cylindrisk vas med rutdekor i relief på fem oglaserade fötter i stengods | "Farsta" av Wilhelm Kåge för Gustavsberg Studio 1956. | Bukowskis |
Ibland förvånar jag mig själv med att falla för något som inte alls är min stil, egentligen. Som den här vasen av Wilhelm Kåge. Men det är något med det här mönstret jag bara gillar och så förundras jag över att det är samma man som gjort den här
2. Ett par ljusstakar i koppar | Tyska jugendljusstakar av Richard Riemerschmid formgivna 1897 och signerade RR Geschützt, Vereinigte Werkstätte, München. | Auktionsverket |
Underbar detaljrikedom i dessa jugendljusstakar, typiska och återhållsamt vackra, och den här auktionsomgångens stora "vill ha" objekt.
3. Tändsticksask med motiv av myra med tändsticka | Kay Bojesen, Köpenhamn 1918, CG Hallberg | Bukowskis
Det måste finnas lite dissonans i inredningen. Saker som får ögat att reagera. Ett sånt är den här tändsticksasken med en jättemyra på. Är den lite obehaglig eller är den rolig? Jag har inte bestämt mig än.
4. Stol klädd i rött skin med underrede i stål | "Scimitar chair no 52" av Preben Fabricius och Jörgen Kastholm för BoEx, Danmark 1962 | Auktionsverket |
Som en stol tagen ur StarTrek andas den här 60-tal i kubik. Den passar inte här hemma, men jag skulle gärna ha den som en udda stol på ett kontor tillexempel.
5. Taburett i gjutjärn | Taburett no 1 av Folke Bensow för Näfveqvarns Bruk 1925 | Bukowskis |
Något jag bestämt och innerligt alltid älskar så är det ting från Swedish Grace-eran. Den här modellen på gjutjärnstaburett ställdes ut på världsutställningen i Paris 1925. Den här skulle göra sig som blickfång i trädgården i stan.
 6. Spegel med lejon i tenn | Anna Petrus för Svenskt Tenn, Stockholm 1929 | Bukowskis |
Den här spegeln har nog Anna Petrus snyggaste lejon. Spegeln är en variant av den klassiska 322 modellen.
7. Lampfot bordslampa, glasdiskar på en mässingsstomme | Bordslampor av Carl Fagerlund, märkta RD 1984, för Orrefors 1960-70 |Auktionsverket
De här lampfötterna har jag alltid haft ett gott öga till. I fel miljö blir de kitsch men i rätt miljö är de bara så eleganta.
8. Sekretär i fanerad ekrot och alm med intersia som blomdekor | Av Carl Axel Acking för Världsutställningen i Paris 1937 utförd av snickarmästare Albin Johansson för Stockholms Stads Hantverksförening. Originalnycklar med motiven "Suede" "Paris" | auktionsverket |
Jag dånar så läcker den här sekretären är med sina svävande hyllor och charmiga intarsia. Ja bara nycklarna skulle jag kunna tänka mig.

9. Stolar i palissander och svart läder | Egyptian chairs av Finn Juhl för Niels Vodder, Danmark 1950-1960 | Bukowskis |
Det finns med all säkerhet tillfälle att återkomma till den här stolen när jag skriver om Finn Juhl i min serie om danska formgivare. Den här modellen presenterades på Snedkerlaugets Udstillning år 1949. Den är inspirerad av en egyptisk stol Juhl sett på Louvren med en triangulära sida som han själv säger "stal rätt av".
10. Tavla, litografi | Joan Miro "planche 11" från "Album 19 | Bukowskis |
Jag är verkligen inte kunnig när det kommer till konst, men Miro har jag alltid älskat. Den här litografin skulle jag inte ha något emot

#1 / / anneliesblomsterochbakverk:

Så fint och läsvärt inlägg!

Svar: Tack så mycket Annelie. Välkommen tillbaka
Stiligahem

#2 / / vita_margarita:

Älskar din blogg. Jag lär mig en massa nytt och det är SÅ kul!

Svar: Åh så kul att du gillar min blogg. Jag saknade just den här typen av blogg själv och det var anledningen till att jag startade den. Då är det extra kul att se att jag inte var ensam. Fin dag önskar jag dig

/anncha
Stiligahem