/ Auktioner /

Moderna auktionerna: mina favoriter hösten 2016

De stora auktionshusen flyttar över allt mer till sina nätauktioner och det blir färre och färre slagauktioner. Och nästan bara konst. Personligen tycker jag att den utvecklingen är trist. Jag tycker om att se saker samlat och få en överblick. Och några av mina egna favoritinlägg är de här, där jag väljer ut mina favoriter. Jag återkommer ofta till dem själv och så hämtar jag mycket inspiration och utvecklar min egen kunskap genom dem. Jag funderar mycket på hur jag ska ska utveckla den här sidan av bloggen framöver. Men just nu glädjs jag åt att det är dags för de Moderna auktionerna. Vid sidan av den klassiska är står den här högt i kurs. Till veckan blir det auktion. Här är mina favoriter:
1. Barskåp i björk med ben i mattförkromad stål och med tennklädda hyllor och intarsia föreställande en coctailshaker från 1930, NK | Foto: Auktionsverket
Jag är väldigt förtjust i skåp på höga ben. Det här barskåpet är bara så fint, en blandning av Swedish Grace och Art Deco blandat med industriella drag. Skåpet är tillskrivet Nordiska Kompaniet och är troligen tillverkat vid fabriken i Nyköping. Axel Einar Hjorth, Nils Öfverman eller Svend Thoresen är alla tänkbara formgivare till skåpet enligt Auktionsverket.
2. Graalvas, klättrande apor i grenverk mot klar fond av Edward Hald för Orrefors 1939. Signerad Orrefors Sweden Graal No 422 Edward Hald. | Foto: Bukowskis
Det är alltid svårt att välja vilket av alla vackra glaspjäser som ska få vara med. Den här gången är inget undantag. Vicke Lindstrand, Eva Englund, Simon Gate eller Edward Hald. den här gången fick det bli den senare.
3. Tre sammankopplade taklampor i vitt glas av Hans Bergström för Ateljé Lyktan | Foto: Auktionsverket |
Jag föll bara rätt av för den vackra organiska men ändå klassiska formen på de här lamporna. Det är lite offentlig miljö på de här men mot en träpanelad vägg med funkisdetaljer skulle de här vara underbara. De har enligt auktionshuset suttit i Åhus folkets hus.

4. Runt matbord i teak med mässingsdetaljer från 1960-talet för 6-8 personer av Peter Hvidt och Orla Mölgaard för France & Søn, Danmark | Foto: Auktionsverket |
Jag drömmer om runda matsalsbord. När vi får ett lantställe är jag sugen på att flytta vårt nuvarande matsalsbord med plats för 14 pers till landet och köpa ett runt teakbord hit. Det här bordet ger mig totalt habegär. Hur snyggt som helst.

5. En väggskulptur i gjutjärn föreställande en lejonmaskaron av Anna Petrus, Näfveqvarns bruk för Skogskyrkogården 1927 | Foto: Bukowskis |
Jag brukar försöka undvika de mest välbekanta föremålen i mina listor, men ibland måste man helt enkelt göra undantag. Det här fantastiska lejonet i gjutjärn fångade min uppmärksamhet direkt och när proviniensen säger världsarvet Skogskyrkogården hajade jag till. Om jag förstår den lite krångliga texten rätt så ritade Asplund  18 bevattningskärl till Skogskyrkogården. Anna Petrus formgav en fristående skulptur och ett väggornament (alltså den ovan) till dem. Väggskulpturen användes inte, utan man valde föremål från Näfveqvarns ordinarie utbud i en generösare storlek istället.
6. Sänggavlar för dubbelsäng med sänghimmel på tema "lustgården" 1930-40-tal av Otto Schulz för Boet, Göteborg. Stomme i alm, klädd i skinnimitation med pärlspiksdekor. | Foto: Auktionsverket |
En av årets auktions stora wow är den här sänggaveln med ett lekfullt Adam-och-Eva-motiv. En sån här pjäs får mig att visualisera ett helt rum där den här står i mitten. Jag tänker mig ett riktigt filmstjärnegästrum.
7. Snäckformad ampel med genombruten takrosett i Alabaster av Carl Milles, 1920-tal, Swedish Grace | Foto: Bukowskis |
En onödig pryl, javisst, men så sagolikt vacker i formen. Den här skulle gladeligen få komma upp i en större hall som takdekoration  på motsatt sida i filmstjärnerummet ovan.
#1 / / Maria:

Vilka fantastiska föremål, man blir glad av att se dem! Tack för att du visade dem.

Svar: Hej Maria, så kul att du gillade mitt inlägg om mina auktionsfavoriter och så kul att du hittat hit. Jag hoppas att du får en fortsatt trevlig söndagkväll.vänligen
Anncha
Stiligahem.se

#2 / / Jenny:

Vilken underbar samling - den där sängstommen är helt fantastisk! Har sneglat på skåp från Boet tidigare -de är så häftiga. Hoppas du får en fin kväll och en bra start på nya veckan. Kram Jenny

Svar: Visst är sängstommen alldeles underbar. Jag blev helt tagen och förälskad uppåt öronen. Jag blir alltid nyfiken på mer när jag skriver den här typen av inlägg. Möbler från Boet dyker upp emellanåt och det finns helt klart väldigt mycket mer fint därifrån, bland annat skåp. det kanske blir ett inlägg lite längre fram. Så får jag passa på att önska dig en fortsatt trevlig söndag
Anncha
Stiligahem.se