/ Auktioner /

Auktion: Klassiska hösten 2016

Årets klassiska auktioner har så mycket fint att jag får väldigt svårt att välja. Onekligen ett kärt besvär. Det vackraste skåpet jag sett i hela mitt liv finns med på min lista och en lång rad andra finheter. Häng med!
1. Gustaviansk Ljuskrona i såkallad Haga-modell, ett stockholmsarbete för fyra ljus | Kristallkronor är något som alltid fångar min uppmärksamhet, särskilt om de är droppformade. Det är enligt min mening den vackraste formen. Den här skönheten skulle gärna få bo hos oss. Foto: Auktionsverket
2. Ett par kungliga gustavianska hörnfåtöljer av Erik Öhrmark | Något märkt HGK borgar för kvalitet. Det står nämligen för Kungliga Husgerådskammaren, vilket innebär att det varit i kunglig ägo. Sargen har en fin dekor av bladstav och raka kannelerade överkragade ben med rosettanfanger. Foto: Bukowskis

3. Senbarock spegel från Burchardt Prechts verkstad (verksam 1674-1738), Bronserat bly, Stockholmsarbete | Senbarocken tar för sig precis på samma sätt som den Nationalromantiska arkitekturen. De passar ihop på något sätt och jag är väldigt förtjust i den här perioden. Antika speglar är inget vi lider brist på direkt, men skulle jag köpa ytterligare en så skulle det vara en sån här. Foto: Bukowskis

4. Ett par spegellampetter för fyra ljus, Venedig 1730, tillskrivna glasmästarfamiljen Briati | Ibland är det trasiga vackert, det vittnar om livet. De här spegellampetterna skulle bli ett blickfång i vilket hem som helst. Och glas från Venedig har en alldeles särskild attraktionskraft. Betagande spegellampetter. Foto: Bukowskis

5. Gustavianskt teschatull av Georg Haupt, Stockholm, i fanerat med björk, rosenträ, jakaranda och ebenholts | Handtag och nyckelskylt av förgylld mässing. | Det här vore ett teskrin värdigt mina eftermiddags te-ritualer. Jisses så fint. Schatullet har två insatser klädda med bly för te. Skjutbara lock av mässing. Inläggningar av bladrosett, lagerhängen, lagergirlander och kannelyrer. Foto: Bukowskis

6. Två par silverljusstakar i rokokostil, Gustaf Möllenborg | Det är sällan man ser två par ljusstakar av samma sort. De här i en klassisk rokokoform är "nytillverkade". Jag dukar nästan alltid med fyra höga ljusstakar på vårt långa bord, fast två olika sorter. Det här är förstås snäppet vassare. Foto: Bukowskis
 7. Rölakan-matta i mönstret Harlequin signerad Sigvard Bernadotte | Vilken fin matta. Den skulle ligga som ett litet smycke under våra soffor i vardagsrummet. Foto: Bukowskis
8. En Meissen servis i 44 delar med mönstret "Tusen och en natt", 1900-tal | Sagornas saga, tusen och en natt har inspirerat till den här servisen från Meissen. Jag blev barnsligt förtjust och tänker mig genast en nyårsdukning på mörkt marinblå duk - som en stjärnhimmel. Jag drömmer mig bort. Foto: Bukowskis

 9. Sengustaviansk soffa av Ephraim Ståhl 1794-1820/21| Utskurna sphinxer är bara så vackra och signalerar empire. Den här soffan är gjord efter en förlaga av Louis Masreliez av mästaren Ståhl och den har både drag av sengustavianskt och empire. Foto: Auktionsverket
10. Senbarock skåp i fanerat med alrot och beslag av förgylld ciselerad mässing | Det här skåpet väckte mitt habegär långt innan katalogen kom ut. Jag träffade nämligen min syster strax efter hon värderat det och hon visade prakten på en suddig mobilbild. Det här kan inspirera mig att ändra om i matsalen här hemma bara för att få plats med det. Att öppna det vackra skåpet och se stjärnhimlen, bara en sån sak. Det här är en dröm. foto: Bukowskis

 Måste bara visa det vackra arbetet.
#1 / / Annika Stiernstedt:

Oj, oj vilka godbitar du plockat ut. Vi får komma överens så att vi inte bjuder mot varandra.

Svar: Jag tror inte vi kommer att bjuda på något, den här gången. Fast det är ett och annat som lockar. Så kul att du gillar urvalet. Alrotskåpet är sååå vackert.
Ann-Charlotte Jönsson

#2 / / Annika Stiernstedt:

Nej, inte vi heller, det är mest tittgodis.

Svar: Vi har ett helt hem magasinerat, så det känns just nu lite överfullt överallt. Det är bra för plånboken :-) Ha en riktigt bra onsdag
Ann-Charlotte Jönsson

#3 / / Margareta Widell:

Gillar dina texter, personliga och med stor kunskap. Tack

Svar: Tack så mycket Margareta för dina vänliga ord. Jag tycker om att skriva den här typen av texter så det är extra kul att det uppskattas. HOppas att du får en fin tredje advent
Ann-Charlotte Jönsson