/ Auktioner /

Favoriter: Vårens klassiska auktioner

Vårens klassiska auktioner är som julafton för oss som gillar antikviteter. Om och om bläddrar jag i katalogerna på nätet och besöker auktionshusen minst en gång. Dessutom bläddrar jag gärna papperskatalogen, bara för att. Det kan låta nördigt och knasigt, men så är det. Den här gången föll jag mest för möbler. Här är mina favoriter.

Makalöst vackert vitrinskåp från 1700-talets andra hälft med Kinesiserande dekor i guld mot blått
Ett par rokoko ljusstakar i silver har stått på önskelistan länge. Och de här var jättefina
Ljusstakar , ett par, sannolikt av Johann Jacob V Baur, Augsburg 1765-1767
Har alltid älskat John Bauer. Och maken avskyr. Och så är det nog för de flesta. För mig är något över detaljrikedomen, fantasin och den vacker-fula kusligheten som fängslar mig. Lockar min fantasi i rullning. Och fängslar mig. Akvarellen "En riddare red fram" av John Bauer.
Ett par sengustavianska gråmålade baljfåtöljer med egyptiserande figurer skulle gärna få flytta in i vårt vardagsrum.
I bland vill man gå "all in". Och där är Flora Danica i en klass för sig. Om man nu skulle ta och börja med en terrin.
De här saltkaren i porfyr får gärna stå framme på bordet.

Jag skulle gärna vila mina fötter på den här gustavianska fotpallen.
Skulpturer är alltid intressant. Och den här gången föll jag för en skulptur i keramik föreställande en polospelande kvinna. Skulpturen är från Tang-perioden (618-906)

Foto: Bukowskis och Stockholms Auktionsverk
Auktionsverket / Bukowskis
#1 / / Veronica:

Gillade verkligen ljusstakarna!

Svar: Kul att du också gillade dem
Stiliga Hem

#2 / / Lotta:

Så fin pall. En sån skulle gärna få flytta in till mig.